18 Ocak 2006 Çarşamba 00:00
Kredi kartları 2 ayda 33 can aldı
TBMM'de görüşülmekte olan Kredi Kartları Yasa Tasarısı için imza kampanyası başlatıldı. Kredi kartı mağdurlarını "kuş gribi" mağdurlarına benzeten yetkililer, "Türkiye'de kuş gribinden 5 vatandaşımız öldü. Kredi kartı gribinden ise son 2 ayda 33 vatandaşımız öldü" dedi ~|~

"Kredi kartı mağdurlarının geçmiş dönem borçlarının düzenlenmesi ve kredi kartı faizlerine sınır getirilmesinin yasada yer alması" için Tüketiciler Birliği tarafından başlatılan ve Ankara Ticaret Odası'nın (ATO) desteklediği kampanyaya start verildi. Tüketiciler Birliği Ankara Şubesi Başkanı Bol, Kredi Kartları Yasa Tasarısı'nın uzun bir bekleyişten sonra TBMM'ye sevk edildiği ve ilgili komisyonlarda görüşülmeye başlandığını hatırlatarak, tasarının 1.3 katrilyon liraya ulaşan kredi kartı borçlarının tasfiyesini içermemesi ve kredi kartına uygulanacak faize sınır getirilmemesinin yasayı dertlere çözüm olmaktan uzaklaştıracağını söyledi. Faize sınırlama getirilmemesinin kartzede sayısını artıracağına dikkat çeken Bol, kredi kartına bankaların mevduata uyguladıkları faizin 2 katı veya devlet iç borçlanma faiz oranının 2 katı gibi çeşitli sınırlayıcı önlemler getirilmesini istedi.

Yasa çıksada 9 milyon kişi yine mağdur
Çıkacak yasanın kendisinden önceki dönemi düzenlemeyeceğine işaret eden Bol, "Bu haliyle çıkacak yasa icra takibine uğramış 200 bin ve icra sınırında 9 milyon kart kullanıcısının derdine çare olmayacaktır" diye konuştu. Bol, bu konuda toplumsal talebi somutlaştırmak için ve TBMM'de milletvekillerinin bu yönde bir düzenleme yapması için ülke çapında 'Katile, hırsıza af; kredi kartına laf' adı altında kampanya başlattıklarını söyledi.

33 vatandaş öldü

Kredi kartı mağdurlarını "kuş gribine" benzeten yetkililer, "Son günlerde Türkiye'de kuş gribi vakası var. Bu nedenle 5 vatandaşımız rahmetli oldu; ama kuş gribi kadar önemli bir grip daha var. O da kredi kartı gribi. Kuş gribinden 5 kişi ölürken, kredi kartı gribinden 2 ayda 33 vatandaşımız öldü" dedi. Kuş gribi önlemi için yüz binlerce tavuğun itlaf edildiğini belirten yetkililer, "Kredi kartı mağduriyetini önlemek için 28 milyon kredi kartını itlaf etmenin yolu; Sanayi ve Ticaret Komisyonu'na bir tek madde eklemek. Bunda maske yok, tavuk veya kaz peşinde koşmaya gerek yok. 550 milletvekilinin peşinden koşulursa bu iş çözülür" diye konuştu.

Mağdur sayısı 790 bin kişiyi aştı
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, bir ay önce 130 bin civarında olan kredi kartı mağdurunun 790 bin kişiyi aştığına dikkat çeken yetkililer, icraya düşen borç rakamının ise 1.4 katrilyon liraya ulaştığını söyledi. Yetkililer, "Kredi kartının aşısını ithal etmeye gerek yok. Kredi kartının aşısı Sanayi ve Ticaret Komisyonu'nda, daha sonra da 550 milletvekilinde" dedi. Tüketicileri tüccara karşı korumak için kendilerinden alınan kredide yüzde 9 faiz sınırlaması olduğunu hatırlatan yetkililer, "Bankalara gelince 'Biz faizlere karışmıyoruz' diyorlar. Milyonlarca kişiyi bankanın eline teslim etmek anayasaya, eşitliğe ve sosyal hukuk devleti ilkesine aykırıdır" diye konuştu.

Sağır ve dilsiz kişiye 2,5 milyar limitli kart

Toplantıya, sağır ve dilsiz olan kredi kartı mağduru Ercan Orhan da geldi. Orhan, 380 milyon lira maaşı olmasına rağmen kendisine 2.5 milyar limitli kredi kartı verildiğini söyledi. Orhan, 750 milyon lira olan kredi kartı borcu için yetkililerden yardım istemeye geldiğini ve Orhan'ın bankaya defalarca başvurmasına rağmen kredi kartının iptal edilmediğini belirtti. 'Avrupa'da da aynı faiz uygulanıyor' söylemlerine atıfta bulunan yetkililer, "Efendim Avrupa'da da böyle diyorlar. Tamamen yalan söylüyorlar. Avrupa böyle değil. Yüzde 10'dan fazla faiz uygulayan ne Avrupa'da ne de Amerika'da böyle bir banka yok" dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.