Bu haber kez okundu.

Küreselleşme, Vahşi Kapitalizmin Yeni Maskesi mi?
HOŞGÖRÜ EDEBİYATI VE FUNDEMANTALİST YAFTASI
Küreselleşmenin mihveri olan Amerika, bir yandan her türlü siyasal, kültürel... farklılığa savaş açarken öbür yandan da "sözde hoşgörü söylemi"ni öne çıkarmaktadır. Ve yine ABD, farklılığını önemseyen, kendi geleneklerine saygı duyan, kendi yaşam alanını korumaya çalışan her kültürü de "fun­da­men­ta­lizm" ile suçlamaktadır.

Gerçi Hıristiyanlık tarihi açısından temel kaynaklara dönüşü savunan protestanlardır fundemantalist olanlar. Buna göre bizdeki fundemantalistler de, bizim protestanlarımız olan Sn Öztürk ve Sn Ateş gibi reformist ilahiyatçılarımızdır.

FUNDAMENTALİZM YETMEDİ ALIN SİZE TERÖRİZM YAFTASI

Gerçi Amerikan medyası, fundemantalizm kavramının daha sonra yüklendiği tüm olumsuz içeriği ?gericilik, çağdışılık, ırkçılık gibi? İslam'a mal edebilmek için sadece müslümanlardan fundamentalist olarak söz etmektedir.

Ama artık fundemantalist yaftası da geride kaldı, 11 Eylülle birlikte İslam terörizmle, müslüman d~|~a teröristle özdeşleştirildi Amerikan medyasında.

Güya Hıristiyanlar ve Yahudiler, İslam terörünün mağduru birer mazlumlardı. (!?) Üstelik, Keşmir'de Hindular, Sincan'da da Konfüçyanist Çinliler, teröristler müslüman Uygur Türklerinin yüzünden bizar idi.(!?) Aslında efsanevi batık kıta Atlantis de İslam terörü gelecek diye korkudan okyanusun dibine gizlenmişti. (!?) Amerikalılar Kızılderilileri yok ederken oldukça insancıl yöntemler kullanmışlardı, ayrıca asıl amaçları kızılderililerin müslüman teröristlerce vahşice öldürülmelerini engellemekti. (!?) Biliyorum bir de köleleştirilen zencilerden söz edeceksiniz; bilmelisiniz ki Amerikalıların tek niyeti zencileri uygarlaştırmak idi. (!?) Hiroşima ve Nagazaki'ye atılan atom bombasını hiç telaffuz etmeyin; bakın bu sayede Şintoist fundemantalizmi yok ettik. Aslında Bağdat'a, İstanbul'a, Kabil'e, İslamabad'a, Kahire'ye... de atom bombası yok yetmez hidrojen bombası atsak bak kalır mı hiç müslüman terörist. (!?)

TİMOTİ Mİ DEDİNİZ!
Dikkat çekmek gerek ki Oklahama'da federal binaya yerleştirdiği bomba ile 19'u çocuk 167 kişinin ölümüne yol açan Timoti, "Tanrı'nın Ordusu" adlı radikal hıristiyan bir örgüt adına işlemiş olmasına rağmen Amerikan medyasında ve güdümlü yerli medya organlarında Hıristiyan radikalizminden ve radikal hıristiyanlardan söz edilmez. Üstüne üstelik, olayın faili açığa çıkmadan önce Amerikan medyası olayı hemen "müslüman fundamentalistler"(!?) üzerine yıkmaya kalktı.

İsrail'de BM tarafından işgal bölgesi olarak sayılan yerlerdeki radikal yahudi örgütlerin Filistinli çocukları ve sivilleri katletmesi Yahudi radikalizminin varlığı için yeterli bir kanıt değildir, Amerikan medyası için ve doğal olarak güdümlü yerli medya için. Ama kendi topraklarında nefsi müdafaaya kalkışan Filistinli çocuklar, küresel uygarlığın baş düşmanıdır. Bu yüzden Filistinli çocuklar henüz bebek dahi olsalar katledilmeleri gerekir.

Bir Amerikan Yahudisi, el?Halil'deki bir camide namaz kılmakta olan müslümanlar üzerine kurşun yağdırarak 29 kişiyi öldürebilir. Bir yahudi haham ülkesinin lideri için ölüm fetvası verebilir.

Hindular 400 yıllık bir camiyi yerle bir edebilirler, Bombay'daki müslüman mahallelerin altını üstüne getirebilir.

Fransa'dan ayrılmak uğruna Korsikalılar bir yılda (1994'te) 400 bomba patlatarak 40 kişiyi öldürmüş olabilirler.

Basklılar, İspanya'da terör eylemleri düzenleyebilir.

IRA, mezhepsel farklılık nedeniyle Kuzey İrlanda'nın bağımsızlığı için her türlü şiddet eylemi yapabilir.

Şintoist bir tarikat, Hindu yok etme tanrısı Şiva adına Japonya'da metroya zehirli gaz salarak 12 kişinin ölümüne 5500 kişinin yaralanmasına yol açabilir.

Siz hangi örnekleri getirirseniz getirin fark etmez. Şiddete başvursa da Yahudi ve Hıristiyan, hatta Hindular ve Şintoistler dinsel fundamentalist ve dinsel terörist sayılmazlar. Ama eğer bir müslüman şiddete başvurmuyorsa yine de potansiyel olarak fundamentalist ve dinsel terörist sayılmalıdır.

Sebep mi? Aslında sebebi tamamen duygusal!
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100