02 Haziran 2004 Çarşamba 00:00
Löseminin tedavisi var ancak...
Halk arasında kan kanseri olarak da bilinen lösemi tedavi edilebilen ancak son derece pahalı bir hastalık. 3?5 yıl arası süren tedavi % 70?85 oranında başarıya ulaşıyor. Çocukluk çağında her yıl 1000?1500 kadar yeni lösemi ortaya çıkıyor. Türkiye genelinde, lösemili çocukların ailelerinin % 75'inin gelir düzeyi 200 milyon TL'nin altında ve % 12'sinin hiçbir sosyal güvencesi bulunmuyor. Lösemi, damarlarımızda dolaşan kanın yapım yeri olan kemik iliğinin normal olmayan kan hücrelerince istila edilerek kan yapımının duraksaması olarak tanımlanıyor. Herhangi bir etkiyle damarlarımızda dolaşan kanın esas yapım yeri olan kemik iliğimizdeki ana hücrelerde oluşan şifre değişikliği ile blast adı verilen olgun olmayan kan hücrelerinde artış meydana geliyor. Bu hücreler hızla yayılarak kemik iliğini, lenf bezlerini, dalağı, karaciğeri, beyin ve merkezi sinir sistemini tutuyor. En çok 2?6 yaş grubu çocuklarda olmak üzere lösemi her yaşta görülebiliyor. Çocukluk çağındaki kanser vakalarının % 35'in~|~i oluşturan lösemi, ayrıca ilk sırayı alıyor. Türkiye'de her yıl 16 yaşın altında 1000?1500 yeni lösemili çocuk vakası ortaya çıkıyor. Löseminin nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte genetik ve çevre faktörlerinin etkili olduğu sanılıyor.

Hastalığın belirtileri

Ateş, halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, nedensiz burun ve cilt altı kanamaları, kansızlık, lenf bezlerinde büyüme, karaciğer?dalak büyümesi ile kendini gösteren hastalığın çocuklarda ilk gözlenen bulguları ise; iştahsızlık, kansızlık, zayıflama, bacaklarda kemik ağrıları, cilt altında kanamaları (kırmızı noktalar veya morarmalar), burun ve dişeti kanamaları, ateş olarak sıralanabilir. Ayrıca yayıldığı organlara ait belirtiler, örneğin başağrısı, kusma, karın ağrısı, görme bozuklukları önem taşır.

Tedavisi mümkün

Lösemi, son derece uzun, zor ve pahalı bir tedavi gerektirir. Lösemi tanısı alan vakalara haftada, ayda bir damardan verilen çok sayıda ilaç ve kemoterapi tedavisiyle 3 yıl kadar süren bir tedavi uygulanır. Bu tedavi sonucunda % 70?85 oranında tamamen iyileşme sağlanabilir. Yanlızca % 5 oranındaki vakalarda ve uygun durumlarda kemik iliği nakli yapılabilir. Tedavi öncelikle genel durumun düzeltilmesi yöntemleri ile başlar. Bu safhada kan veya kanın içindeki özel hücrelerini donörlerden (gönüllü kan verici kişi) alınarak lösemili hastaya verilmesi, enfeksiyon mevcutsa gerekli mücadelelerin yapılması, böbreklerin, karaciğer ve kalbin kemoterapi ilaçlarının yan etkilerinden korunma önlemlerinin alınması önem taşır.

Maskeyi niçin takıyorlar?

Lösemi hakkında birçok bilmediğimiz şey var. Tedavisi % 70?85 oranında mümkün olan ama 3?5 yıl kadar süren Löseminin bulaşıcı olmadığını, çocukların o maskeyi çevreden gelebilecek mikroplardan korunmak için taktığını, çünkü aldıkları korkunç kemoterapi ilaçları nedeniyle bağışıklık sistemlerinin çok zayıfladığını biliyormusunuz. Kemik iliği naklinin çocukluk çağında ancak 100 lösemiliden 10 kadarında gerekli olduğunu, bunun da uygun kardeş ve 50 binde bir olasılıkla yakın vericiden yapılabildiğini, kemik iliği naklinin ülkemizde başarıyla yapılabildiğini, ancak tüm dünyada % 60'a yakın oranda başarı sağlanabildiğini biliyor muydunuz?
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.