03 Ocak 2002 Perşembe 00:00
Menderes ovası çöküyor
Yöre halkında panik etkisi yapan doğa olayını inceleyen DSİ, Karayolları, Tarım İl Müdürlüğü, Maden Tetkik Arama(MTA) ve Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü mühendisleri, bölgenin depremsellik açısından incelenmesi gerektiğini bildirdi.

Aşırı yağışlar çatlakları körükledi

Yöredeki gelişmeler bundan birkaç yıl önce kendini göstermeye başladı. Ödemiş'in Ovakent Beldesi'ndeki tarlalarda küçük küçük yarıklar oluşmaya başladı. Çiftçiler önce bunları pek önemsemedi. Ancak, geçtiğimiz günlerde bölgeyi etkisi altına alan aşırı yağışlar sırasında, yıldırımlar sonucu aynı bölgedeki çatlarlar giderek büyüdü. Bunun sonucu tarlalar bölündü, evler, havuzlar ve bazı yollar kullanılamaz hale geldi. Gelişmelerden korkan köylüler durumu Ödemiş Kaymakamlığı'na bildirdi. Kaymakamlığın 21.11.2001 gün ve 1013 sayılı yazılı talebi ile de yöreye Devlet Su İşleri (DSİ), Karayolları (TCK), Bayındırlık ve İskan İl Müdürlüğü ve Tarım İl Müdürlüğü'nden mühendisler gelerek inceleme yaptı. Bir rapor hazırlayan Albuz Al~|~doğan, Aslan Altınel, Selim Hacınecipoğlu, Mehmet Avşar, Aynur Kazancı Sarıkaya, İnci Özkahya ve Sibel Becer, Yeniköy, Yeniceköy ve Ortaköy arazilerinde 30?40 derece Batı doğrultulu, 10?100 cm genişliğinde ve 2 metreye varan derin çizgisel yarıkların oluştuğunu saptadı.Mühendisler yörenin 1.derecede deprem bölgesi olması dolayısıyla da, depremsellik açıdan incelenmesi gerektiğini ifade etti.

Tarladan kütür kütür sesler geliyor

Ödemiş'in Yolüstü köyünden çiftçi İbrahim Bayram, 7?8 yıldır topraklarında küçük çaplı çatlaklar oluştuğunu belirterek, "Biz bu çatlakları tarlayı sürerek kapatıyorduk. Ama geçen gün tarlayı yine sürerken kütür kütür sesler duydum. Traktör bile içine düştü" dedi. Aynı köyden Halil Karlı ise, "Benim de tarlamda çatlaklar oluşuyordu. Depremler sonucu oluştuğunu tahmin ediyorduk. Yağmur yağdığında sular bu çatlaklardan aşağı iniyordu. Ama bu seneki çatlaklar çok büyük. Bugüne kadar hiçbir yere bunu bildirmedik" dedi.

Depremin etki alanı 200?300 km

İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri ve Jeofizik mühendisi Ertuğrul Basma, yerinde yaptıkları incelemelerin sonucunda çatlakların Denizli, Afyon, Dinar, Alaşehir ve sarıgöl depremlerinin etkisiyle oluşabileceğini, çünkü bu depremlerin 200?300 km'lik alanı etkileyebildiğini söylediler. Uzmanlar, Küçük Menderes Ovası'nın altında bulunan 80 metre derinlikteki metamorfik kayaların kırılmasının bu tür etki yaptığını belirterek, aşırı yağışların yarıklardan aşağı inerek aşınmaya yol açabileceği kaydettiler. Bu olayları önlemenin mümkün olmadığını belirten Basma, barajlarda kullanılan enjeksiyon yöntemi ile bu yarıkların doldurulabileceğini, ancak bunun pahalı bir yöntem olacağını kaydetti.

Ekolojik denge bozuluyor

Öte yandan, Ödemiş Kaymakamı Erkan Işılgan ise, 16 bin sondajın yapıldığı Küçük Menderes Ovası'nda 256 metreye inen sondaj kuyuları yüzünden çölleşmeye doğru gidildiğini kaydederek, "Acilen Beydağ Barajı'nın tamamlanmasını istiyoruz. Yeraltı sularının çekilemesi sonucu, yeraltında büyük boşluklar oluştu. Bu çökmelerin buradan kaynaklandığını tahmin ediyorum. Ekolojik denge bozulduğu için bu sıkıntıyı yaşıyoruz" şeklinde konuştu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.