28 Aralık 2001 Cuma 00:00
Onlar da silah tutkunu...
Silah ruhsatı almak isteğiyle psikiyatrik muayene için başvuran yaşlılar üzerinde yapılan bir araştırma, bu kişilerde çeşitli psikolojik kaygıların olduğunu ortaya koydu

Bakırköy Psikiyatri Tedavi ve Araştırma Merkezi (BAPAM) tarafından silah ruhsatı almak amacıyla psikiyatrik muayene için başvuran ortalama 65 yaşındaki 116 kişinin "demans (bunama), depresyon ve kaygı dağılımı" araştırıldı. Araştırmaya katılanların yüzde 79.3'ünün "süre uzatımı" nedeniyle yüzde 20.7`sinin de "ilk defa" ruhsat için başvurduğu; yüzde 25'inin polisten, yüzde 75'inin de diğer şahıs veya Makine KimyaEndüstrisi

Kurumu'ndan silah temin ettiği anlaşıldı.

NEDEN MERAK DUYUYORLAR

Bazılarında birden fazla türde rahatsızlık görülen bu kişilerin yüzde 23.8'inde "demans" (bunama) hastalığı, yüzde 28.5'inde "depresyon", yüzde 31'inde "kaygı" ve yüzde 22.5'inde "narsistik kişilik'' (inatçı, iletişime kapalı, ben bildik, otoriter) saptandı. Ruhsat için başvuran yaşlıların yüzde 55'inin özel ve olağanüstü ol~|~duğunu düşünme, yüzde 15'inin kibirli, yüzde 40'ının abartılı hak iddia etme potansiyeli taşıma eğiliminde olduğu saptanırken, yüzde 54.5'inde toplumdan izole bir şekilde yaşam olan "sosyal çekilme'' bulunması dikkati çekti. Öfke düzeyleri incelendiğinde; yüzde 16.7'sinde sürekli öfke, yüzde 33.4'ünde öfkesini içe yansıtma, yine yüzde 33.4'ünde öfkesini dışarıya yansıtma ve yüzde 25'inde öfkesini kontrol edememe hali tespit edildi.

YAŞLILIKTA CİDDİ PROBLEMLER

Araştırmayı gerçekleştiren ekipte yer alan Psikiyatrist Dr. Ayhan Akcan, muayene ettikleri silah sahibi yaşlıların yüzde 25'inin ciddi problemler yaşadığına dikkati çekerek, şunları söyledi: "Araştırmaya katılan yaşlılar silahla intihar, silahla yaralama, öfke kontrolünde zorlanmayla cinayet işleme potansiyeli ve silaha sahip olamama, koruyamama, saklayamama gibi ciddi tehlikeler yaşamaktadır. Bunları önlemek istiyorsak ivedilikle yeni yasal düzenlemelere gidilmelidir.''

HASTALIK BELİRTİLERİ

Yaşlanmayla beraber insanların akılla ilgili yeteneklerinde gerilemeler ve yıkımlar başladığını belirten Dr. Akcan, bunların daha çok unutkanlık, uykusuzluk, huzursuzluk, yeni şeyler öğrenememe, yalnızlık hissi, depresyon, zaman zaman intihar düşünceleri ve bunama hastalığı olarak ortaya çıktığını ifade etti.

Dr. Akcan, "Neredeyse 70 yaşından sonra yaşlıların tamamında bu belirtiler vardır. Acaba bu durumdaki yaşlıda silah olursa ne gibi durumlar gerçekleşebilir. Aslında gazetelerin 3. sayfalarında her gün bu tür haberler okunmaktadır. İntihar, cinayet, aile içi facialar, yaralamalar, cinnet gibi'' diye konuştu.

ÜST SINIR 75

Yaşlıların silahlanmasını engelleyici yasal düzenlemeler bulunmadığını, silah ruhsatlandırılmasında mutlaka yaş sınırlaması yapılması gerektiğini dile getiren Dr. Akcan, silah mevzuatıyla ilgili 6136 nolu Kanun'a göre, 21 yaşını dolduran her Türk vatandaşının silahbaşvurusu yapabileceğini, ancak aynı yasada üst yaş sınırının bulunmadığını söyledi.

Türkiye'de yaklaşık 280 bin yaşlıda silah bulunduğunun tahmin edildiğini ifade eden Dr. Akcan, silah taşımada üst yaş sınırının, düzenli kontroller yapılmak şartıyla 75 olarak kabul edilmesini önerdi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137