04 Şubat 2002 Pazartesi 00:00
PARMAK EMME AÇLIK BELİRTİSİ DEĞİL
Uzmanlar, "Parmak emmenin asıl nedenleri ortadan kalkmadıkça çocuk parmak emmeye devam edecektir. Bu sebeple anne?baba çocuğa karşı uygun olmayan davranışlarını düzeltmelidir" uyarısında bulunuyor.

Açlıktan kaynaklanmıyor

Parmak emmenin açlıktan kaynaklanan bir durum olmadığını vurgulayan uzmanlar, karnının doymasının çocuk için dengeli, sağlıklı büyümesi ve gelişebilmesi için ne kadar önemli ise anne ile kurulan bu yakın ilişkinin çocuğun ruh sağlığı için de o kadar önemli olduğunu belirtiyor. Çocukların 1 yaşına kadar parmak emmesinin normal olduğunu ifade eden uzmanlar, emme faaliyetini yüzde 50'den yüzde 87'lere varan yüksek oranda beslenmeye bağlı olmayan davranış biçimi olarak tanımlıyor.

Biberonun yerini parmak mı dolduracak?

Bebeklerin emme faaliyetleri üzerine yapılan araştırmalara göre her üç saatte bir beslenen bebeklerin, 4 saatte bir beslenen bebekler kadar parmak emdikleri, ayrıca biberon emzikleri eskiyip yumuşadığı için 20 dakika yerine 10 dakika biberonu emen bebe~|~klerin ise 20 dakika biberon emen bebeklerden daha fazla parmak emdiklerini belirlendi.

Parmak emmenin uyum ile sıkı bir ilişkisi bulunduğunu belirten uzmanlar, "2 yaşındaki çocukların bir kısmı uykuya dalarken parmaklarını ağzına almak için direnirler. 3 yaşında bu alışkanlık kendiliğinden kaybolur. Parmak emme faaliyeti inanıldığından daha az diş düzensizliğine sebep olmaktadır. Anne ve babalar parmağını emen çocukların çene kemikleri ve dişleri üzerindeki etkilerini düşünerek endişeye kapılabilir. Parmak emmenin alt ve üst dişleri geri ittiği doğrudur. Parmak emmenin dişleri ne kadar etkilediği ise parmak emme süresine ve parmağın ağızdaki duruşuna bağlıdır" diye görüş belirtiyor.

Süt bebeklerinde durum

Annesinden düzenli ve yeterince süt emen bebeklerin diğer yaşıtlarına göre daha az parmak emdiklerini kaydeden uzmanlar, şu noktalara dikkat çekiliyor:

"Genelde anne, göğsünün boşalıp boşalmadığını bilmez. Bu işi bebeğe bırakır. Bir bebek biberondaki sütü bitirince biberonu bırakır. Çünkü o havayı emmek istemez. Parmağını emmeye çalışan bir bebek hakkında akla gelecek ilk soru 'eğer bırakırsa, bebek daha uzun süre süt emer mi?' olacaktır. Bu soruya cevap bulabilmek için anneler uygun zamanlarda bebeğin 30 veya 40 dakika süt emmesine müsaade etmelidir. Bebek göğüsteki sütün çoğunu 5 veya 6 dakikada emer. Geri kalan zamanlarda ise emme arzusunu doyuruyordur. Damla halinde gelen süt onu kandırmaktadır."

Alınacak önlemler

Parmak emmenin kendi başına çocuklukta ve sonradan uyumu etkileyen bir alışkanlık olmadığı gibi özel bir düzeltici tedbir almayı da gerektirmediği belirtiliyor. Uzmanlar, parmak emmeye başlayan veya bunu alışkanlık haline getirmiş çocuklara bu alışkanlıkları terk etmeleri için uygun olmayan tedbirlerin, cezaların uygulanması sonucu birçok uyum ve duyusal problemlerin ortaya çıkmasının nedeni olabileceğine dikkat çekerek şu uyarı ve önerilerde bulunuyor:

"Eğer çocuk yürümeye başladıktan veya 1 yaşından sonra da parmağını emiyorsa bu çocuğun fazla yorgun, rahatsız, mutsuz, sıkıntılı, üzüntülü olduğunun belirtisidir. Çocuğun durumunun incelenmesi düzeltici tedbirlerin yalnız bir belirti olan parmak üzerinde değil bütün durumu düzeltmeye yöneltilmesi gerekir. Çünkü parmak emmenin asıl nedenleri ortadan kalkmadıkça çocuk parmak emmeye devam edecektir.

Şefkatli ve yönlendirici olun

Çocuğa uygun dinlenme, geniş ve çeşitli faaliyet olanakları, oyun ortamları meşgul olmak için olanaklar sağlanmalıdır. Anne babanın uygun olmayan davranışları düzeltilmelidir. Çocuklara bu alışkanlığından dolayı şiddet hareketleri uygulanmamalı ve çocuk batıl fikirlerle korkutulmamalıdır. Mükafat vaadi, çocuğun bunu terk etme arzusunu ve gücünü harekete geçirerek bunu bırakmasını sağlayabilir. Çocuk parmağını ağzına götürdüğü zaman uyarıcılık yapacak zararsız acı mayi sürülmesi ve geceleri hatta gerekiyorsa gündüz çocuğa eldiven takılması, alışkanlığı sona erdirmesi için iyi bir hatırlatıcı olabilir. Çocuk 4?5 yaşlarına geldiğinde parmağını emmeye devam ediyorsa kendisine telkinlerde bulunmak faydalı olabilir. Çocuğa bu yaptığının çocukça bir davranış olduğu başkalarının gözüne hoş görünmediği onun anlayabileceği bir dille anlatılır. Çocuklar bu yaşlarda genellikle büyük bir insan gibi olmaya, ebeveyni taklit etmeye özenir. Çoğu zaman onlar gibi davranır. Ebeveyn çocuğun bu durumunu çok iyi değerlendirmelidir. Kendilerinin parmak emmediklerini, çünkü bu durumun pek hoş olmadığını söylemeleri çoğu zaman etkili olabilir."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137