18 Kasım 2002 Pazartesi 00:00
Ramazan Bayramı'nda açık görüş
Adalet Bakanı Aysel Çelikel'in imzasıyla Cumhuriyet başsavcılıklarına gönderilen genelgede, Ceza İnfaz Kurumları ile Tevkifevlerinin Yönetimine ve Cezaların İnfazına Dair Tüzük'ün 154. maddesi gereğince, ceza infaz kurumları ile tutukevlerinde Ramazan Bayramı dolayısıyla belli esaslar çerçevesinde ve belirli günlerde açık görüş yaptırılacağı bildirildi. Genelgede, kınama cezası dışında disiplin cezası almış ve cezalarıkaldırılmamış olan hükümlü ve tutukluların, açık görüşten yararlandırılmayacağı kaydedildi.

Görüşme süreleri ve yerleri

Genelgeye göre, Bayrampaşa Kapalı Cezaevi'nde kalan hükümlü ve tutuklulara 3?4?5?6?7?8 Aralık 2002 tarihlerinde olmak üzere 6 gün, Adana, Ankara, Antalya, Metris ve İzmir Kapalı cezaevlerinde kalan hükümlü ve tutuklulara 4?5?6?7?8 Aralık 2002 tarihlerinde olmak üzere 5 gün açık görüş yaptırılacak. Aydın, Bakırköy Kadın ve Çocuk, Bayrampaşa Özel, Bursa E Tipi, Gaziantep E Tipi, Kartal, Konya, Mersin ve Paşakapısı Kapalı cezaevlerinde kalan hükümlü ve tu~|~tuklulara 5?6?7?8 Aralık 2002 tarihlerinde olmak üzere 4 gün, diğer bütün ceza infaz kurumlarında kalan hükümlü ve tutuklulara 5?6?7 Aralık 2002 tarihlerinde olmak üzere 3 gün açık görüş imkanı tanınacak.

Kimlerle görüşebilinecek

Genelgeye göre, hükümlü ve tutuklular, belgelendirilmek suretiyle sadece ana, baba, kardeş, eş ve çocuklarıyla görüştürülecekler. Ceza İnfaz Kurumları ile Tevkifevlerinin Yönetimine ve Cezaların İnfazına Dair Tüzük'ün 154. maddesinin 3. paragrafı uyarınca özel günlerde yaptırılan açık görüşmelerde Tüzük'ün 152. maddesinin 2. paragrafında belirtilen takdir yetkisi bulunmadığı, bu nedenle belirtilen akrabalar dışında kalan diğer kişilerle görüşme yapılmasına izin verilmeyeceği belirtildi. Genelgede, ''Ancak, ana, baba, eş, kardeş ve çocuğu olmayan hükümlü ve tutukluların, üçüncü dereceye kadar olan akrabaları, büyükbabası, büyükannesi ve torunlarından en çok üç kişiyle, önceden haber verilmesi ve belgelendirilmesi kaydıyla, Cumhuriyet başsavcısının izniyle görüşme yapmaları sağlanacaktır'' denildi.

Her türlü önlem alındı

Belirtilen gün ve saatler dışında görüş yaptırılmayacak. Bir defa görüş yapan hükümlü ve tutuklular ile ziyaretçilere ikinci defa izin verilmeyecek.

İzdihamı, firar ve karışıklıkları önlemek, disiplin ve düzeni sağlamak için Cumhuriyet başsavcılığı ve cezaevi yönetimi, zabıta ile işbirliği yaparak gerekli her türlü önlemi alacak. Açık görüşler, kesinlikle genelgede belirtilenlerden başka yerde yaptırılmayacak. Açık görüşler, görüş süresi bir saatten az olmamak kaydıyla, 09.00?17.00 saatleri arasında yaptırılacak. Normal haftalık ziyaretler ile aylık eş, çocuk, anne ve baba ziyaretleri, genelgede belirtilen ziyaret günleri ile art arda geldiği takdirde, bu ziyaretler açık görüş genelgesinde belirtilen ziyaretlerden iki gün sonra yaptırılacak.

Basına açık değil

Bakan Çelikel, genelgesinde, kamuoyunda yanlış anlaşılma, tartışma ve polemiklere neden olduğu için açık görüşü izlemek, röportaj yapmak, görüntülemek veya fotoğraf çekmek üzere başvuruda bulunan yazılı ve görsel basın kuruluşları ile mensuplarına izin verilmeyeceğini de bildirdi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137