10 Şubat 2006 Cuma 00:00
Sakarya aktif fay hattının ortasında
Adapazarı'nda Marmara Depreminin ardından az hasarlı, orta hasarlı ve hasarsız olarak belirlenen binalarda yapılacak olan inceleme sonunda birçoğunun güvenli olmadığının ortaya çıkacağı, olası bir depremde bu binaların büyük risk oluşturduğu savunuldu. ~|~

 

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Senatosu, Adapazarı'nda meydana gelen 4.5 büyüklüğündeki deprem ve bu depremin ardından meydana gelen 3.1 ve  3.7 büyüklüğündeki sarsıntılar hakkında kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla bir bildiri yayınladı.

Marmara depreminden sonra Adapazarı'nda bu büyüklükte bir başka depremin meydana gelmediği kaydedilen bildiride, Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın belirli aralıklarla 7'den büyük depremler üretebildiği hatırlatılarak, bu depremlerin büyük ölçüde can ve mal kaybına neden olduğuna dikkat çekildi.

SAKARYA AKTİF FAY HATTININ ODAK NOKTASINDA
Sakarya'nın aktif fay hattının odak noktasında bulunduğu belirtilen bildiride, şunlar kaydedildi: "Sakarya şehri, deprem bakımından en hassas bölgededir. Fay hattının Bolu'dan batıya doğru her noktasında meydana gelen bütün sarsıntılar, şehrimizde de hissedilmektedir.
Muhtemelen 1999 depremini yaşayan insanlar yine benzer depremleri yaşayacak, depreme maruz kalan binalar benzer bir depremle yine karşı karşıya kalacaktır. Özellikle insanların uğrayacağı maddi manevi zararları azaltmanın ya da ortadan kaldırmanın tek yolu, güvenli yapılar yapmaktır. Güvenli yapılar, 1998 yılında çıkarılan, 'Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik' hükümlerine uyan yapılardır. Bu yönetmelik hükümlerini sağlamayan yapılar ise deprem güvenliği bakımından risklidir."

ORTA HASARLI, AZ HASARLI VE HASARSIZ BİNALAR
Marmara Depremi'nin ardından az hasarlı, orta hasarlı ve hasarsız diye sınıflandırılan bütün binaların incelenmesi gerektiği ifade edilen bildiride, şöyle denildi: "Tahminlerimiz, az hasarlı, orta hasarlı ve hasarsız binalardan birçoğunun yapılacak olan inceleme sonunda güvenli çıkmayacağı yolundadır. Deprem güvenliği olmayan bu binaların ise mutlak surette zemin iyileştirmesi, temel takviyesi, üst yapı takviyesi veya kat eksiltme gibi yöntem ve tekniklerle yönetmelik hükümlerine uygun duruma getirilmesi gerekir."

UYARILAR DİKKATE ALINMIYOR
Açıklamada, SAÜ akademisyenlerinin, Marmara depreminden sonra binaların yıkılma nedenlerini araştırdığı, şehrin zemin özelliklerini belirleyen mikro bölgelendirme çalışmaları hakkında uluslararası projede aktif rol alındığı ve halkı depreme karşı bilinçlendirme konusunda önemli çalışmalar yapıldığı kaydedildi.

Depreme karşı bilinçlendirme konusunda üniversitede görevli bilim adamları ve SAÜ Senatosu'nun belirli aralıklarla yaptığı uyarıların dikkate alınmamasının endişeyle izlendiği belirtilen açıklamada, şöyle denildi:    "Konu giderek unutturulmaya çalışılmakta, somut adımlar atılmamaktadır. Üniversitemiz ve çeşitli kuruluşların yaptığı çalışmalara göre, çok katlı yapıların güvenli duruma gelmesiyle 810 bin dolayında yeni konut ihtiyacı ortaya çıkacaktır. İlgililerce gerekli iradenin ortaya konulması durumunda, günümüz koşullarında, bu ihtiyacı kısa sürede gidermek mümkündür."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137