10 Şubat 2007 Cumartesi 00:00
SAÜ'den internet kafe araştırması
Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Sosyal Hizmet Bölümü tarafından internet kafelerle ilgili yapılan bir araştırmada çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı ~|~

SAÜ Sosyal Hizmet Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Kazım Yıldırım, çocuk ve gençlerin internet kafeye gitme nedenlerini, ne kadar sıklıkta gittiklerini, daha çok hangi sitelere girdiklerini ve sonuçlarını ortaya çıkarmaya yönelik bir araştırma yaptıklarını belirterek, araştırmanın sonuçları hakkında bilgi verdi.

Sakarya'da 420 denek üzerinde yapılan araştırmada, deneklerin yüzde 65'inin sohbet ve oyun sitelerine girmek amacıyla internet kafelere gittiklerinin belirlendiğini söyleyen Yıldırım, ödev yapmak için gidenlerin oranının ise yüzde 10 civarında olduğunun tespit edildiğini belirtti. Çıkan sonuçlara göre, çocuk ve gençlerin internet kafeleri daha çok eğlence amaçlı kullandıklarının belirlendiğine dikkat çeken Yıldırım,
"Ankete katılanların yüzde 50'si hemen hemen her gün internet kafelere gittiklerini belirtirken, yüzde 80'i ise haftada en az bir kez mutlaka uğradığını söyledi. Yapılan ankette ortaya çıkan bir diğer çarpıcı sonuç ise, deneklerin büyük çoğunluğunun evinde bilgisayar ve internet bağlantısı olmasına rağmen, aile baskısından dolayı kafelere gitmeyi tercih etmeleri.

Deneklerin buralarda daha rahat hareket ettikleri, sigara ve benzeri kötü alışkanlıklarını rahatça sürdürdükleri gözlemlendi" dedi.
Yapılan araştırmada sohbet sitelerine girenlerin büyük çoğunluğunun takma ad kullandıkları ve daha çok karşı cinsle ilişki kurmak amacıyla bu sitelere girdikleri sonucunun ortaya çıktığını belirten Yrd. Doç. Dr. Kazım Yıldırım, "Oyunlarda veya karşı cinsle kurulan ilişkilerde kazanma ve elde etme hırsının ağır basması nedeniyle zaman zaman küfürleşme, hakaret gibi gerçek hayatta suç sayılacak eylemlerin cezasız kalması ise internet kafeleri tercih etmenin bir diğer nedenini oluşturmakta" şeklinde konuştu.

İnternet kafeye gitme konusunda ailelerin tutumu ve aile ilişkilerini ne yönde etkilediğinin de sorgulandığını söyleyen Yıldırım, "İnternet kafelere gitmemi ailem olumlu karşılıyor ya da karışmıyor' diyenlerin oranı yüzde 78 iken, 'olumsuz karşılıyor ya da gitmemi istemiyor' diyenlerin oranı ise sadece yüzde 20'lerde kaldı. Aile ilişkilerini ne derece etkilediği konusuyla ilgili yapılan bir diğer sorgulamada ise 'azaldı' diyenlerin oranı yüzde 37 olarak tespit edildi. Araştırmada dikkat çekici bir diğer nokta ise internet kafeye gidenlerin büyük bir çoğunluğunun eğitim seviyesinin oldukça düşük olması. Anket sonucunda tesadüfen seçilen deneklerin yaklaşık yüzde 70'inin ilk veya ortaokul mezunu oldukları ve daha çok düşük eğitimli ailelerin çocukları oldukları belirlendi" şeklinde konuştu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137