31 Mayıs 2001 Perşembe 00:00
Spor sağlıktan etmesin
Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Sağlık Eğitim Merkezi spor hekimlerinden Dr. M. Tamer Çavuş, yaptığı araştırmada, çocuklarda görülen spor sakatlıklarının yaklaşık yarısının aşırı yüklenmeye bağlı olduğunu belirledi. Çavuş'a göre çocukların kas gelişmesinin yavaş olması nedeniyle, zorlanma sonucu çeşitli sakatlıklar oluşabiliyor.

Dr. Çavuş, spor teşkilatının elektronik spor dergisi "sporum.gov.tr"ye yaptığı açıklamada, sakatlıklara yol açan diğer çevresel nedenler arasında, başta spor ayakkabısı olmak üzere spor malzemelerinin kullanım kurallarının bilinmemesini gösterdi. Çavuş, "Ebeveynlerin çocuğa başarılı olmaları için aşırı baskı yapmaları da çeşitli bozukluklara yol açabiliyor" dedi.

Çavuş'un, 5?17 yaş grubundaki spor yapan çocuklar üzerinde yaptığı araştırmada, 394 spor sakatlığının yüzde 49.5'inin aşırı yüklenmeye bağlı olduğu belirlendi. Kız ve erkekler arasında ise farklılık saptanmadı. Bir başka çalışmada ise, 453 genç elit sporcunun aşırı yüklenmeye bağlı sakatlığının yüzde~|~ 60'ının yüzücülere, yüzde 15'inin ise futbolculara ait olduğu saptandı.

Çocuklarda risk faktörleri

Dr. Çavuş, çok küçük yaşlarda çocukları gereğinden fazla zorlayarak erken başarı sağlama çabalarının çocuğun bedensel gelişmesi üzerinde olumsuz etkiler yapabildiğini vurgularken, bunun nedeninin çocuklarda kas gücünün yaş ilerledikçe yavaş yavaş artması olarak ifade etti.

Dr. Çavuş, şöyle konuştu:

"Kas gücü ve hıza dayanan sporlarda gelişme, yaş ilerledikçe yavaş yavaş ortaya çıkar ve erginlikle birlikte bir sıçrama yapar. Dolayısıyla, erken yaşta aşırı yükleme, henüz kas gücü oluşmamış çocukları daha kolay olumsuz etkileyebiliyor."

Dinlenme en iyi tedavilerden

Büyüme çağındaki çocuklarda aşırı yüklenmenin getirdiği sorunlardan korunabilmek için risk faktörlerini anlamanın önemli olduğuna değinen Çavuş, risk faktörlerinin kişisel ve çevresel olmak üzere 2'ye ayrıldığını belirterek, şöyle devam etti:

"Kişisel faktörler arasında büyüme, daha önceki sakatlıklar ve psikolojik faktörler, çevresel faktörler ise çok sık yinelenen antrenman programları, uygunsuz ekipman, uygun olmayan spor tekniklerinin uygulanması, elverişsiz ve sert zemin ile çevredeki yetişkinlerin baskısı olarak ortaya çıkıyor."

Araştırmalara göre, büyüme çağındaki çocuklarda en çok görülen sakatlıklar arasında eklem bölgelerindeki büyüme kıkırdaklarındakiler önde geliyor. Bu sakatlanmalar, 7?9 ve 12?16 yaş gruplarındaki çocuklarda daha sık görülüyor. Uzmanlar bu durumun çocuğun sporu bırakması için bir neden olmadığını, çocuğun bir süre dinlendikten sonra yeniden spor yapmayı sürdürebileceği görüşünde birleşiyorlar.

Çevresel risk faktörleri

Doğuştan varolan bazı rahatsızlıklar nedeniyle sakatlanma riskleride artıyor. Özellikle klasik bale eğitimi alan 12?17 yaş arasındaki kızlarda, hem vücut cilt altı dokularını düşük tutma çabaları hem de aşırı egzersiz yapmaları nedeniyle ilk adet görme yaşlarının gecikmesi ve ileriki yaşlarda osteoporoz riskini artması sonucunu doğuruyor.

Yapılan araştırmalar, antrenman programları düzenlenirken, süre, sıklık ve yoğunluk ayarlamalarında dinlenmeye yeteri kadar zaman ayrılmazsa, sporcunun fizyolojik olarak toparlanması mümkün olmuyor ve sporcu aşırı yorgunluk noktasına gelerek, verimi düşüyor.

Spor yapan çocuğun çevresindeki yetişkinlerin aşırı hırslı olmaları ve psikolojik baskı yapıp fiziksel ve ruhsal yüklenmeleri de çocukta bıkkınlık ve sakatlıklara neden olup ileri yaşlarda sporu bırakmalarına yol açıyor.

Sporun çocukların fiziksel ve ruhsal yönden gelişmelerine katkısı ve ileriki yaşlarda başarılı bir sporcu olarak spor yaşantılarını sürdürebilmeleri için çocuklara aşırı fiziksel ve ruhsal yüklenmelerden kaçınmak gerekiyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137