15 Şubat 2006 Çarşamba 00:00
Suçu ?oyun' zannediyorlar
Birden fazla suça karışan çocukların çoğunun, tutuksuz yargılanma sürecinde serbest bırakılmayı tam kavrayamadıkları için (yaptığım suç değil) ya da (bunun cezası yok) gibi düşüncelere kapılarak suç işlemeye devam ettikleri bildirildi ~|~

Konya Emniyet Müdürlüğü yetkilileri ve aynı kurumun internet sitesinden derlediği bilgilere göre, suça karışan çocukların tekrar suç işlemelerinin önlenmesi ve bu çocukların onurlu bir birey olarak yeniden topluma kazandırılması için Konya'da örnek çalışma başlatıldı.  Çocuk suçluluğunun net tespiti yapılarak başlanan çalışma kapsamında, suça karışan çocuk yakın takibe alınıp, uzmanların da yardımıyla çeşitli eğitim, spor ve kültürel faaliyetler içine girmesi sağlanacak.  Kısa süre içinde, Selçuk Üniversitesi'nin de işbirliği ile hayata geçirilecek proje, suçun oluşmadan önlenmesini amaçlıyor.

Konya Emniyet Müdürlüğü tarafından hazırlanan rapora göre, Konya'da 2005 yılında suç işleyen 929 çocuktan 759'unun ilk kez, 101'inin ikinci kez, 69'unun ise üçüncü veya daha fazla suç olayına karıştığı tespit edildi. İlk kez suç işleyenlerin büyük çoğunluğu, ergenlik psikolojisi sonucu oluşan şiddet eğilimi ve kendini kanıtlama içgüdüsünün yanı sıra ekonomik nedenlerden dolayı kişilere karşı; birden fazla işlenen suçun niteliği ise gasp benzeri mala karşı daha ciddi cezası olan suçlara doğru gidiyor.

Bırakılan çocuklar yaptıklarının suç olmadığını zannediyorlar
Adli makamlara sevk edilen çocukların, yaşlarının küçüklüğü, yargılama usullerindeki farklılık ve cezalardaki indirimler nedeniyle çoğunlukla tutuksuz yargılanmak üzere serbest kaldığını belirten yetkililer, şunları kaydetti:
"Çocuklar adliyeye sevk edildikten sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmayı tam kavrayamıyor. Arka planda işleyen sürecibilmedikleri için de (yaptığım suç değil) ya da (bunun cezası yok) gibi yanlış düşüncelere kapılarak suç işlemeye devam ediyor. Öyle ki bu durum çocuğun suça alışmasına yol açıyor. Burada adli yargılamada sorun aramak yanlış olur. Sorun, çocuklara bunu anlatamamakta. Birçok aile ve çete (küçüklere ceza verilmiyor) düşüncesiyle çocuğunu suça itebiliyor."  Yetkililer, ülke genelindeki verilere bakıldığında ergenlik psikolojisi ya da ekonomik nedenlerle suça yönelen çocuklar kadar, aileler ve hukuki süreci iyi bilen bazı kişiler tarafından suça itilenküçük yaşta çocuk sayısının arttığını bildirdiler.

Suç işleme alışkanlık oluyor
Yetkililer, şu bilgileri verdiler: "Bunu önleme adına başlattığımız çalışmalarda çocuğun suçu alışkanlık hale getirmemesi için çaba harcıyoruz. Çocuğa, suç işledikten sonra neden serbest bırakıldığını, hukuki sürecin nasıl işlediğini ve ilerde neler olabileceğini, çocuk psikolojisinde uzman polislerimizle anlatıyoruz. Çocuğun serbest bırakılmayı yanlış değerlendirmemesi gerekiyor. Kötü niyetli olanlar, bu durumu, çocuğun saflığını kendi lehine dönüştürüyor ve suçlarda kullanıyor."

 Çalışmalarında her çocuğun işlediği suçu ve nedenini araştırdıklarını ifade eden yetkililer, "İşlenen suçun ekonomik nedenler, psikolojik rahatsızlık ya da ergenliğin verdiği cesaret nedeniyle mi işlendiğini tespit ediyoruz. Daha sonra gerekli görülenleri Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı'nda tedavi ettiriyoruz. Tedavi süreci çocuklarla bire bir görüşmelerle sürüyor" diye konuştular.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.