17 Mayıs 2011 Salı 00:00
Türkiye ne zaman keşfedecek?
Milli Ekonomi Modeli'ni uyguladığı takdirde asıl faydayı Türkiye sağlayacaktır. Prof. Dr. Baş'ın ifadesiyle bu model Türkiye'yi kâinatın doruk noktasına taşıyacaktır. Bakalım Türk milleti içinden çıkan bu değeri ne zaman fark edecek? Dileriz ki milletimiz bunu fark edene kadar ağır bedeller ödemek zorunda kalmaz. ~|~

Çin de kısmen MEM'den istifade eden ülkelerden. Çin hükümeti, iç talebi canlandırmaya yönelik 586 milyar dolarlık (4 trilyon yuan) teşvik paketi açıkladı.

Çin iç talebi teşvik ederek büyüdü
Başbakanlığın resmi internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, Çin kabinesi, altyapı ve sosyal refah için 2010 yılı sonuna kadar 586 milyar dolar (4 trilyon yuan) harcamayı öngören planı onayladı. Açıklamada, Çin'in, etkin bir mali politikayı benimseyeceği, 17,5 milyar dolarlık (120 milyar yuan) vergi yardımları sunulacağı ifade edildi. (10.11.2008) Çin Ticaret Bakan Yardımcısı Jiang Zanwei, Çin hükümetinin iç talebi genişleterek tüketimi teşvik etmek için aldığı önlemlerin ilk sonuçlarının görüldüğünü belirterek, ekonomik büyümenin esas olarak iç talebe dayanarak ve özellikle tüketim artışıyla gerçekleştirilmesine olanak veren bir yapı oluşturulacağına ve ekonomik büyüme hızının yüzde 8 olarak korunacağına Çin'in tam bir güven duyduğunu belirtti. (09.02.2009)
İç talebe yönelmesi neticesinde, en önemli gelir kalemi olan ihracatta daralma yaşanmasına rağmen Çin yüzde 8,4 oranında büyümeyi başardı.

Almanya'da "Vatandaşlık Maaşı" projesi
Almanya'da Merkel hükümetinde koalisyonun ortağı olan Sosyal Demokrat Parti SPD, krizden kurtulmanın tek yolunun herkesin cebine 500 euro para koymak olduğu görüşünü ortaya attı. SPD Genel Başkan yardımcısı Andrea Nahles, alışveriş yapmak şartıyla yetişkin olan her Alman vatandaşının cebine 500 euro para konulmasını önerdi. (04.12.2008) Bu proje MEM'in "Vatandaşlık Maaşı" projesinin aynısıdır.

MEM, Vatikan'a bile ulaştı
Vatikan, İtalyan hükümetine başvurarak ev kadınlarına maaş bağlanmasını önerdi. Bu öneri Eşit Fırsatlar Bakanı Mara Carfagna tarafından olumlu karşılandı. Papalığa bağlı Aile Konseyi Başkanı Kardinal Ennio Antonelli, evkadınlarının çocuk yetiştirip, bakıma muhtaç yaşlılara baktıklarını, eşlerine destek olduklarını hatırlatarak
"Ev kadınına maaş bağlamak bir görevdir, çünkü devletin yapması gereken atılımları ve yardımları tek başlarına yapmaya çalışmaktadırlar. Bunun için mali dengeleri sağlama yolu ile kendilerine maaş bağlanmasını öneriyoruz" dedi. (14.01.2009)

100'e yakın ülke MEM'i uyguladı
Satırlarımız sınırlı olduğu için bu kadarını kafi görüyorum, ama şu gerçeğin altını çizmeliyim ki, 100'e yakın irili ufaklı ülke MEM'in projelerini ama az ama çok hayata geçirmiştir. MEM'in projelerini tamamıyla uygulayan ülke şu an itibariyle yoktur. Ülkeler MEM'in temel mantığına yakın hangi projeleri hayata geçirdilerse mutlaka faydasını görmüşlerdir.
MEM'in temel mantığı üretim-tüketim dengesinin sağlanmaya çalışılması, bunun için mutlaka tüketicinin de üreticinin de devlet tarafından desteklenmesi, Milli gelire paralel olarak emisyonun genişletilmesi ve bunun sosyal devlet projeleriyle vatandaşın cebine girmesi, sıfır faizle de üreticiye aktarılması, yeraltı ve yerüstü kaynaklarının devlet millet ortaklığıyla işletilmesi... diyebiliriz.
Bu kadarı hayata geçirilse bile çok yol kat edilmiş demektir.

Türk milleti içinden çıkan Model'e sahip çıkmalı
Türkiye ise tüm dünyanın takdir edip dikkate aldığı, krizle beraber yoğunlaştığı bu eşsiz modele, içinden çıkmasına rağmen maalesef aynı duyarlılığı gösterememiştir.
Halbuki bu model her ne kadar tüm dünya istifade etse de Prof. Dr. Haydar Baş'ın ifadesiyle Müslüman Türk'ün modelidir. Bizim inancımızla, kültürümüzle, medeniyetimizle, örf ve âdetimizle, tarihimizle birebir örtüşmektedir.
Uyguladığı takdirde asıl faydayı Türkiye sağlayacaktır. Prof. Dr. Baş'ın ifadesiyle bu model Türkiye'yi kâinatın doruk noktasına taşıyacaktır. Küresel kriz dünyayı bir Türk'ün modelinde buluşturdu, bakalım Türk milleti içinden çıkan bu değeri ne zaman fark edecek?
Dileriz ki milletimiz bunu fark edene kadar ağır bedeller ödemek zorunda kalmaz.
                                                                                                            
Murat Çabas

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137