19 Kasım 2001 Pazartesi 00:00
Türkiye'de sokak çocukları
Her gün 15 çocuk sokakta

Umut Çocukları Derneği Başkanı Ahmet Kulca, 25 ilde varlıklarından bahsedilen ve sayıları 15 bini aşan sokak çocuklarının daha çok büyük şehirleri tercih ettiğini belirterek, "Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu verilerine göre, her gün 15 çocuk sokağa çıkıyor. Sadece İstanbul'da 4 bin çocuğun sokaklarda barınması, konunun vehametini ortaya koyuyor" dedi. Ege Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Sezen Zeytinoğlu da, İzmir ve Ankara'da 8?10 yaşları arasında bir çok çocuğun sokakta çalışmakta olduğunun görüldüğünü bildirdi.

Çocukların çoğunluğunun parçalanmış ailelerden geldiğini vurgulayan Doç. Zeytinoğlu, ebeveynlerin eğitim düzeylerinin çok düşük olduğunun da belirlendiğini kaydetti.

Ahmet Kulca, , sokaklarda yaşayan, hırsızlık, tecavüz, cinayet ibi suçları işleyen, bally hatta esrar kullanan sokak çocuklarının Türkiye'de sorun olmaya devam ettiğine dikkat çekerek, şunları söyledi: "Türkiye'de 25 ilde varlıklarından bahsedilen ve sayıları 15 bini a~|~şan sokak çocukları, daha çok büyük şehirleri tercih ediyor. Büyük bölümü ailesiyle problemli olan çocuklar, belki de kolay kamufle olmak için büyük şehirleri tercih ediyor. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu verilerine göre, her gün 15 çocuk sokağa çıkıyor. Sadece İstanbul'da 4 bin çocuğun sokaklarda barınması, konunun vehametini ortaya koyuyor. Bizim kayıtlarımızda şu anda 500 çocuğun ismi geçiyor. Amacımız daha fazla çocuğa ulaşmak" Sokak çocuklarının, cinayet, kapkaç gibi olaylarla zaman zaman toplumun gündemine geldiğini, sorunun bu zaman dilimleri dışında adeta unutulduğunu ifade eden Kulca, "Toplumun bütün kesimleri soruna eğilmezse dehşeti seyretmeye devam edeceğiz" dedi.

Mekanları Kadıköy, Beyoğlu, Taksim...

İstanbul sokaklarını mekan tutan çocukların daha çok Beyoğlu, Kadıköy, Taksim ve Üsküdar gibi merkezi ilçelerde yaşadıklarını ifade eden Kulca, sözlerini şöyle sürdürdu: "Çocuklara nüfus cüzdanı, sağlık giderleri için yeşil kart çıkartıyoruz. Bütün çalışmalarımızda Emniyet Teşkilatı'nın büyük desteğini görüyoruz. İstanbul Emniyet Müdürü bu konulara gerçekten duyarlı. Temel hedefimiz, ailesi olan çocuğu ailesine geri göndermek. Bazen aile kabul etmiyor. Biz çocuğu bırakmıyoruz, takip ediyoruz. Dini ve milli bayramlarda tekrar şansımızı deniyoruz. Bu çalışmalarımızda yüzlerce çocuğu ailesine iade ettik. Sokak çalışmalarımızda bize en çok, daha önce sokakta yaşamış, fakat sokaktan bir şekilde kurtulmuş kişiler yardım ediyor. Bu insanlar, ilk iletişimi ve konuya nasıl yaklaşacaklarını çok iyi biliyor".

8 Yaşından önce sokakla tanışanlar var

İzmir ve Ankara sokaklarında yaptığı araştırmayı değerlendiren Ege Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Sezen Zeytinoğlu ise, çocukların çoğunun, ergenlik öncesi ya da ergenliğin ilk döneminde sokakla tanıştığını kaydederek, "İzmir örnekleminde en büyük yığılma (%46), 11?15 yaş grubunda, Ankara'da ise 13?15 (%57) yaş grubundadır. Her iki kenttede 8?10 yaşları arasında bir çok çocuğun da sokakta çalışmakta olduğu görülmüştür. Yine iki kentte de çocukların %15 kadarı sokakta çalışmaya sekiz yaşından daha küçükken başlamış olduklarını belirtmişlerdir. Sokakta var oluşun bu kadar erken yaşlarda başlamakta olması, bu çocukların sokakta karşılaştıkları tehlikelerle ilgili de ip ucu veriyor" şeklinde konuştu. Çocukların çoğunluğunun (%82?89) parçalanmış ailelerden geldiğini vurgulayan Doç. Zeytinoğlu, şunları söyledi: "Ebeveynlerin eğitim düzeylerinin çok düşük olduğu görülmüştür. Babalarının büyük çoğunluğunun ilkokul mezunu ya da ilkokuldan terk oldukları, annelerin yarıdan fazlasının ise hiç okula gitmedikleri dikkati çekmiştir. Annelerin %90'dan fazlasının ev dışında çalışmadıkları belirtilmiş. Babaların %44'ünün de halihazırda işsiz olduğu anlaşılmıştır. Ailelerin sahip oldukları çocuk sayısının çok yüksek olduğu görülmüş. İzmir için %43'ünün 4?6 çocuk, %26'sının ise 6 çocuktan fazlasına sahip oldukları görülmüştür".
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137