17 Mayıs 2011 Salı 00:00
Ünlü ortodondistler İstanbul'da buluşacak
Diş hekimliğinin en önemli uzmanlık dalı olan ortodontinin Avrupa'daki en büyük kongresi önümüzdeki ay İstanbul'da yapılacak. Kongre, 3 binin üzerinde katılımcı ve bin 41 bildiri başvurusuyla Avrupa Ortodonti Derneği'nin bugüne kadar yaptığı kongreler arasında da önemli bir rekora imza atacak ~|~

YENİ MESAJ - İSTANBUL

Dünyanın en eski ve köklü ortodonti (diş hekimliğinde çene, yüz ve dişler bölgesindeki düzensizliklere müdahale ederek daha iyi bir yüz estetiği, fonksiyon ve dişlerde daha iyi bir kapanış ilişkisi sağlayan tedavi dalı) derneklerinden Avrupa Ortodonti Derneği tarafından düzenlenen 87. Avrupa Ortodonti Kongresi (EOS 2011), 19 - 23 Haziran 2011 tarihleri arasında İstanbul'da yapılacak. Dünyanın en ünlü ortodontistlerini Türkiye'de buluşturacak kongre, 3 binin üzerinde katılımcı ve bin 41 bildiri başvurusuyla derneğin bugüne kadar yaptığı kongreler arasında da önemli bir rekora imza atacak.

Derneğin başkanı Türk
Avrupa Ortodonti Derneği'nin ilk Türk Başkanı Prof. Dr. Nejat Erverdi, 19-23 Haziran tarihleri arasında Lütfü Kırdar Kongre Merkezi'nde yapılacak 87. Avrupa Ortodonti Kongresi ile Türkiye'nin ortodonti konusunda Avrupa Birliği'ne girdiği söyledi. 87. Avrupa Ortodonti Kongresi'ni Türkiye'de gerçekleştirmekten son derece mutlu olduğunu ifade eden Prof. Dr. Erverdi, "Bu kongre önemli rekorlara imza atmasıyla dernek tarihinde önemli bir yer tutacak. Kongreye şimdiye kadar bin 41 bildiri başvurusu yapıldı. Ayrıca katılımın da 3 bin kişiyi aşacağını tahmin ediyoruz. Söz konusu rakamlar daha önce yapılan 86 kongrenin oldukça üstünde" diye konuştu. Avrupa Ortodonti Derneği'nin başkanlığının şimdiye kadar İskandinav ve Batı Avrupa ülkeleri arasında değişerek yürütüldüğünü ifade eden Prof. Dr. Nejat Erverdi, bugüne kadar Türkiye'den bir başkan seçilmediğini söyledi. Derneğe 1990 yılından bu yana üye olduğunu belirten Prof. Dr. Erverdi, 2006 yılında konseyin oybirliği ile 2011 yılı başkanı olarak önerildiğini ve üyelerin bu kararı onaylaması sonucu 2011 yılı için Avrupa Ortodonti Birliği Başkanı olarak seçildiğini hatırlattı. Dernek başkanlığının ülkemize gelmesinin ortodonti camiası ve Türkiye için çok önemli bir durum olduğunu belirten Erverdi, "Aslında bu seçim Türkiye'nin ortodonti alanında Avrupa Birliği'ne kabul edildiğini gösteriyor" dedi. Derneğin her yıl değişen bir başkan ve onun altında görev yapan 11 üyeden oluşan bir konsey tarafından yönetildiğini ifade eden Prof. Dr. Erverdi, her yıl o yılki başkanın ülkesinde yıllık bilimsel kongre düzenlendiğini ve başkanlığın da kongrenin kapanış töreninde bir sonraki başkana devredildiğini söyledi. 87. Avrupa Ortodonti Kongresi Genel Sekreteri Prof. Dr. Ahu Acar da, Avrupa Ortodonti Derneği'nin, Avrupa çapında ortodontinin bir bilim olarak ve aynı zamanda tedavi hizmeti olarak kalitesini artırmayı hedefleyen bir meslek örgütü olduğunun altını çizdi.

İlk kez Türkiye'de yapılacak
Berlin'de 1907 yılında kurulan Avrupa Ortodonti Derneği'nin kuruluşundan bu yana savaş dönemleri hariç her yıl bir Avrupa kentinde bilimsel kongre düzenlediğini ifade eden Prof. Dr. Acar, "Bu yıl 87'incisi düzenlenecek olan kongre, tarihinde ilk kez Türkiye'de yapılacak. Kongrede ortodontinin en güncel ve en sıcak konuları, dünyanın bu alanda en önde gelen bilim adamlarının verecekleri konferanslar kapsamında tartışılacak" diye konuştu. 87. Avrupa Ortodonti Kongresi'ne ev sahipliği yapacak Türk Ortodonti Derneği Başkanı Prof. Dr. Nazan Küçükkeleş ise, 1985 yılında kurulan Türk Ortodonti Derneği'nin 763 kayıtlı üyesi olduğunu söyledi. Üyelerin 189'unun akademik üyelerden 574'ünün ise serbest ortodontistlerden oluştuğunu ifade eden Prof. Dr. Nazan Küçükkeleş, derneğin ilk bilimsel kongresini 1988 yılında Ankara'da gerçekleştirdiğini söyledi. Dernek olarak her yıl en az bir büyük bilimsel toplantı ve ilave küçük toplantılar düzenlediklerinin altını çizen Prof. Dr. Nazan Küçükkeleş, Ocak 1988'de 'Türk Ortodonti Dergisi' adında bir yayın organı çıkartmaya başladıklarını ve derginin halen yılda üç kez yayımlandığını hatırlattı.

Türkiye ortodontide iyi bir noktada
Beş yıllık diş hekimliği eğitimi ardından ortalama dört yıllık bir uzmanlık eğitimi gerektiren ortodontinin ülkemizde oldukça iyi standartlarda gerçekleştirildiğini ifade eden Prof. Dr. Nazan Küçükkeleş, "Türkiye ortodonti konusunda pek çok Avrupa ülkesinden ileri konumdadır. Her yıl akademisyenlerimizin yaptığı onlarca çalışma önemli uluslararası dergilerde basılmakta ve ödüller almaktadır. Bu durum doğal olarak yabancı ortodontistlerin de dikkatini çekmektedir" dedi. Prof. Dr. Küçükkeleş, klinik ortodontide Türkiye'nin dünyada en iyilerden birisi olduğuna işaret ederek, şunları söyledi: "Bugüne kadar 28 ülkeden diş hekimleri, Türkiye'den ortodonti konusunda uzmanlık eğitimi aldı. Türk ortodontistler tarafından geliştirilmiş 4 yeni tedavi yöntemi bulunmaktadır. Dünyada bilimsel yayınlarda Türkiye her zaman ilk 3 içinde yer almaktadır." Prof. Dr. Küçükkeleş, vatandaşların ortodonti konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığına dikkat çekerek, "Ortodonti eğitimi oldukça zordur. Diş hekimliği fakültesini bitiren en iyi öğrenciler bu uzmanlık dalına kabul edilmektedir. Uzmanlık eğitim süresi 4 yıldır ve ortodontist olmak için çok zorlu bir eğitim almak gerekmektedir" dedi. Kongrenin kapanışında Prof. Dr. Nejat Erverdi Avrupa Ortodonti Derneği Başkanlığı'nı İspanyol David Suarez Quintanilla'ya devredecek.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137