15 Ocak 2002 Salı 00:00
Uyuşturucu bağımlılığı ürkütüyor
Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Alkol Uçucu Madde Araştırma ve Tedavi Merkezi Klinik Sorumlusu Doç. Dr. Kültegin Ögel, Türkiye'de madde bağımlılığı konusunda bilimsel tespitlerde bulunuyor

En sık kullanılan uyuşturucu maddeler

Sayın Ögel'in, aralarında İstanbul'un da bulunduğu 10 il ve KKTC'de madde kullanan kişiler, aile bireyleri, arkadaşları, narkotik şubede çalışan emniyet görevlileri, sağlık çalışanları ve barmenlik gibi bazı meslek sahipleri ile görüşmesi neticesinde elde ettiği bulgulara göre İstanbul'da uyuşturucu bağımlılarının en sık kullandığı maddeler esrar, hap, eroin, uçucu maddeler ve ecstasy olarak sıralanıyor. Bunun yanında belli bir grup tarafından da kokain kullanıldığı belirtiliyor.

Kullanım yaşı 1415'e düştü

En dikkat çekici bir diğer bulgu da İstanbul'da madde kullanımına başlama yaşının 1415'e düşmesi. Uyuşturucuya başlama yaşının uçucu maddede 1112, hapta 1617, esrarda 16, eroinde ise 1819 olduğu belirtiliyor. Uyuşturucunun gençler arasında ku~|~llanımın yaygınlaşmasına neden olarak da, kolay etki altında kalmaları, aileleri ile sorunları olması, özenti, kötü arkadaş çevresi ve sorunlarla baş edememe gösteriliyor. Madde kullanımının erkekler arasında daha yaygın olduğu görülürken, madde kullanan kadınlar genellikle esrar, hap, eroin, kokain ve ecstasy, sosyoekonomik düzeyi yüksek olanlar ise kokain kullanıyor.

Uçucu maddeleri kullananların çoğunun ilkokulu dahi bitirmedikleri görülürken, madde kullanıcıları arasında her eğitim düzeyine rastlanıyor. İstiklal Caddesi'ndeki madde kullanıcıları genellikle lise ve yüksek okul düzeyinde eğitim görmüş kişilerden, Dolapdere'deki kişiler ise ilkokul mezunu veya okur yazar kişilerden oluşuyor. Madde kullanan kişiler genellikle çalışmıyor, çalışanlar ise serbest meslek, pazarcılık, işportacılık yapıyor.

Aileler sırtını asla dönmemeli

Kadınlar, genellikle hayat kadınlığı, erkekler ise hırsızlık, yankesicilik, torbacılık veya satıcılık gibi suçlar işliyor. Para, aileden veya kız arkadaştan da temin ediliyor. Kullanıcıların aile ilişkileri mesafeli, kötü ve bozuk olarak tanımlanıyor. Ailelerin başlangıçta madde kullanan yakınlarına destek olduğu, ancak düzelme görmedikleri zaman "ölse de kurtulsak" dedikleri belirtiliyor. Polise göre ise bazı aileler, sosyal destek sağlamak yerine öyle bir çocukları yokmuş gibi davranıyor.

İlginç tabirler

Bağımlılar arasında yaygın olarak kullanılan esrarın, "Ot, Gubar, Papatya, Nane, Kına, Derman, İlaç, Siyah, Esvet, Sır, Cam Macunu, Afgan, Lübnan, Sarıkız, Kalo, Cigaralık, Sarma, Çiçek, Sündüz, Mal" gibi isimlerle anıldığı bildiriliyor. Bu kişilerin sık kullandığı bir başka uyuşturucu eroine ise "Eyç, Beyaz, Beyazpeynir, Mal, Kız, Cevher, Kar ve Takla" deniliyor. Bağımlılar, uyuşturucu haplara da, "Roş 1, Roş 2, Papik, Aspirin, Bomba" diye adlar veriyorlar. Ailelerinden ayrı, inşaatlarda, tarlalarda, boş yerlerde kalan kişilerin yaygın kullandığı uçucu maddelerden bali ve tiner de, "Tiner, Timsiner, Bali Balko, Bamsari" olarak adlandırılıyor. Belli ekonomik düzeydeki kişilerin kullandığı kokaine de "Pırlanta, Beyaz Ten, Pudra" adı veriliyor.

Bağımlıların mekanları neresi?

Doç. Dr. Kültegin Ögel'e göre kullanıcılar, esrar ve eroinin en fazla Kocamustafapaşa, Kumkapı, Hacıhüsrev, Şenmahalle, Gaziosmanpaşa, Fatih, Dolapdere, Kasımpaşa, Kurtuluş, Taksim, Merter, Avcılar, Bağcılar, Aksaray, Tahtakale, Edirnekapı ve Kulaksız'da satıldığını ifade ediyor. Kokain kullananlar ise bu maddenin daha çok sosyetenin bulunduğu Etiler ve Levent'te bulunduğunu söylüyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137