26 Mayıs 2001 Cumartesi 00:00
Verem tehdit ediyor
Karadeniz Teknik Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Tevfik Özlü, akciğerlere yerleşerek tüm vücuda dağılabilen mikrobik, bulaşıcı, süreğen bir hastalık olan veremin bilinen en eski hastalıklardan birisi olmasına rağmen hala dünyada insan sağlığını tehdit eden önemli hastalıkların başında geldiğini belirtti.

Veremden dünyada yılda üç milyon kişinin hayatını kaybettiğini belirten Doç. Dr. Tevfik Özlü, "Yerküre üzerinde yaşayan her üç kişiden birisi tüberküloz mikrobuyla karşılaşmış ve onunla tanışmış durumdadır. Halen yılda üç milyon kişi verem (tüberküloz) nedeniyle ölmekte olup her yıl 8 milyon yeni tüberküloz hastası teşhis edilmektedir. Özellikle Asya, Afrika kıtasında çok sık olarak rastlanmaktadır. Eskiden gelişmiş Avrupa ve Kuzey Amerika ülkeleri bu hastalıktan hiç söz etmezlerdi. Oysa AIDS salgınına ve küreselleşme sürecine paralel olarak bu ülkelerde de tüberkülozlu hastaların sayısı artmaya başlamıştır" diye konuştu.

Türkiye'nin tüberkülozun sık gö~|~rüldüğü ülkeler arasında yer aldığını ifade eden Özlü, "Maalesef sağlıkla ilgili güvenilir istatistik bilgilerimiz olmadığından kesin rakamlarla konuşmak mümkün olmamaktadır" dedi.

Özlü, Karadeniz Bölgesi'nin Türkiye'de tüberkülozun Doğu Anadolu Bölgesi'nden sonra en sık görüldüğü ikinci coğrafi bölge olduğunu belirterek "Bu bölgede yaptığımız çalışmalarda tüberkülozun yaygınlığıyla ilgili çeşitli parametrelerin çok yüksek olduğu ve çok tehlikeli bir gelişme olarak bu bölgede tüberküloz ilaçlarına karşı direnç profilinin çok yüksek olduğu gözlenmiştir" şeklinde konuştu.

Hastalık

havadan bulaşıyor

"Hastalığa sebep olan mikrop veremli hastadan sağlam kişiye geçerek yayılır. Çok daha nadir olarak hasta sığırların süt ve bu sütlerden yapılan süt ürünleri ile de bulaşabilir" diyen Özlü şöyle devam etti: "Verem mikrobu hava yoluyla bulaşır. Hasta kişinin öksürmesi, aksırması, konuşması ve nefes alıp vermesi sırasında havaya saçılan mikroplar havada günlerce asılı halde canlı kalmaktadır. Hasta kişiyle teması olan yani kapalı bir ortamda uzun süre aynı havayı soluyan sağlam kişiler nefes aldıklarında havadaki bu mikroplar onların akciğerlerine ulaşır ve orada yerleşerek hastalığı başlatır."

Onlarca yıl sonra

bile ortaya çıkabiliyor

Verem mikrobunun insanı hemen hasta etmediğini, mikrobu alan kişide bazen 1?2 ay, bazen bir kaç yıl bazen de onlarca yıl sonra hastalığın gelişebildiğini söyleyen Özlü "Mikrobun vücuda giriş yolu hastaların tamamına yakın bir çoğunluğunda akciğerlerdir. Ancak buradan lenf akımı ve kan yoluyla vücudumuzdaki tüm doku ve organlara yayılabilir" diye konuştu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.