Malum, geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan öncülüğünde, içinde Türkiye’nin de bulunduğu 34 İslam ülkesi Riyad’da bir araya gelerek sözde, “Teröre Karşı İslam ittifakı” diye bir ittifak kurdular.
Böyle bir ittifak, ABD öncülüğünde Haçlı ülkeleri Afganistan’ı yerle bir edip, Müslümanları çoluk çocuk demeden katlederken oluşturulmadı.
Böyle bir ittifak, ABD Başkanı Bush, “Haçlı seferlerini başlatıyoruz” diyerek Irak’a, sivil Müslümanların üzerine bomba yağdırdığı zaman apar topar toplanıp kurulmadı.
Böyle bir ittifak, Libya Haçlı işgaline maruz kaldığında, Tunus, Mısır, Arap Baharı adı altında ABD ve İsrail adına şekillenirken oluşturulmadı.
Böyle bir ittifak, İsrail, fosfor bombaları, misket bombaları kullanarak açık hava hapishanesi haline getirdiği Gazze’yi atış alanına getirerek binlerce Filistinli sivili acımasızca katlederken, Akdeniz’de uluslararası sularda Gazze’ye insani yardım götüren Mavi Marmara’ya operasyon yapıp vatandaşlarımızı katlederken, İsrailli askerler Mescid-i Aksa’ya girip cemaatle namaz kılanlara rasgele atış yaparken kurulmadı.
Böyle bir ittifak, dünyanın dört bir tarafında ABD’nin tetikçiliğini yapmış küresel teröristler Suriye’ye akın akın gelip Suriyelileri katlederken, milyonlarca Suriyeliyi vatanından ederken bir araya gelmedi.
Böyle bir ittifak ne zaman oluşturuldu? Rusya, tüm dünyanın resmi olarak terör örgütü kabul ettiği IŞİD terör örgütüne, Suriye’nin resmi davetiyle gelip başarılı operasyonlar yapmaya başladıktan sonra, meşru Suriye Devleti’nin ordusu toparlayıp da IŞİD’e ve diğer teröristlere karşı gerçekten darbe vurduktan sonra oluşturuldu.
IŞİD biterken ittifak kuruluyor, üstelik bu ittifakı oluşturanlar IŞİD’in en çok militan desteği aldığı ülkeler, projenin sahibi ABD ise IŞİD’i kuran irade…
Neden? Çünkü Rusya ve Suriye’nin IŞİD’le mücadele konusundaki başarısı, ABD öncülüğündeki koalisyonu devre dışı bıraktı, ABD-İsrail ikilisinin bölgedeki planları alt üst oldu, Barzani merkezli Büyük İsrail hedefli planlar tehlikeye girdi.
ABD, Rusya’nın aktif olarak uluslar arası hukuka da uygun vaziyette Suriye’de bulunması sebebiyle artık rahat hareket edemiyor, koalisyonu da bu noktada kullanamıyor.
B planını devreye koydu, ABD’nin ve Batılı ülkelerin aktif olarak işin içinde olmadıkları bölgesel ve mezhepsel bir kamplaşma ve de ardından çatışma…
İttifakın kurulduğu gün ABD’nin İncirlik’ten savaş uçaklarını geri çekmesi dikkat çekici…
Suriye’ye Rusya sebebiyle bir türlü operasyon yapamayan NATO ise Türkiye’ye perde arkası desteği vereceği açıklıyor. Yani ABD ve NATO aktif değil, arkadan gaz verme misyonunda; taşeron İslam ülkeleri Büyük İsrail için kılıç sallarken, ABD-İsrail ikilisi kadeh tokuşturacak.
Oluşan bu ittifakla ilgili Prof. Dr. Haydar Baş Bey yazısında bakın neler söylüyor:
“Yeni oluşum, Irak’ın, İran’ın, Afganistan’ın, Suriye’nin yani Şii nüfusu ağırlıkla barındıran ülkelerin yer almadığı Sünni bir birlik… Görünen o ki, İslam dünyasının yumuşak karnı Şii-Sünni kamplaşması burada da ana gündem…
Teröre karşı savaşacak oluşumun Şii nüfusun yoğun olduğu Suriye’ye ya da İran’a karşı harekete geçmeyeceğinin garantisi bulunmuyor. Önümüzdeki günler, Şiilere yönelecek yeni olaylara gebe gibi…”
Bu şekilde ABD, Ortadoğu’daki ve İslam dünyasındaki gerilimi terör boyutundan çıkartarak İslam ülkeleri arasındaki bir çatışmaya doğru götürmeye çalışıyor ki asıl amacı da Rusya’nın son zamanlarda elde ettiği İslam dünyasının hamiliği prestijini ortadan kaldırmak.
Burada Rusya’nın da ABD’nin Ortadoğu satrancındaki bu yeni hamleye karşılık yeni bir hamle üretmesi gerekiyor, Şii-Sünni ayrımcılığı oyununa düşmeden bir strateji geliştirmesi gerekiyor.
Şu bir gerçek ki, İslam dünyasını bir ve beraber kılacak, Şii-Sünni kardeşliğini pekiştirecek, bölgede çıkartılan ve çıkartılmak istenen bütün fitnelerin ve çatışmaların önüne geçecek olan tek tez Prof. Dr. Haydar Baş’ın “Tevhidin Merkezi Ehl-i Beyt” tezidir.
Türkiye, bir taraftan topraklarımız üzerinde arzı mevut hesapları olan İsrail’le yakınlaşıyor, güneydoğumuz üzerinde Büyük İsrail hedefli Kürdistan hesabı olan Barzani ile ilişkilerini güçlendiriyor, Şii dünyaya karşı ABD talimatıyla oluşturulan, bölgede daha büyük gerilimlere ve çatışmalara yol açacak olan suni ABD-İsrail güdümlü bir ittifaka dahil oluyor… Prof. Dr. Baş’ın ifadesiyle, “Bu bir intihardır.”
Bizden toprak talep etmeyen, bizi bölme ve parçalama hedefi olmayan, uçağını düşürmemize rağmen bize hala namlu doğrultmamış olan Rusya’yla, bize en ufak bir zararı olmayan Suriye’yle, Irak’la, İran’la ABD kışkırtması ve senaryosuyla gerilim yaşıyoruz, dostlarımızı bir bir kaybediyoruz ama asıl hedefi Türkiye olan ülkelerle, birliklerle, ittifaklarla beraber oluyoruz. 
Kendi terör mücadelesi hendeğe gömülmüş olan, kendi il ve ilçelerine devletin askerini, polisini sokamayan, yüz binlerce vatandaşının göç etmek zorunda kaldığı Türkiye başka ülkelerin içişleriyle, terörüyle uğraşıyor, hem de yanlış tarafta, yanlış müttefiklerle... 
Kelin ilacı olsa başına sürerdi. 
Üstelik BOP’un gereği bir sonraki terörist, sen, senin devletin ve milletin ilan edilecek. Son zamanlarda, özellikle Suriye süreciyle beraber Batı basını zaten hep bunu dillendiriyor.
Prof. Dr. Baş’ın ifade ettiği gibi, “Türkiye yanlış üstüne yanlış yaparak hem yalnız kalmış, hem de bölünmenin eşiğine gelmiştir.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yusuf atay 11 ay önce

ağzınıza yüreğinize sağlık çok güzel olmuş

banner100