Bu nasıl bütçe ki gider hanesi Türk halkına; gelir hanesi ise yabacılara yazılıyor. Bu nedenle, Türkiye’de kaynak yok diyenler bir noktada haklı. Türkiye’de Türk halkına kaynak yok; ama İngiliz, ABD’li, Kanadalı, Çinli vs. şirketlere kaynak var. Onlar özelleştirmelerle çok iyi güzelleşiyorlar. Türk halkına ise 25 milyonu geçen icra dosyası, 713.8 milyar dolar borç yükü ve asık suratlar kaldı. 
Oysa Türkiye’deki kaynak zenginliği ile ilgili Atatürk şöyle demiştir: “Memleketimiz baştan sona kadar hazinelerle doludur. Biz o hazineler üstünde aç kalmış insanlar gibiyiz. Hepimiz bütün bu hazineleri meydana çıkarmak, servet ve refahımızın kaynaklarını bulmak göreviyle yükümlüyüz.”
Türkiye’de kaynak yok yalanının peşinden gidenler, Prof. Dr. Haydar Baş’ın, Milli Ekonomi Modeli’ndeki; 5.000 TL asgari ücretten, ev hanımlarına 1.000 TL vatandaşlık maaşı ile birlikte 1.500 TL de ev hanımı olması nedeniyle verilecek toplam 2.500 TL maaştan, her anneye verilecek 15.000 TL doğum ikramiyesinden, 500’er lira çocuk yardımından mahrum oldular.  
İşte Sayın Baş’ı haklı çıkartan ve Türkiye’de kaynak yok yalanını çürüten resmi cevaplar:
1- Madencilik Sektöründeki Sorunların Araştırılarak Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu Raporundan alıntılarla başlayalım.
“Ülkemiz, Dünya mermer rezervinin % 40’ına sahip olmasına karşılık bu potansiyelin ancak % 1’i kullanılmaktadır. (Sayfa 15) Bu rezervler 2 trilyon doların üzerinde büyük bir kaynağı oluşturmaktadır.” (Sayfa: 18)
“Türkiye’de, Karadeniz’de yaklaşık 10 milyar varil üretilebilecek petrol rezervi söz konusudur ve yaklaşık 1,5 trilyon metreküp ki, üç tane Şah Denizi kadar büyüklükte bir doğal gaz rezervi söz konusudur. Bunlar tamamıyla yer altı verilerinin değerlendirilmesi sonucu ortaya konulan rakamlardır.” (Sayfa: 411) 
Kaynak: https://www.tbmm.gov.tr/sirasayi/donem23/yil01/ss544.pdf
2- ATO’nun hazırladığı “Bor ve Ötesi Raporu’na” göre: Türkiye, tek başına dünya bor madeni ihtiyacını 500 yıl karşılayabilecek rezervleri elinde bulunduruyor. Dönemin ATO Başkanı Sinan Aygün, “Her derdin devası bor madeni, Türkiye ekonomisi için de deva. Borcumuz artarken, bor’umuzun yatmasını içime sindiremiyorum” şeklindeki sözleri ile raporu kamuoyuna açıklamıştır.
Kaynak: http://www.alternaturk.org/bor_raporu_2.php
3- Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Perinçek: “Biz şu anda Türkiye’nin petrol ihtiyacının yüzde 8’ini kendi imkânlarımızla karşılayabiliyorsak yüzde 35’ini Karadeniz’den karşılayabiliriz. Karadeniz’in potansiyeli bunu gösteriyor. Orada Güneydoğu’dan daha zengin petrol yataklarımız olabilir.”
“3-4 sene çalışayım, bir model ortaya koyalım, eğer başarıyı yakalayamasam diplomamı yakarım” diye konuştu.” (Yeni Mesaj Gazetesinin, 08 Mayıs 2014 tarihli ‘Karadeniz’de petrol ve gaz var’ başlıklı haberi)
“Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de 6 üniversitenin öğretim üyelerinden oluşan bir ekibin, Erenler bölgesinde mermer rezervi araştırması yaptığını, yaptıkları araştırmaya göre, 500 milyar dolarlık mermer rezervi olduğunu sadece Erenler bölgesinde bin yıl yetecek, Türkiye Cumhuriyeti’nin iç ve dış borcunu kapatacak kadar bir rezerv bulunduğunu ifade etmiştir.” (14.11.2017 Tarihli CNN Türk Haberi)
Bunların hepsi Türkiye’de kaynak yok yalanını çürüten resmi cevapların sadece bir kısmı. Benjamin Dısraeli der ki: “Üç çeşit yalan vardır; yalan, kuyruklu yalan ve istatistik.” Türk milleti olarak bu yalanların hepsinin peşinden gittik.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ali Koçak 2018-04-06 07:52:56

arşivlik bir yazı

Avatar
Ersin 2018-04-06 09:26:33

tebrikler. kimse bu belgelere hayır diyemz. dediğiniz gibi "türkiyede türk halkına kaynak yok; ama ingiliz, abdli, kanadalı, çinli vs. şirketlere kaynak var. onlar özelleştirmelerle çok iyi güzelleşiyorlar. türk halkına ise 25 milyonu geçen icra dosyası, 713.8 milyar dolar borç yükü ve asık suratlar kaldı."

yıllarca, yalan, kuyruklu yalan ve istatistik yalanlarını ile uyutulduk. ” türk milleti olarak bu yalanların hepsinin peşinden gittik.

Avatar
Ayşe 2018-04-06 15:25:55

hazine üstündeki dilenci olduğumuz resmi açıklamalarla kanıtlandı

Avatar
Ayşe 2018-04-06 15:11:33

kalemine sağlık sayın üstün, hazi̇ne üstündeki̇ di̇lenci̇ler olduğumuz resmi ağızlarca kanıtlandı.