Lozan Antlaşmasını 94. yaşını, hukuk duayeni kıymetli Anayasa üstadı Prof. Dr. Ali Ünal Emiroğlu, dünkü makalesinde tahlil etti. 
Ünal hoca, Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş’ın Lozan’a dair şu hayati tespitini hatırlattı:
Lozan Antlaşması Türkiye Cumhuriyeti’nin tapu senedidir.
80’li yıllardan bu yana, Prof. Dr. Baş, siyasetin Avrupa Birliği ham hayalini, Sevr’in hortlatılması ve Lozan’ın ortadan kaldırılması olduğunu anlatıyor.
Siyasetin AB ham hayaline, 2000’li yıllardan itibaren Amerika’nın Büyük Ortadoğu Projesi eş başkanlığı eklenmiş vaziyette… Türkiye adeta duble Sevr kıskacında debeleniyor.
Milli Mücadele’nin önderi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin bânisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk, “Sevr, Türk milleti için alçak bir idam fermanıdır” diyor (Atatürk, Nutuk, s. 622, MEB Yay., 1970). 
Nutuk’unda, Sevr, Londra ve Paris teklifleriyle Lozan Antlaşması maddelerini mukayeseli olarak anlatıyor (Nutuk, s. 750-770, MEB Yay., 1970).
Ve Gazi Paşa, şu netice ile noktalıyor:
Lozan Antlaşması, Türk Milleti’ne karşı yüzyıllardan beri hazırlanmış ve Sevr Antlaşması ile tamamlandığı sanılmış Büyük Suikast’ın sonuçsuz kaldığını bildiren bir belgedir. Osmanlı tarihinde benzeri görülmemiş siyasi bir zaferdir” (Nutuk, s. 767, MEB Yay., 1970).
Bugün Türkiye Cumhuriyeti devletinin temeli ve müştemilatı, Lozan’daki bu esaslar, sınırlar ve hukuktur.
Son yarım yüzyılda ve özellikle çeyrek asırda Türk siyasetinin AB, BOP, IMF ve Özelleştirme fasıllarında yabancılara verdiği haklar, tanıdığı kapitülasyon nitelikli imtiyazlar, sattığı topraklar, Ege’deki 18 büyük ada başta olmak üzere kaybettiği adalar ve içeride tesis ettiği özerklik tavizleri, Lozan’ın rafa kaldırılması, devletin tapusunun paramparça edilmesi, Sevr’in fiilen hortlatılmasıdır.
Barzani’nin bağımsızlık hevesini tetikleyen siyasetin Açılım süreci Sevr planından başka nedir?! 
Lozan, devletin tapusu olduğu kadar, Atatürk’ün imanıdır, imanının coşkusudur.
Atatürk, Lozan’ın son devresini birebir takip ettiğini ve kararları bizzat kaleme aldığını naklediyor (Nutuk, s. 769).
Türk milletinin ve özellikle kot kafalı İslamcıların anlaması gereken Lozan gerçeklerinden biri, Anadolu’yu etnik maşalarla paramparça etmek isteyen Haçlı’nın Büyük Kürdistan oyununu, Atatürk’ün imanı ve Hacı Bektaş Veli nefesiyle bozmasıdır.
Bu iman, maalesef AB kara sevdalısı İslamcılarda yoktur.
Başta İngiliz müzakere üyeleri ve gözlemci Amerikan elemanları, Kürtlerin azınlık olduğu, dolayısıyla Anadolu’nun Güneydoğu’sundan Irak ve Suriye mıntıkasına uzanan bölgede bir Kürdistan devleti kurulmasında ısrar ediyorlar. Gazi Paşa’nın Lozan’a gönderdiği cevab, Kur’an-ı Kerim’in, Hz. Peygamber’in ve Hacı Bektaş Veli’nin cevabı ve imanıdır:
“Kürtler asla azınlık değildir. Zira Müslüman olan herkes, Türk milletidir. 
Azınlıklar ise ancak Gayr-i Müslim olanlardır.”
Lozan’la bağlantılı olarak Atatürk’ün daha sonra gerçekleştirdiği, ülke dışındaki Müslüman Türkleri Anadolu’ya yerleştirip Rum vs. Hristiyanları dışarıya gönderme icraatı olan Nüfus Mübadelesi de bu imanın tezahürüdür. 
Türkiye Cumhuriyeti devletinin oturduğu birlik ve beraberlik, Atatürk’teki bu iman ve kardeşliktir.
AB, Amerika, onun ortakçıları siyasetin ve taşeronu FETÖ’nun yok etmeye çalıştığı da, işte bu imandır.
Prof. Dr. Haydar Baş’ın, ülkemizde ve coğrafyamızda Ehl-i Beyt mayasıyla yeniden yoğurduğu ve seslendirdiği birlik ve kardeşlik de bu imandır.
Lozan’ı hezimet sayanlar, Atatürk’e bin bir türlü iftirayla karşı çıkanlar ve Haydar Hoca’nın tesis etmeye çalıştığı milli birlik ve dini bütünlükten gocunanlar, Lozan’daki bu imandan mahrum olanlardır. Dedelerinin Ermeni, Rum ve sair Hristiyan azınlık genlerine çekenlerdir.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Şahin Coşkun 2017-07-25 15:04:12

LOZAN ZAFERİ, ATATÜRK'ÜN TÜRK MİLLETİ'NE KAZANDIRDIĞI EMSALSİZ BİR ZAFERİ OLUP,BU SAYEDE KENDİMİZİ BULDUK,NEFES ALDIK,BU GÜNLERE GELEBİLDİK.DEĞERLİ KATKILARINIZLA KARANLIĞA YOL ALMAK İSTEYENLERE IŞIK OLUYORSUNUZ,BİZİ AYDINLATIYORSUNUZ,BİZE DİK DURMAYI HATIRLATIYORSUNUZ.BEN ŞAHSEN TEBRİK EDİYORUM BU DEĞERLİ KALEMLERİMİZİ,ALLAH YOKLUĞUNUZÜ VERMESİN.

Avatar
T.C TÜRK MİLLETİ 2017-07-25 16:08:02

ATATÜRKLE İFTİHAR EDİYORUM. TÜRKLÜĞÜMÜZÜ LOZAN ANLAŞMASINDA TÜRK MİLLETİ KİMLİĞİMİZİ EN MÜKEMMEL BİR BİÇİMDE DÜNYAYA DEKLERA ETMİŞ. BİZİM ŞİMDİKİ SİYASİLERİMİZ DE BU MİLLET DİYE HİTAP ETMEKTEDİR.

banner100