25 Eylül'de bağımsızlık referandumu yapmaya hazırlanan Mesut Barzani'ye, yıllarca kendine destek veren ülkelerden art arda kötü haberler geldi.
Önce Almanya Dışişleri Bakanı, referanduma karşı çıktı; tarih boyunca Anadolu'daki Kürt ayaklanmalarının mimarı İngiltere de onu izledi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Irak'ın toprak bütünlüğüne tehdittir” açıklaması ile Türkiye'nin de aynı istikamette düşündüğünü açıkladı.
Keşke bu beyan, Barzani'nin Türkiye ziyaretlerinde sözde Kürt devleti bayrağı altında yapılan basın toplantıları esnasında da dile getirilseydi.
Keşke, Ak Parti toplantılarına “Türkiye seninle gurur duyuyor" sloganlarıyla katılırken de söylenseydi de coğrafyamızdaki Kürt kardeşlerimiz dış güçlerin maşası olmadan ülkemizdeki birliğin temini için doğru adımları yıllar evvelinden atabilseydiler.
Zararın neresinden dönülse kârdır.
Yeni Mesaj gazetesindeki köşemizde bundan iki yıl önce Kürtlerin de Türk olduğunu detaylı bir şekilde delilleriyle ortaya koymuştuk.
Bu konuda pek çok çalışma mevcut.
Mesela Prof. Dr. M. Fahrettin Kırzıoğlu, "Kürtlerin Türklüğü" isimli kitabında şu bilgileri yazar: “M.Ö. 7'nci yüzyılda Orta Asya'nın doğusuna hâkim Hunlar (Hiyung-nu) kolundan gelip, Tanrıdağlar bölgesine yerleşerek burada Karluk ve Abdal/Haptal (Heptalit) adıyla tanınan Oğuzlara karşılık; Saka (İskit) birliği içindeki Oğuzların Karlıdağ/Yaylak bölgelerinde yaşayanlarına Kürt ve bunun benzeri adlar verilmiştir. Karluk/Abdal Urukları, Hunlar kolundan olup; Kürtler ise Sakalar (İskitler) topluluğundaki Yüce Dağlar bölgesinde yaşayan Oğuzlardandır.” 
Yani Kürtler ve Türkler Ural-Altay boyundan gelir; Oğuz boylarındandır.
Ne hazin bir tecelli ki, asırlarca bir dedenin torunu olan Türkler ve Kürtler, dış güçlerin Güneydoğumuz üzerindeki hesabı nedeniyle düşman edildiler.
Atatürk de bu sinsi planları görmüş ve henüz Kurtuluş Savaşı’nın başında 24 Eylül 1919'da Amerika Birleşik Devletleri İnceleme Kurulu Başkanı General Harbord'a gönderdiği raporda konuyu şöyle anlatmıştır: “İmparatorluğu bölmek ve Türkler ile Kürtler arasında bir kardeş savaşı çıkarmak ve bağımsız bir Kürdistan kurma planlarına ortak etmek üzere Kürtleri kışkırttılar… Noel adında bir İngiliz subayı uzun süre Diyarbakır'da bu yolda çaba gösterdi. Ve her türlü yalan ve aldatmaya başvurdu. Fakat bizim Kürt yurttaşlarımız düzenlenen oyunun farkına vararak onu ve yüreklerini para ile satan bir grup haini bölgeden kovdular.” (Atatürk'ün Tamim, Telgraf ve Beyannameleri, Nimet Arsan, s.74-84). 
Hatta Mustafa Kemal, etnik ayrımcılık ile başlatılmak istenen bölünme planlarını, Hacı Bektaş'ın izinden giderek, “Türk, Kürt, Laz, Çerkez değil; Müslüman-Türk kimliği vardır” diyerek çöpe atmıştır.
Bugün de aynı ayrımcılık aynı hevesler için yapılmak isteniyor.  
Maalesef ülkemizde 'milliyetçiyiz' diye geçinenler de bilerek veya bilmeyerek bu işe çanak tutmaktalar.
Hatırlatmak isteriz ki, milliyetçilik yalnızca Türklüğe sahip çıkmayı kapsamamakta; birliği, dirliği temin ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin devamına katkıyı da içermektedir.
Yoksa NATO'nun veya ABD'nin projelerinde yer almak gerçek manada milliyetçilik olmasa gerek…
Kısaca, Barzani'ye karşı bugün Türkiye'nin takındığı tavır 'etle kemik olmuş Türk ve Kürt halkları' için önemlidir.
Malum, ülkemizdeki Kürtler Müslüman ve çoğunlukla Alevi’dirler.
Nasıl ki, Kobani'de bağımsızlık ilan etmek istediklerinde önleri kesildi ise; her dönemde işkencelere ve çilelere maruz bırakılmışlardır.
Bu sebeple Yahudi Barzani'nin Büyük İsrail'e giden yolunda ayık olmaları ve kendilerini kullandırtmamaları gerekir.
Tarih boyunca Doğu ve Güneydoğumuzda vuku bulan kardeş kavgalarının ana nedeni Anadolu'yu bölmektir ve bu gaye halen masadadır.
O halde birliğini temin etmiş; düşmanların korktuğu, masumların sığındığı bir devlet, gayemiz olmalıdır.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Adanalı 2017-06-15 01:26:36

İnşaAllah Hocam Allah cc razı olsun Allah cc sizi başımızdan eksik etmesin Allah cc hayırlı uzun ömürler versin amin

Avatar
Ahmeral 2017-06-15 03:33:43

Duamız, gerçekleri gören sizi milletçe layıkıyla anlayabilmek..

Avatar
cemal 2017-06-15 04:47:55

Türkiyenin ve Dünyanin yasanir hale gelmesi icin Milli Ekonomi Modeli Prf Dr Haydar Bas beyin fikir ve görüsleri hayati derecede önem arzediyor. Bu insani vicdani görüslere ancak dünyayi kan gölüne cevirenler zalimler karsi gelir.

Avatar
cemal 2017-06-15 05:22:42

Degerli Hocam Sizi anlamak, sizi sevmek, sizinle olabilmek ezelde yazilmis bir nasiptir nigmettir. Elhamdülillah. Allah degerinizi bilmeyi, yolunuda daim olmayi nasip etsin herkese.

Avatar
Alaattin yaman 2017-06-15 11:30:54

Haydar hoca Önemli bir fikir ve bilim adami, siyasetci, gelecegi okuyan, plan proje sahibi bir liderdir. Birlik beraberlikten her zaman bahseder oynanan oyunlari aciga cikartir ki bu konudada bizleri aydinlatiyor.
Ayrica kurtlere bugun bir referandum yapsan bagimsizliktan yana tavir korlar hayalleri kurdistandan ibarettir(bakiniz irak suriye sonra sirada biz).zaten buda abdye israile hizmettir. demezlerki biz israilin oyunlarini bozacagiz devletimize bagliyiz diye.
Ama elbette bastada dedigimiz gibi biz her zaman birlikten beraberlikten yana olmaliyiz.

Avatar
bir okuyucu 2017-06-15 10:40:16

prof dr haydar baş bey gerçekten bir bilim ve ilim adamı sorunların kaynağına inip kaynağından çözen bir kişi,bu yazısı için kendısıne bır kurt olarak tşk ediyorum ve türk kürt kardeşliğini , birlik ve dirliğimizi türkiye cumhurıyetının devamını savunduğu için kendisinden ALLAH razı olsun

Avatar
yeşim güler 2017-06-15 11:11:44

Rabbi kuluna söz vermiş kulu da rabbine rabbin sozunde değişiklik asla olmaz kuluda sözünden donmez her sozunuz ayrı ayrı birer tez alem içinde alem. Marifet ehli kul ufkumuz aydınlanıyor Anne Ve babanıza rahmet ceddinize selam olsun saygılar

Avatar
H. Hasanbabaoğlu 2017-06-15 15:35:35

Birliğin taşlarını döşüyor Haydar Baş. Karar vericiler, ülkesini,vatanının karşılıksız sevenler ya ülkenin bölünmesine göz yumacaklar ya da Haydar Baş'ın fikirlerini iktidar edecekler