Bu mübarek ay içinde kandil geceleri olarak bildiğimiz iki mübarek geceyi bulundurur. Receb-i Şerif’in ilk Cuma gecesi (Regaib Kandili), 27. gecesi (Mirac gecesi).

Allah rahmet eylesin; Zünnun-u Mısri şöyle demiştir: “Receb ekim, Şaban sulama, Ramazan ise harman ayıdır.”

Her ekilen biçilir; her yapılan işin karşılığı görülür. Bir kimse, ekim zamanını boşa geçirir ise harman zamanı nedamet duyar; ahirette kötülük göreceğinden dünyada beslediği ümitler de hiç olur. (Hz. Abdulkadir Geylani, Gunyetü’t-Talibin, s.543).

Receb ayı girdiğinde Resûlullah’ın şu mübârek duâsı da çok yapılmalıdır:

“Allahümme bârik lenâ fî Recebe ve Şaban ve belliğnâ Ramazan/Allah’ım bize Receb’i ve Şaban’ı mübarek kıl ve Ramazan’a ulaştır.”

Receb ayında oruç tutmak ve sadaka vermek çok faziletlidir.

Allah Resûlü (sallallahu aleyhi ve sellem) buyurdu: “Receb büyük bir aydır. Allah o ayda sevapları katlar. Kim Receb ayında bir gün oruç tutarsa bir yıl oruç tutmuş gibi olur. Kim yedi gün tutarsa, ona cehennem kapıları kapatılır. Kim sekiz gün tutarsa ona sekiz cennet kapısı açılır. Kim on gün tutarsa Allah’tan ne dilerse mutlaka Allah ona verir. Kim de on beş gün tutarsa, gökte bir münâdi şöyle seslenir: ‘Geçmiş günahların bağışlanmıştır. Haydi amele yeniden başla!’ Kim daha çok oruç tutarsa Allah ona daha çok sevap verir.” (Taberânî, el-Mu’cemu’l-Kebîr).

Peygamber Efendimiz buyurdu: “Bir kimse, Receb ayını oruçlu geçirir ise Allah Teâlâ üç şeyi onun için gerekli kılar. Şöyle ki: 1- Geçmiş günahlarının tümünü bağışlar. 2- Kalan ömrünün temiz geçmesini temin eder. 3- Büyük huzura çıkılan kıyamet gününün susuzluğundan da onu emin kılar.”

Bu arada yaşlı biri kalktı, Resûlullah Efendimize (s.a.v.) halini şöyle anlattı: “Ya Resûlallah, ben, Receb ayının tümünü oruçlu geçiremem. Buna gücüm yetmez.”

Bunun üzerine, Resûlullah Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurdu: “O halde, ilkinden bir gün, ortasından bir gün, sonundan da bir gün tutarsın. Böyle ettiğin takdirde, ayın tümünü oruçlu geçirmiş olursun.” (Hz. Abdulkadir Geylani, Gunyetü’t-Talibin, s.551).

“Bir kimse, Receb ayında bir gün oruç tutarsa Allah Teâlâ, kendisine o ırmaktan içirir. (Hz. Abdulkadir Geylani, Gunyetü’t-Talibin, s.542).

Ukbe b. Selame b. Kays, Resûlullah Efendimizden (s.a.v.) bir hadis-i şerifi şöyle anlattı: “Bir kimse, Receb ayında sadaka verecek olursa Allah Teâlâ onu cehennem ateşinden uzaklaştırır. Hem de, yavru iken yuvasından çıkan taa, ihtiyarlayıp ölünceye kadar havada uçup giden karganın gittiği uzaklık kadar.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.