07 Aralık 2017 Perşembe 17:49
Ağrı ile ilgili bilinmeyenler

Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Doç. Dr. Cevdet Düger, ağrı bilimi (algoloji) hakkında bilinmeyenleri anlattı. Düger; acıma, yanma, karıncalanma ve uyuşmaların da ağrı gibi, ağrının belirtisi olduğu hastalıkların belirtileri arasında değerlendirilebileceğini söyledi.

Doç. Dr. Cevdet Düger ‘ağrı’ ile ilgili bilinmeyenleri anlattı. Ağrı’nın (algoloji) başlı başına bir bilim olduğunu belirten Düger, “Algoloji; ağrı kaynağı olabilecek nedenleri inceleyen, bunları muayene, radyolojik ve elektriksel tanı yöntemleriyle ortaya koyan, tanı konduktan sonra ağrı kaynağını ve ağrıyı ilaçlarla ve girişimsel yöntemlerle tedavi eden, gereğinde ağrı kaynaklarının tanısı veya tedavisi amacıyla hastaları farklı disiplinlere yönlendiren bilimdir.

 Algoloji bilimi, özellikle uzamış yani kronikleşmiş ağrı ve tedavisinde özelleşmiştir” dedi.

Düger, ağrı denildiğinde, sadece sızlama, zonklama şeklindeki ağrının düşünülmemesi gerektiğini belirterek, “Hastaların büyük bölümü zaman zaman acıma, yanma, karıncalanma, uyuşma şeklinde yakınmalar ile ağrı kliniklerine başvurmaktadırlar. Bu tanımlamalar da ağrı şikayetine girer” şeklinde konuştu.

Ağrı türleri nelerdir?

Algoloji’nin, kronik ağrıların tanı ve tedavileriyle ilgilendiğini hatırlatan Düğer, kansere ve kanser tedavisine bağlı ağrıların da tedavisinin de algoloji klinikleri uygulandığını açıklayarak, “Algolojinin tedavi ettiği başlıca hastalık gruplarını şöyle sıralamak mümkündür: Baş ağrıları, fıtığa bağlı boyun, omuz, kol ağrıları, bel fıtığına bağlı ağrıları, yaygın kas kasılmasına bağlı ağrılar (Fibromiyalji), eklem ağrıları (diz ağrıları), omuz kavşağındaki ekleme bağlı kasların yırtılması, zedelenmesi ile ortaya çıkan ağrılar, yüzde elektrik çarpması gibi ortaya çıkan trigeminal nevralji ağrılar, zona ağrısı denilen nevraljik ağrılar, göğüste kemik yapıya bağlı (kaburga) ağrıları, omurgadan ve fıtıktan kaynaklanan bel ve bacak ağrıları, şeker hastalığına bağlı ayaklarda oluşan yanma, sızlama şeklindeki nöropatik ağrılar, damar tıkanıklığına bağlı bacak ağrılar” dedi.

Ağrı tedavisinde kullanılan yöntemler

Kanser dışı hastaların tedavisinde girişimsel yöntemlere öncelik verildiğini belirten Doç. Dr. Cevdet Düger, “Girişimsel tedavilerimiz günübirlik yöntemler olup hastalar işlem sonrası normal hayatlarına devam edebilirler. Başlıca girişimsel yöntemler şunlardır:

Radyofrekans (radyo dalgalarıyla elde edilen ısıyla) ile perkutan ablasyon tedavisi: Ciltten girilen bir iğne ve elektrodla ağrılı bölgede ağrıya neden olan sebebin ve sinirin ağrısız sızısız yakılarak yok edilmesi tedavisidir. Bel fıtıkları, bel, kalça, boyun, sırt ağrılarında uygulanır.

Tetik nokta enjeksiyonu: Fibromyalji gibi kas kasılmaları sonucu gelişen ağrılarda uygulanan kas, tendon kılıfı enjeksiyonu uygulamasıdır. 3-6 seans olarak poliklinikte uygulanır.

Kuru iğneleme: Baş, boyun ağrılarında tercih ettiğimiz, ince iğnelerle herhangi bir ilaç enjeksiyonu yapmadan cilt altı, kas içi tedavi edici uyaranlar vermek amaçlı uygulanan tedavidir. 6-10 seans olarak poliklinikte uygulanır.

Eklem içi enjeksiyon: Özellikle diz ağrılarında, ağrılı eklem hastalıklarında ağrıya neden olan enflamasyonu gidermek ve doku yenilenmesini hızlandırmak amaçlı uygulanan ilaç tedavisidir. Tek seans uygulanır.

Paravertebral blok: Bel, kalça, ağrılarında poliklinik şartlarında uygulanan bel bölgesinden iğne ile enjeksiyon tedavisidir. 3-6 seans olarak uygulanır.

Epidural port, kateter ve sinir blokları: Kansere bağlı ağrılarda ve nedeni belirlenemeyen şiddetli kronik ağrılarda ağrılı bölgenin sinirlerinin ilaçlarla bloke edilmesi işlemidir” dedi.
İHA

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.