Epeydir, bu konuda bir yazı yazmayı düşünüyordum zaten.
Padişahların evlat katli konusunda…
Sadece evlat mı?
Kardeş, yeğen,baba ve hatta bebeler…
Nasip bugüneymiş!
“Cübbeli’den palavralar” başlıklı Salı günkü yazımda, Cübbeli’nin “ Yavuz Sultan selim evliya, Resulallah onun önünde gitmese, o Mısır çölünü geçebilir miydi?” şeklinde ki zırvalarına karşılık, verdiğim cevaplar bazılarını çok kızdırmış.
Bolca küfür mesajları aldım. Bunlara gerekli cevaplar verilecektir. Ama bazı kardeşlerimizin, samimi olarak sordukları “Yavuz Evliya değil mi?” veya “taht için evlat, kardeş, çocuk ve bebelerin öldürülmesi, devlet igeleceği için niye caiz değil?” şeklindeki sorulara, cevap vermem gerekiyor.
Ne yazık ki, sapık Dr. Rıza Nur’un, Atatürk’e yaptığı iftiraları bizlere “tarih” diye anlatanları dinlemekten,  bazı Osmanlı padişahlarının “fetva” adında düzmecelerle yaptığı katillikleri(evlat ve kardeş, çocuk öldürmelerini) görmezden geliyoruz.
Eğer Osmanlı’yı herhangi bir devlet, padişahlarıysa sıradan birer yönetici olarak görüyorsak, bir problem yok. Yani bir devletin doğru veya yanlış kanunları olabilir. Bu normal. İnsan da öldürür, çocukta, bebekte!..
Yok, eğer Osmanlı’ya “İslam”,  padişahlara da “evliya” derseniz, o zaman iş değişir. Orda dur deriz!
Taht için Müslüman öldürmeye, hem de peygamber evladını öldürmeye, “İslam” diyen ilk, Emeviler oldu. Yani Ümeyye oğulları, Muaviye ve Yezit oldu. Sonra Abbasiler, sonra da Osmanlılarla, bu anlayış devam etti.
Tarihte ilk fetva da Sakife’de verilmiştir. Yani ortada ayet ve hadisler olduğu halde, bunları görmezden gelip, tevil ve yorumlara “İslam” deme geleneğinin temeli, Sakife’de atılmıştır.
Bugün ki anlayışla ifade edelim: Ortada da bir anaysa var. Anayasayı es geçerek, genelgelerle cinayetler işleniyor. Olay bu…
Allah’ın kitabı Kur’an ve peygamberin yüzlerce hadisleri adam öldürmeyi yasaklamış. Meşru müdafaa halleri hariç, adam öldürene “katil” der. Bu kural padişah içinde geçerli, şah içinde geçerli, padişahın “kullarım” dediği tebaa içinde geçerli.
İki dünya bir araya gelse bu kural değişmez. Hz. Ali vuruştuğu kâfiri tam öldürecekken, kâfir onun mübarek yüzüne tükürür. Ali, onu öldürmekten vazgeçer. Niçin öldürmediğini kâfir sorduğunda ise “sen tükürünce araya nefsim girdi, nefsim için seni öldürmekten korktum ve vazgeçtim” der. Buna karşılık o insan, “bu ne güzel bir din” diyerek, Müslüman olur.
Şimdi bunu biz tersinden soralım: Bu nasıl bir din ki, kuralları padişaha başka, kullara başka oluyor?
Dinin aslı bu değil tabi ki…
Yüzüne tüküren düşmanı “nefsim araya girdi” diyerek affeden anlayış nere, tahta oturacak diye bebeleri boğan padişahlara “evliya” diyen anlayış nere?
Hangisi İslam?
Geçtik evliyalığı!..
Katillikle, evliyalık arasında evren boşluğundan daha büyük bir mesafe var. Eğer taht için insan öldürmeye “İslam” diyorsanız, ihtilallerde asılan yüzlerce insan için diyecek hiçbir sözünüz kalmaz. Çünkü onlarda devletin geleceği için astıklarını iddia ediyorlar. Devletin geleceği için padişah boğarsa caiz, ama asker asarsa günah!..
Bu anlayış oldukça çürük ve tutarsızdır.
 “İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın”  öğüdünü ne Osmangazi tuttu, ne de torunları. Osmanlı’nın kurucusu Osman Bey zamanından başlayarak Sultan Vahidettin’e kadar devrilen 17 padişah ve öldürülen sayısız şehzade var.  Hemen hemen taht için yakınını öldürmeyen Osmanlı padişahı yok gibi.  Osman Gazi, amcası Dündar Bey’i okla vurup öldürmüştür.
İstanbul’u bize hediye eden Fatih, taht için kardeş öldürmeyi kanunlaştırdı. Sonra ki padişahlar, o yoldan devam ettiler. Hele ismini 3.Köprü'ye verdikleri Yavuz babası dâhil sayısız çocuk öldürmüştür. Cübbeligiller bu kişiye “canım feda” diyor. Yetmiyor, bir de “Yavuz Evliya” diyor. O da yetmiyor, bana sövüyorlar!
Dünyanın bütün âlimleri bir araya gelseler, bir ayetin hükmünü değiştirebilirler mi? Mesela, zina veya domuz etini “helal” yapabilirler mi?  “Osmanlı” Müslümanlarına değil, İslam Müslümanlarına soruyorum.
İlk olarak ağabeyi Şehinşah’ın oğlu Mehmet’i, ağabeyi Mahmut’un oğulları Musa, Emin ve Orhan’ı sonra ağabeyi Alemşah’ın oğlu Osman’ı boğduran Yavuz, nasıl “evliya” oluyor?
Babasını bile öldüren Yavuz, hangi dinin ‘evliya’sı?
Bunu bana biri açıklasın!
 İslam’dan başka bir dinde “evliya” olunmayacağına göre, İslam’dan başka “hak din” olmadığına göre ve İslam’da adam öldürene “ katil” dendiğine göre, Yavuz’a  “evliya” diyenler, hangi dindeler?
Açıklasınlar da, bizde duyalım.
 Maksadımız asla tarihi şahsiyetlerimizi karalamak değil ama gerçekleri, 500 sene sonra dizilerde de öğrenmemeli bu halk.
Daha da önemlisi, birileri tahtına “İslam” diyerek kutsar ve tarihi referans göstererek kardeşkanının akmasını “ak”larsa, onu hangi ölçü ile durduracaksınız?
Veya Şiileri öldürmeye “fetva” verirse, buna “evliyalık” ve “İslam” derse, bölgede ABD’nin BOP’tan projelerine “Sünnilik” kılıfı giydirirse, buna cevabınız İslam Müslümanlığıyla mı olur, yoksa "Osmanlıcılık" palavralarınızla mı?
Akıllı olun!
Lafın tamamı deliye söylenir!
Yaklaşan yakın tehlikeyi görmüyor musunuz?
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
MHK 2016-03-10 00:10:53

Adamsın YUSUF KARACA.

Avatar
H.akbey 2016-03-10 00:15:57

Allah razı olsun yusuf bey ben sadece gerçek olanı bilmek istiyorum diyenlerin rehberi yeni mesaj gazetesinden başka kapı aramasin!

Avatar
Memduh TOPRAK 2016-03-10 10:18:33

Tüm insanlar Allah’ın kullarıdır. Yüce Allah(c.c.) Kuran da “Kullarım” diye de hitap eder. Bunu böyle biliyoruz. Padişahlar kim oluyor da insanları “kullarım” diye hitap eder. Haşa kendilerini Allah mı sanıyorlar?!..

Avatar
hişam 2016-03-10 09:02:12

Yüreginize sağlık gerçekten merhem oluyorsunuz

Avatar
PİR SULTAN 2016-03-10 09:40:42

Yusuf Bey ağzınıza sağlık... çok yerinde tespitler yaptınız...

Avatar
Mehmet dikbaş 2016-03-10 11:28:31

İYİ varsın hocam gerceklleri senın sayende öğrendık diline sağlık

Avatar
cemal 2016-03-10 11:55:40

Ehlibeyt katilleri yezit muaviyeye hz diyenlerin din anlayisida böyle olur. Yahudiye dost Müslümana düsman. Hocam Allah razi olsun

Avatar
Hakan Candan 2016-03-10 00:29:30

Size edilen küfürler, edenlere misliyle iade olsun!!!

banner137