Zulüm edendir zalim. Kur’an-ı Kerim’in ıstılahı manasında nurun (ışığın) zıddı, karanlık, cehalet, şirk, fısktır zulüm. Arapça mastarı “bir şeyi ait olduğu yerin dışında bir yere koymak” anlamındadır. 
Zulüm işkencedir, eziyettir, baskı kullanmaktır, kötü davranmaktır, adaletsiz davranmaktır, haddi aşmaktır, emanete ihanet etmektir, verdiği sözü yerine getirmemektir, başkalarının hakkını gasp etmektir, yetimin, öksüzün, tüyü bitmemişin hakkını yemektir, merhametsizliktir, sözle gıybet etmek, fiille kötü davranmaktır, rüşvettir, adam kayırmaktır, makamı, mevkii birilerine peşkeş çekmektir. Müslümanın Müslümana sıkıntı vermesi, zenginin borcunu geciktirmesi ve benzeri hakla alakalı her türlü gasp ve tecavüz, zulümdür. Küfürdür zulüm.
Yaratıcı ve onun yarattığı yaratılanlarla alakalı her türlü hakkın gaspıdır zulüm. Bir hayvanın yaratılışına, yaşamına, hukukuna, aykırı yapılan yaptırılan her türlü iş zulümdür. 
En büyük zulüm Allah’a (c.c.) şirk koşmaktır. En büyük hak, Hakkındır. Haramlarını helal saymak, helallerine gereken ehemmiyeti, önemi göstermemektir. O’nun göndermiş olduğu Kitabı umursamamak, hükümlerini yok saymaktır. O’nun Peygamberine, Habib’ine intiba etmemektir. 
Zulüm kişinin kendi kendisine yaptığı zulümdür ki, kişinin kendi heva, heves ve arzularına uymasıdır. Allah-ü Teâlâ, kendisine iman etmeyip itaat etmeyen, emirlerini yerine getirmeyip yasaklarını işleyen ve Peygamberini yalanlayan ve kendi nefislerini ilahlaştıran kişileri hidayete erdirmez.
Zalim aslında Allah-ü Teâlâ’nın lanetlediği kimsedir.
Zalimin zulmüne sessiz kalan dilsiz şeytandır. Zalime yapılacak en güzel yardım, yapmış olduğu zulümden onu alıkoymaktır. Zalime haddini bildirmektir.
Zulümle zalimle alakalı neden bu kadar çok ayet-i kerime ve hadisi şerif olduğunu hiç düşünüyor muyuz?
Zulmü iyi anlayıp zulme bulaşmayalım, zalimle beraber olmayalım diye. Ya zulme devam edip zalimlerle beraber olursak, Allah-ü Teâlâ’nın laneti üzerimize olur, hidayetine nail olamayız!
“(Ey rabbimiz) Ancak sana ibadet eder ve ancak senden yardım ve inayet dileriz. Bizi doğru yola hidayet eyle, kendilerine nimet verdiklerinin yoluna, gazaba uğramış ve sapmışların yoluna değil.” (Fatiha suresi 5, 6 ve 7. ayeti kerimeler) Âmin.
“Ey İman edenler Allah’tan korkun ve doğrularla sadıklarla beraber olun.” (Tevbe suresi 111. Ayet)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ayten 2017-07-17 14:08:02

Çok teşekkürler.Allah hepimizi güzel gönüllü dostlarla beraber etdin
Dua ile olun.