HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 28 TEMMUZ 2021, ÇARŞAMBA

ABD Irak'a para arıyor Türkiye kredi bekliyor

23.10.2003 00:00:00
ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Pentagon'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin "belli koşullar çerçevesinde'' Irak'a asker gönderme önerisini getirdiğini ve bunun gerçekleşmesinin hem Türkiye, hem Irak Geçici Hükümet Konseyi (GHK), hem de koalisyon güçlerini tatmin edecek bir yöntem bulunmasına bağlı olduğunu bildirdi.

ABD Savunma Bakanı, bütün tarafları tatmin edecek bir yöntem bulunmasına ilişkin sürecin devam ettiğini belirterek, "Herkesi tatmin edecek bir yol bulup bulamayacaklarını bilmiyorum. Ancak öyle umuyorum'' dedi.

ABD para arıyor

Ankara'dakiler Irak'a asker gönderme karşılığında 8.5 milyar dolarlık faizli kredi beklentisiyle avunurken, ABD kurmayları 100 ülkeden para yardımı talebinde bulundu.

Rumsfeld, önümüzdeki haftalarda Türkiye'nin, ABD'li yetkililerin yanı sıra, Iraklı yetkililerle de görüşmelerde bulunacağını kaydederek "Bildiğiniz gibi ABD Savunma Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı yaklaşık yüz ülkeden asker, para, uçuş hakkı benzeri birçok konuda yardım talebinde bulundu. Mümkün olduğunca çok ülkenin buna katılmasını istiyoruz" şeklinde konuştu.

4-5 hükümetle daha görüşüyorlar

Rumsfeld, ek askeri kuvvet gönderilmesinin, Amerikan askerleri üzerindeki baskıyı rahatlatacağını, ikinci olarak da dünya üzerindeki herhangi bir ülkenin, Irak'ın başarılı olmasını görmekte kararlı olduğunu göstereceğini kaydetti. Rumsfeld, "İşte bu çerçevede biz de ilgiliyiz. Şu sırada Türk hükümetinin yanı sıra en azından 4, 5 hükümetle daha konuşuyoruz'' dedi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.