HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

ABD uzayı ele geçirecek

06.08.2001 00:00:00
Uzaya egemen olan dünyaya egemen olur felsefesinden hareket eden ABD Silahlı Kuvvetlerinin uzayı ele geçirmek üzere kapsamlı bir proje geliştirdiği öne sürüldü.

ABD'nin önde gelen gazetelerinden New York Times (NYT), pazar ilavesine manşet yaptığı haberde, "ABD Silahlı Kuvvetlerinin bu amaçla bir kampanya başlattığını" duyurdu. Yeni projenin, Başkan George W. Bush'un üzerinde ısrarla durduğu "füze savunma sistemi"nin çok ötesinde bir girişim olduğuna dikkat çeken gazete, "projeye lazer topları, uzaya yerleştirilecek casus kameralar, uyduları imha edecek robotlar, hatta göktaşlarının dahil bulunduğunu" yazdı.

"Savaş Alanı: Uzay" başlıklı incelemesinde NYT, "yeni projenin,savaş planlamacılarının ağzının suyunu akıtırken, sivillerin ödünü patlatacak özellikler içerdiğine" dikkat çekti. "Projenin, hayal ürünü olmaktan çıkıp gerçekleşme aşamasına ulaştığını" kaydeden gazete, "gelecek kuşak uzay silahları arasında, düşman uydularına sabotaj yapacak mikrouydular; uzaydan yeryüzündeki herhangi bir hedefediklemesine saplanacak uzay okları ve hedefe 'zoom' yapacak lazer toplarının yer aldığını" vurguladı.

Gazetenin haberine göre, bir bölümü halen düşünce aşamasında bulunan yeni projenin başlıca özellikleri şöyle:

"-Uzay savaşı teknolojisi bu onyıl bitmeden tamamlanmış olacak.

-Teknolojinin can damarını, günümüzde ATM makineleri, cep telefonlari, internet ve kredi kartı transferlerinin yapımında kullanılan uydu teknolojisi oluşturacak.

-Uzaydan fırlatılacak 'uzay okları', sesten daha hızlı yol alacak ve hedefe saplandığında yeryüzünün 750 metre derinliğine kadar girebilecek. Bu oklar özellikle yeraltında inşa edilen gizli koruganları yok etmede kullanılacak.

-Uzaya yerleştirilecek dev aynalarla dünyanın istenen bölgesi gündüz gibi aydınlatılacak ve bu bölgedeki hedefler kolaylıkla saptanarak vurulacak. Aynı tasarım içerisinde yer alan içbükey aynalarise güneş ışınlarını bir noktaya yoğunlaştırarak hedeflerin ya da uyduların yanmasını sağlayacak. 'Güneş enerjisi silahı' adı verilen buproje kod numarası 900163.

-Geliştirilmekte olan proje, gerektiğinde göktaşlarını (meteor) da silah olarak kullanacak."

New York Times, Başkan Bush'un, uzay savaşı projesine daha seçim kampanyası sırasında gönderme yaptığına da dikkat çekti ve yeni Savunma Bakanı Ronald Rumsfeld'in projeyi gerçekleştirecek "ABD Uzay Komutanlığı"nın başına 4 yıldızlı havacı general Ralph Eberhardt'ı getirdiğini yazdı.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.