HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

ABD'den Israil'in cinayetlerine destek

04.08.2001 00:00:00
ABD İsrail'in Filistinliler'e karşı suikastler düzenlemesine destek verdi. İsrail'in son olarak 2'si çocuk 8 Filistinli'yi düzenlediği saldırıyla katletmesine tepkiler gelirken, İsrail'in en yakın destekçisi yine ABD oldu

İsrail'in Filistinlilere karşı son saldırıları ve Amerikan ateşkes gözlemcilerinin bölgeye gönderilmesi konusunda ABD'de Beyaz Saray ile Dışişleri Bakanlığı arasındaki yaklaşım farklılıkları sürüyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in, Batı Şeria'nın Nablus kentindeHamas örgütüne karşı düzenlediği son saldırıyı sert bir dille eleştirmeyi sürdürürken, ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'den Başbakan Ariel Şaron'a destek geldi.

ABD Başkan Yardımcısı Richard Cheney, İsrail'in yürüttüğü Filistinli liderleri ortadan kaldırma siyasetinin "haklı yanları" bulunduğunu söyledi.

Cheney, İsrail'in Salı günü Nablus'ta 6 Hamas üyesi ve 2 çocuğun ölümüyle sonuçlanan helikopterlerle düzenlediği saldırısıyla ilgili olarak, "İsrail'in Filistinlilerden bazı gruplara karşı harekete geçmesini istediğini" hatırlattı.

Cheney, buna karşın İsrail ile Filistinliler arasındaki güvenlik işbirliğinin yeniden başlamasından yana olduğunu anlattı.

Şaron yine aynı

Öte yandan Cheney'nin geceki açıklamasından sonra İsrail Başbakanı Ariel Şaron da dün sabah İsrail askeri radyosunda yaptığı konuşmada, " Filistinli eylemcileri tasfiye siyasetini"savundu.

Şaron, "Bu siyasetin herkesin hoşuna gittiğini söylemiyorum. Seçtiğim bu siyasetten dolayı hiç coşkulu değilim. Ancak bugün güvenlik gereksinmelerimize en iyi yanıt veren bu" diye konuştu.

ABD Başkanı George W.Bush da saldırının ardından yaptığı açıklamada, İsrail'e yüklenmemeyi tercih ederken, hem İsrail hem de Filistin'e şiddetten uzak durmaları çağrısında bulunmuştu.

ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell ve bakanlık sözcüleri ise İsrail'in Nablus kentindeki olayda "çok saldırgan" davrandığını belirtmişlerdi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.