HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

AB'de kaos sürüyor

20.06.2001 00:00:00
AB bünyesinde imzalanan Nice Antlaşması'nın onaylanmasının, İrlanda'da düzenlenen halk oylamasında reddedilmesine ilişkin tepkiler devam ederken, Göteborg zirvesinde yansıtılan "güvence mesajlarının" yetersiz kaldığı ve "endişelerin giderilemediği" belirtiliyor.

Brüksel'de faaliyet gösteren Avrupa Siyasi Araştırmalar Merkezi (CEPS) yöneticilerinden Nicholas Whyte, İrlanda referandumundan çıkan en önemli sonuçlardan birinin, "AB vatandaşlarının, kendi görüşlerinin dikkate alınmamasını protesto etmeleri olduğunu" savundu.

Whyte, AB'de kararların halka danışılmadan alınarak uygulamaya sokulduğuna dikkat çekerek, İrlanda'da "bu gidişe dur denildiğini" belirtti.

Brüksel'de yayımlanan ve AB kurumları tarafından yakından izlenen haftalık "European Voice" gazetesinde yer alan başmakalede de, "AB kurumları ile AB üyesi ülkelerin hükümetlerinin, etkili ve büyük olanaklarla donatılmış kamuoyu yönlendirme ve halkla ilişkiler mekanizmalarından yararlanmalarına rağmen, AB vatandaşlarının, görüşlerinin dikkate alınmadığı kanısında olmalarının çok ciddi bir sorun yarattığına" dikkat çekildi.

İrlanda'daki referandumda Nice Antlaşması'nın reddedilmesi üzerine, AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi, Komisyon'un genişlemeden sorumlu üyesi Günter Verheugen ve Dönem Başkanı İsveç'in Başbakanı Göran Persson gibi isimlerin, "sanki hiç bir şey olmamış gibi", "genişleme sürecinde değişiklik yapılmayacağını" açıklamalarının ve halk oylamasının etkisiz kalacağını savunmalarının, AB kamuoylarında tepkiyi daha da arttırdığı belirtiliyor.

"European Voice", AB liderlerinin vatandaşlarla yakınlaşmaları için, antlaşma, tüzük ve yönergelerin, halkın anlayacağı dilden olmasıgereği üzerinde durarak, "her şeyden önce kamuoyuna saygı ve vatandaşa, görüşlerinin dikkate alındığının gösterilmesi gereğine" işaret etti.

Gazete yazarlarından Gareth Harding, AB yöneticilerinin, İrlanda sonuçlarına rağmen genişlemeye devam edileceğine ilişkin açıklamalarının, "halkın AB'ye kuşku ve endişeyle bakmasının nedeniniortaya koyduğunu" belirtti.

Halk oylaması sonuçlarına rağmen, bu sonuçların dikkate alınmayacağına yönelik açıklamaları "anti demokratik" olarak nitelendiren yazar, bunun, İrlanda halkının egemen isteklerinin tamamen göz ardı edilmesi anlamına geldiğini savundu. Harding, konunun, yeni bir referandumla tekrar İrlandalıların önüne getirilmesifikrinin, "halkla alay etmek" ve "demokrasi ayıbı" olduğunu ileri sürdü.

"The Economist" dergisi de, başka AB ülkelerinde referandumlar yapılması halinde, aynı sonucun alınabileceğine dikkat çekti. AB konularının son derece karmaşık olması nedeniyle sıradan vatandaşlar tarafından değerlendirilmesinin mümkün olmadığını, bu nedenle seçimle gelmiş temsilciler tarafından karara bağlandığını kaydeden gazete, ortak para birimi euro'ya geçiş konusunda da emrivakilerle karşı karşıya kalındığını yazdı.

AB'nin genişleme sürecinde tek krizin İrlanda referandumuyla sınırlı kalmayacağını, başka krizlerin de beklenmesi gerektiğini savunan The Economist, İrlanda onaylamadıkça Nice Antlaşması'nın yürürlüğe giremeyeceğini, bu durumun genişleme sürecini geciktireceğini yazdı.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.