HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Akupunktur, vücudu dengeye sokuyor

09.07.2001 00:00:00
Geleneksel Çin tıbbının bütünleyici parçasını oluşturan Akupunktur, başta ağrılar olmak üzere bir çok hastalığın tedavisinde rahatlıkla kullanılabilir

SSK Vakıf Gureba Hastanesi Nöroloji Bölümü uzmanlarından Dr. Ali Akben, akupunktur tedavisini, vücudun bozulan dengesini düzenleme, düzene sokulan degenin de korunarak devamlılığının sağlanması olarak özetledi. Akupunkturun ağrı kesici, dolaşımı düzenleyici ve güçlendirici etkileri olduğunu ifade eden Dr. Akben, bu etkileri şöyle sıraladı:

- Akapunktur, beyne ulaşan uyarılarla, beyin sapı ve komşu dokulardan endorfin isimli kimyasal madde salgılatır. Bu maddeler morfin kadar etkili ağrı kesici maddelerdir, ancak beyinden salgılandığı için bağımlılık yapıcı riski yoktur.

- Sinirlerin uyarılması yoluyla beynimizin bazı bölümlerinden gevşemeye yarayan çeşitli maddeler salgılatması ile gevşeme ve huzur hissi verir. Bu çerçevede beyin damarlarında da tedavi ile değişiklikler meydana gelmektedir.

- Otonom sinir sistemini aktif hale getirerek, vücut salgılarını dengelemekte ve bunun sonucunda da nabız sayısı azalmakta, tansiyon düşmektedir. Hatta bu yolla kan yağlarının dengelenebildiği de iddia edilmektedir.

- Bağışıklık sistemi üzerinde meydana getirdiği olumlu etkiler sonucu, vücudumuzun müdafa sistemini güçlendirmektedir. Vücudu mikroplara karşı koruyan kan sistemlerinde yüzde 50'lere varan artışlar sağladığı bilimsel olarak ispat edilmiştir. Gamma globulinler olarak bilinen kan proteinlerinde de artışlar sağlayıp, enfeksiyonlara karşı korumayı artırmaktadır.

- Motor fonksiyonlarda iyileşmeye yol açar. Kas, kiriş, kemik gibi hareket sistemlerinde ciddi manada olumlu katkıları olduğu gözlemlenmiştir. Kemik yapısını güçlendirdiği, kırıklarda kaynama süresini kısalttığı bilimsel çalışmalarla tesbit edilmiştir.

Hangi hastalıklarda etkilidir?

4000 yıllık geleneksel Çin tedaviside uygulanan yöntemler ve sonuçlarının bugün batı tıbbınca hemen hemen aynen kabul edildiğini ifade eden Dr. Ali Akben, bu durumun hayli anlamlı olduğunu söyledi. Dr. Akben, akupunkturun hangi hastalıklarda kullanıldığı konusunda ise şunları söyledi:

"Akupunktur her hekim tarafından kendi branşında uygulanabilir. Zira kimyasal ilaçlarda bulunan "yan etki" riski de yoktur. Bunların başlıcalarını şöyle sıralayabiliriz:

- Akupunktur, öncelikle hangi sebeple meydana gelirse gelsin ağrılara karşı kullanılır: Baş ağrısı, migren, trigemial nevraiji, eklem iltihabı, romatizmal rahatsızlıklar, burkulma, yaşlılık ağrıları, kemik ağrıları, boyun, ense ve bel ağrıları sayılabilir.

- Spazmlı hastalıklar: Mide ve barsak spazmları, kolitler, kas kasılmaları, kramplar.

- Felç hastalıkları: Yüz felci, boyun felci, sinir sıkışması felci vs.

- Ayrıca uyku bozulukları, allerjik hastalıklar, sigara ve alkol bağımlılığı ve şişmanlık gibi daha bir çok hastalığın tedavisinde de akupunktur uygulanabilmektedir."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.