HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

Alışmış, kudurmuştan beterdir

08.07.2001 00:00:00
IMF direktörler toplantısı ani bir kararla iptal edildi. İptal gerekçesi Türkiye'deki bazı "iç düzenlemelerin" IMF'nin hoşuna gitmemesi. Telekom'un özellleştirme kanunu çıkmasına rağmen, yeni yönetimde, IMF'nin istediği isimlerin bulunmaması IMF'yi "kızdırdı". Toplantıyı da, verilecek 1,5 milyar doları da "iptal" ettiler.

Türkiye'de bir kurumun başına gelecek ismin tayininde bile kendilerini söz sahibi kabul eden IMF'lilere bu "yüzü" verenler, bizim "utanmaz yüzlüler." Bir ülkenin içişlerine karışmanın bundan daha öte bir sınırı yok. Adamlar içerde açıkça memur tayinine bile başladılar.

Siyasete, ekonomiye, hukuk düzenine, meclisin işleyişine bu kadar açıkça müdahale etme sürecini tamamlamış "IMF'li dostlarımızın" Telekom konusunda bir-iki isimden dolayı hiddetlenmesi çok doğal aslında. Adamlara yönetime müdahale yetkisi veriyorsun, sonra da küçük bir tali mevzuda sorun çıkarıyorsun!

Elbette kızacaklar, celallenecekler, toplantıları iptal edecekler. Çok daha fazlasını isteyecekler. Çok daha fazla taviz koparmak için rest çekecekler. Zira onları biz alıştırdık böyle bir taviz silsilesine. Alışmışın kudurmuştan beter olduğunu da hepimiz pekala biliyoruz.

Daha önce de bir kaç defa yazdığım trajikomik eleştiriyi tekrar aktarmak istiyorum:

Para almak için 15 yasayı büyük bir hızla Meclis'ten geçirdi bu koalisyon. Peki ya IMF bu yasalar çıktıktan sonra "siz hala gerekli şartları yerine getirmediniz" gibi ne tarafa çekileceği meçhul bir gerekçe ile kredi vermeyi reddederse o zaman ne yapacaksınız?

Kanunları çıkardınız. Para filan da gelmiyor. O zaman haliniz ne olacak?

Çıkardığınız kanunları iptal mi edeceksiniz?! Para alacaktık alamadık; bu yasalar şarta bağlıydı. IMF sözünde durmadı. Biz de bankalar yasasını, şeker yasasını, tütün yasasını, hazine arazilerinin satışı yasasını... iptal ediyoruz mu diyeceksiniz?!

Ülkeyi bir sosyal patlamanın eşiğine getiren kriz sürecinin sonunda böylesine acı ve trajikomik bir tabloya hazırlık mı biçim "kutsal ittifak."

Kutsal ittifakın hortumla beslenen basında ki yalaka destekçileri ise ayrı alem. Gerçeklerden, ekonominin iflasından, milletin acı tablosundan öylesine kopmuşlar ki, "pembe havalar" çalma görevine devam ediyorlar.

İşte, kartel medyasının yalaka gazetelerinden birinin önceki günkü manşeti "Türk borsası 1 numara!!!"

Habere göre Türk borsası bu yıl dünyada en çok kazandıran borsa olmuş!!

Şubat'tan bu yana borsada tarihi düşüşler yaşamışız, binlerce kişi iflas etmiş, borsazedeler kafayı yemiş durumda; yalaka gazete ise "borsanın 1 numara olduğunu" duyuruyor! Üstelik haberin çıktığı gün, "Ecevit öldü" dedikoduları üzerine borsa tam 1000 puan düşmüş, faiz yüzde doksan sekize fırlamış, dolar 1 milyon 350 bine yükselmiş; piyasalar toz duman. Başbakan öksürse felç olmaya hazır bir ekonomik modelin acı tablosu.

Bu toz duman ortamında gazete manşeti "1 numarayız!"

Ne yapsınlar; bu yalaka basın da "yemeye alışmış" yedikçe de hakkını veriyor. Cenazeyi diri gösteriyor: Alışmış kudurmuştan beterdir.

Aslında 1 numara olduğumuz sahalar yok değil: Sömürülmekte, içişlerine müdahale edilmekte, IMF'nin, Dünya Bankası'nın emrine kul köle olmakta, para karşılığı kanun çıkarmakta "1 numarayız". Üç ay içinde ülkeyi dünyanın en hızlı fakirleşen ülkesi yapmakta, kişi başına milli geliri sadaka seviyesine çekmekte, üretimi hızla durdurmakta, köylüyü ve tarımı öldürmekte, uluslararası şirketlerin menfaatini ülke menfaatinin çok üstünde görmekte, ülke topraklarını satmakta dünyada "1 numarayız".

Ve ülkeyi bu hale getirenlerin her birinin boynuna altın madalya mı asarız, "başka bir şey mi asarız" onu zaman gösterecek.

İçişlerimize müdahalenin bürokrasiye isim isim adam tayin etme noktasına dayandığı bir ortamda bu büyük başarının kahramanları ödülsüz mü kalacak!

Kalmaz elbette.
 
Misafir Kalem (B) / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.