HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 14 HAZİRAN 2021, PAZARTESİ

Altın vuruş

02.07.2001 00:00:00
Türkiye'nin her geçen gün daha iyiye, daha güzele doğru adım adım gittiği (!), ekonominin fevkalade bir şekilde rayına girmeye başladığı (!) her gün bir başka olayla gözlerimizin önüne seriliyor.

Mesela, Türkiye'nin ne kadar iyi bir yolda olduğuna dair son MGK toplantısında yer alan bir cümle: "Son ekonomik kriz dolayısıyla bir patlama yaşanabilir."

Devletin en üst birimi, bir "sosyal patlama"ya dikkat çekiyor. Tedbir alınmasını istiyor.

Türk milleti Kemal Derviş'le ne kadar iftihar etse azdır!

Aslında Türkiye'nin başına aylardan beri lime lime örülen kara tuzaklara giden süreç gelen felaketin sinyallerini de veriyordu.

Her düzenleme, "Türk milletinin kazanması ve kârlı çıkması" için değil, küçük bir elitin ve "başka milletlerin kazançlı çıkması" için uygulamaya konulmuştu.

Şubat krizinden bu yana kaybeden hep "Türk milleti" oldu:

Kredi gelecek diye IMF'nin dayattığı kanunları çıkarma telaşına düşenler, "para için kanun çıkarma" ayıbını yaşamanın ötesinde, milli onur denilen kavramı çöpe atarak en büyük değerlerimizden birini yitirdiler.

Duyun-u Umumiye'ye giden yolun kapılarını açıp Türk Milleti'ni tuş ederek ABD'ye bayram ettirdiler.

Tarım ürünlerinde, ABD çiftçilerini kazançlı duruma getirerek, şekerden tütüne bir çok önemli tarım gelirinden Türk köylüsünü mahrum etme hesabına girdiler.

Amerikalı şeker pancarı üreticisi bayram etti, Amasyalı şeker pancarı üreticisi tuş oldu.

Devlet ihalelerini AB ile uyumlu hale getirmek için akıl almaz bir gayretle, "yabancıları ihalelere sokmanın" peşine düştüler.

AB ülkelerinin ortalama otuz bin dolar milli gelirine karşın bizim 3000 doları bulmayan milli gelirimiz "sanki uyumlu imiş gibi", hala Batılı milletlerin yüksek çıkarları ve doymak bilmeyen kapitalist hortumları ile onlardan yana düzenleme yapmaya koyuldular.

"Devletin vadesi gelmiş borçlarını ödeyememesi, yani resmen iflası anlamına gelen" konsolidasyona takas adını vererek, büyük bir başarı imiş gibi kamuoyuna takdim ettiler. Dünyada bütün ekonomi çevrelerini şok eden "dolara yüzde 15 faiz oranıyla" bir kaç banka sahibini kurtarmanın hesabını yaptılar.

Ve tabi tuş olan yine Türk milleti oldu. Zira takastan kısa bir süre sonra zamlar, ek vergiler, haraçlar birbiri ardına gelmeye başladı.

En son, "devlet arazilerinin yabancılara satışını" öngören bir yasa çıkarma noktasına geldiler ki, işte bu son vuruştur beyler. Hem de "altın vuruş!"

Bundan ötesi yok!

Bir ülkenin toprakları yabancılara, konsolosluk veya şu-bu adı altında satılıyorsa ve oradan gelecek para ile ülkenin düzlüğe çıkacağı hesap ediliyorsa bunun adı düpedüz iflastır; altın vuruştur.

Türk devletini ve milletini böylesine perişan bir duruma sokup, ABD ve Batının yüksek çıkarları için en radikal kararları alıp ondan sonra da gelinen iflas noktasından çıkmak için "bu ülke topraklarının yabancılara satılmasını" isteyenler "Haçlı seferlerini yapan tarafın safında" bu millete karşı son darbeyi, "altın vuruşu" vurma gayreti içinde olduklarını bilmeleri gerekir.

Demokratik solcular, liberal anavatancılar, milliyetçi-mukaddesatçılar Türk topraklarının, Manavgat suyunun etrafındaki toprakların İsrail'e satılmasından memnun olacaklar mı?

Abdülhamit Yahudi'lere bir karış toprağını para ile satmadığı için "Kızıl Sultan" lakabı ile yaftalandı.

Para ile vatan toprağı satmadı. Ama bugün "toprak satarak" şan, şeref, itibar ve madalya peşinde olanlar var.

Bu ülkenin toprağını satarak, bu ülkeyi kurtarma "hesabı" (!) yapanlar var. MGK'da dikkat çekilen "sosyal patlamadan" çok daha büyük bir tehlikedir bu.

Türk topraklarında, parça parça, başka ülke bayraklarının dalgalanmasına giden bu yolu açmaya çalışanlara herhalde "dur" diyen çıkacaktır.
 
Misafir Kalem (B) / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.