HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 22 HAZİRAN 2021, SALI

Amerika’nın ‘üçkâğıtçıları!’

09.01.2019 00:00:00
ABD'den gelen 3 kişilik heyet şu sıralar Türkiye'de. ABD Başkanı Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton heyete başkanlık yapıyor.  Heyette Bolton'a ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford ve ABD'nin DAEŞ'le mücadele özel temsilcisi James Jeffrey de eşlik ediyor.
ABD'nin üçkâğıtçıları bunlar!
Bolton daha Türkiye'ye gelmeden bir açıklama yaptı:
"Amerika'nın Suriye'den çekilmesi Kürtleri koruyacak bir anlaşma yapmadan gerçekleşmeyecek."
ABD'den gelen diğer açıklamalarda da, YPG'lilerin biraz daha iç kısımlara çekileceğini ve güvenliklerinin garanti altına alınacağı anlatılıyor. Trump ise "Türkiye, IŞİD'ten bizim kadar nefret etmiyor" diyerek, Türkiye'ye bakış açısını ortaya koyan önemli bir mesaj verdi.
Amerika'dan bir heyet gelince bizimkiler bayram ediyor. "Amerika'dan filanca geldi, falanca geldi, ziyaret etti" gibi boş, hamasi söylemlerle bu ziyaretleri bir propaganda malzemesi olarak kullanıyorlar.
Geçen hafta da Türkiye'ye bir başka Amerikan heyeti gelmişti. O heyetin geliş amacı da güya Gülen'in iadesinin şartlarını konuşmaktı. Günlerce malum basın organları, "Amerika'dan heyet gelecek, Amerikalılar bizim baskılarımıza boyun eğdi, Gülen'i iade edecekler, iade şartlarını görüşecekler" diye propaganda yaptılar.
Amerika heyeti geldi. Ne görüştüler dersiniz?
"Sakın Ruslardan S-400 füzesi almayın. Ruslardan S-400 almaktan vazgeçin, biz de size Patriot verelim."
Konu buydu yani.
Rusya konusunda baskı, S-400 konusunda baskı, tehdit ve şantaj.
Bizim divaneler günlerce Gülen'in iadesi masalıyla avundular ama gelen heyetten "şantaj ve tehdit" çıktı.
Hiç kimse de "Yahu acaba bu Amerikalılar bizi Gülen'le kandırıp füzeyle mi vurdular" diye sorma gereği duymadı.
Geçen hafta Türkiye'ye gelip kazık atan heyetin yerine şimdi başka bir heyet geliyor, sırada başka kazıklar var.
Türkiye'ye YPG konusunda geri adım attırıp, IŞİD konusundaki görevi "kuvvetlendirip" geri dönecekler.
Bu adamlara "Türkiye, IŞİD'ten bizim kadar nefret etmiyor" diyerek ne demek istedi? Nasıl bizi böylesine zan altında bırakan açıklamalar yapıyorsunuz?" diye soraracak bir babayiğit var mı Ankara'da merak ediyoruz.
"Trump bize telefon açtı, şöyle konuştuk, böyle konuştuk" diyerek bir kaç dakikalık telefon görüşmesini propaganda malzemesi yapanlar, Trump'ın IŞİD konusunda Türkiye'ye bakış açısını deşifre eden sözlerinden umarım ders alırlar.
Geçtiğimiz yılın son haftası Trump, Irak'taki Amerikan Hava Üssü'ne ani bir ziyarette bulundu. Bağdat yakınlarında Anbar'daki Ayn El Esad Hava Üssü'ne giden Trump, burada Amerikan askerleriyle buluştu, onların yeni yılını kutladı.
Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih, Trump'la görüşmedi.
Irak Başbakanı Abdülmehdi Trump'la görüşmedi. Irak Meclis Başkanı Muhammed Halbusi Trump'la görüşmedi.
Hiç bir Irak yöneticisi, kendilerini Amerikan Hava Üssü'ne çağıran bu gurur abidesi işgalicinin ayağına gitmedi.  
"Geleceksen gel Bağdat'a, resmi törenle karşılayıp, görüşelim" mesajını ilettiler.
Sonuçta da görüşmediler.
Yani demem o ki Trump'la görüşmek çok da mühim bir olay değil.
Trump'la ve gönderdiği heyetlerle görüşmek için takla atan değil, yaptıklarının hesabını sormak için pusuda bekleyen bir dış politika uygularsak adam yerine koyuluruz.
Ve John Bolton başkanlığındaki "üçkağıtçılara", Türkiye'ye yapılan onca küstahlığın ve verilen sözleri tutmamanın hesabını sormayıp, "el pençe divan" durma havasında karşılık verirsek, kazıklar bir biri ardına gelmeye devam eder.
 
Misafir Kalem (B) / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.