HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Anadolu'nun nabzı

07.08.2001 00:00:00
Kuvayı Milliye kadrosunun 15. durağı Aksaray'dı.

Prof. Dr. Haydar Baş Bey'in öncülüğünde yürüyüşüne devam eden Kuvayı Milliye bu hafta içi Anadolu'daydı. Perşembe gecesi Aksaray'da bini aşkın işadamının katıldığı Kuvayı Milliye gecesinde Kuvayı Millye kadrosu halkla buluştu, tanıştı. Ardından salona gelen Prof. Dr. Haydar Baş yoğun tezahüratlarla karşılanan tarihi konuşmasını yaptı.

Prof. Dr. Baş, ülkenin içinde bulunduğu manzaranın arka planını ortaya koydu. Bu tehlikelerin farkına varılmadığı, gerekli tedbirlerin alınmadığı takdirde milletimizi daha büyük felaketlerin beklediğine dikkat çeker.

Ve ertesi günü akşamı Konya'dayız. İkibini aşkın işadamı yine Prof. Dr. Haydar Baş ile buluşuyor.

Tarihi buluşmada, milli ve manevi değerlere bağlılığı ile temayüz eden Mevlana diyarı Konya'nın seçkin eşrafına hitab eden Haydar Baş Hocamız'ın doğrudan gönüllere işleyen konuşması büyük bir coşku ile alkışlanıyor.

Konyalılar özü bir, sözü bir lider tanımış olmanın hayret ve sevinci içindeydiler. Prof. Dr. Baş'ın "ben pazarlık insanı değilim. Başka bir yol bilen varsa söylesin" sitemi salondakileri çarpıyordu.

Ve ardından Kuvayı Milliye'nin onyedinci durağı Kayseri...

Yüksek tahsilini Kayseri'de yapan Prof. Dr. Haydar Baş, Kayserili işadamları tarafından bir hemşehri olarak karşılandı. Kayserililer hocamızı bağrına bastı.

Tam bir samimiyet ve muhabbet içerisinde saatlerce süren sohbet Kayserilileri mest etti. Hocamızın fıkralarla, çarpıcı örneklerle süslediği konuşmalarını büyük bir dikkatle dinleyen işadamları "üstad, üstad," tezahüratlarına hep bir ağızdan katıldı.

İnsan meselesinden hukuk meselesine, milli meselelerden dini meselelere, ekonomiden kalkınmaya bir dizi ülke meselelerine farklı ve özgün tesbitler, çözümler getiren Prof. Dr. Haydar Baş Bey'in konuşması işadamlarını rahatlattı.

Ekonominin dibe vurduğu, siyasetin tükendiği bir zamanda, yeni oluşum adı altında yabancı rüzgarların körüklendiği bir dönemde, Prof. Dr. Baş, "sahici çözümün adresi" olarak milletin huzuruna çıkıyordu.

Din istismarcısı değil dindar, şövenist değil milliyetçi, mandacı değil ulusal bir çizgide 20 yıllık doğru çizgisinden zerre kadar sapmayan, icazeti yaban ellerden değil milletten alan milli duruşa sahip bir lider olarak Anadolu'da bir yıldız gibi parlıyordu Prof. Dr. Baş...

Bu sonuca sadece salon ve açık hava toplantılarındaki manzaradan hareketle varmıyoruz.

Gittiğimiz her ilde gün boyunca Kuvayı Milliye kadrosu olarak yaptığımız işadamı ve esnaf ziyaretlerinde edindiğimiz intiba da buydu.

Yalancı medyanın estirdiği yalan rüzgarının yerinde yeller esiyordu.

Konya'nın, Kayseri'nin seçkin işadamları Atlantik ötesinden estirilen yenilik rüzgarının yapaylığına dikkat çekiyordu.

Bir işadamı, "yahu şu bizimkiler ne kabiliyetli imişler ki bir aylık hızlı kurstan geçiren Yahudi lobilerinin güvenini kazandılar" diyor.

Bir diğeri, "yenilik diyorlar ülkenin hangi meselesine getirdikleri yeni çözümleri var" diyor.

Bir başkası, "susarak lider olacağını zannedenler var. Millet bu oyuna bir kere geldi bir daha gelmez" diyor.

Bir başka işadamı, Tayyip Erdoğan'ın "ülkeye düzgün sakallı, güzel Kur'an okuyan insanlara değil iyi idarecilere ihtiyacı var" sözlerini hatırlattıktan sonra bir mahalli dergide, yenilikçi takımdan Abdullah Gül ve Salih Kapusuz'un papazlarla kol kola fotoğraflarını gösterdi. Ve ekledi "demek ki yenilikçilerin yeniliği bu, düzgün sakallı müslümanı bırakıp, kirli sakallılarla sarmaş dolaş olmak".

Bir başka işadamı, yenilikçi Şener'in "Kıbrıs'ın kaderini Kıbrıslılar tayin etsin" sözünü hatırlatıyor ve şu tesbiti yapıyor, "Bu tez Rum tezi".

"Başörtüsüne artık sahip çıkmayacağız çünkü mevzuat yasağı var" diyen yenilikçiler, devletin Kıbrıs politikasını değiştirme cüretini nereden buluyor sorumuza, "nereden olacak Amerika'dan" cevabını veriyor.

Ne diyelim. Gerçekten de milletimiz çok arif. Bunca toz duman arasında gerçeği çok net görüyor.
 
İbrahim Berk / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.