HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 02 AĞUSTOS 2021, PAZARTESİ

Anadolu'nun tapuları

03.07.2001 00:00:00
Şehitlik'te, Türkiye'de bir benzeri bulunmayan 3 basamaklı lahit mezar, insan ve el figürlü mezar taşlarının yanı sıra Hazreti Süleyman mührü işlenen taşların da yer aldığı belirtildi.

Bitlis Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi M. Serdar Törehan, Aşağıkolbaşı Köyü'ndeki araştırmalarında, Türklerin İslamiyet'e geçmelerinden sonraki döneme ait Anadolu'daki ilk Türk mezarlarının ortaya çıkarıldığını söyledi. Törehan, mezarlığın şehitlik olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

DÖNÜM NOKTASI MALAZGİRT

"Malazgirt Meydan Savaşı'nın başladığı bölge olarak bilinen mezarlığı, Akkoyunlu, Selçuklu, İlhanlı ve öteki Türk boyları kullanmış. Mezarlığın kurulduğu tarih, Malazgirt Meydan Savaşı ile başlıyor ve değişik dönemlere kadar devam ediyor.

Şehitlikte dönemin bazı komutanlarının mezarlarının da olabileceğini tahmin ediyorum. Türkiye'de bir benzeri daha bulunmayan ve Altay Hunlarının İslamiyet'ten önceki mezar biçimi olan üç basamaklı lahit mezar ve insan ve el figürlü mezar taşları ile Hazreti Süleyman mührü bulunan mezar taşlarına rastladık.

Buradaki şehitlik, Ahlat İlçesi'ndeki Selçuklu mezarlığından önce kurulmuştur. İlk mezarın tarihi 1290 yılı olarak tespit edildi. Araştırmanın raporlarını, Bitlis Valiliği'ne teslim ettim. Daha geniş çaplı araştırma yapılması halinde, tarihimizle ilgili birçok yeni bilgi gün yüzüne çıkacaktır."

Törehan, Aşağıkolbaşı Köyü'ndeki mezarlıkta 3 bin mezar taşı bulunduğunu, 3 bin kadar da toprak altında mezar taşı olduğunu kaydetti.

HAZRETİ SÜLEYMAN MÜHRÜ

M. Serdar Törehan, Hazreti Süleyman mührünün, 6 köşeli yıldız olduğunu anımsatarak, şu bilgiyi verdi:

"Hazreti Süleyman'ın, dünyadaki bütün yapılardan sorumlu peygamber olduğuna inanılır. Bu mührü taşıyan yapılar vakıf malı anlamına gelir ve dokunulmazlık ifade eder. Mezar taşlarına işlenen mühür, o mezarlıkların şehitlik olduğu ve dokunulmazlığının bulunduğu anlamına gelmektedir. 6 köşeli yıldızlı mühür ilk kez Bitlis'in Aşağıkolbaşı Köyü'ndeki mezarlıkta ortaya çıkarıldı."

YİNE ERMENİLER

Törehan, şehitliğin definecilerin uğrak yeri haline geldiğe dikkati çekerek, Ermenilerin, bu tür yerlerde define olacağı yolunda söylentilerle, Anadolu'daki Türk tarihinin izlerini silmeyi amaçladıklarını söyledi. Törehan, "Ermeniler, Türkler'e ait tarihi yok etmek için mezarlıklarda define olduğunu söyleyerek, Müslümanları yönlendiriyor. Müslümanlar da kendi elleriyle tarihlerini yok etmektedirler" dedi. Birçok mezarın yüzeyinin kazınarak tahrip edildiğini, kabartmalı taşların çalındığını, ağır olan taşların ise yerinde parçalandığını anlatan Törehan, yağmanın önüne geçilmesi için bölgede geniş çaplı araştırma yapılmasını önerdi.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.