HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 23 HAZİRAN 2021, ÇARŞAMBA

Aşağıdaki haber...

05.06.2001 00:00:00
Aşağıdaki haberi ya okumuşsunuz, ya da dinlemişsinizdir.

Benim çok garibime gittiği için, bu haberi; "Şıracının şahidi bozacı" manşetiyle sizlere sunmayı düşünüyordum ki, Ali Değirmenci bey aynı başlıkla makalesini yazınca vazgeçtim.

Vatikan'ın Türkiye temsilcisi Marovistch beyin sayın "Hocaefendi" hakkında ifade buyurduğu sözler, üzerinde düşünülmeye değer sözler.

Her bir paragrafı üzerinde iyi muhasebe yapmak lazım.

Tabi gelişen bütün olayları beraber ele alarak.

Çünkü olaylar bir bütündür.

"Dinlerarası Diyalog", "Papa cenaplarının yaptığı açıklamalar", özellikle de Papa'nın: "Kurtuluş için Hıristiyan olmak yetmez Katolik olmak lazım" açıklaması. Bîhaber(!) olduğun İslam'ı "Hocaefendi" sayesinde tanıyacaksın sonra da; "kurtuluş için Katolik olayı şart koşacaksın" olacak şey değil.

"Hocaefendi'nin Vatikan'da, Türkiye'nin Vatikan Büyükelçisi Altan Güven tarafından karşılanması" bu da çok ilginç bir olay.

Öyle ya, siz bir yandan bir zatı devleti yıkmaya yönelik faaliyetlerde bulunmakla suçlayacaksınız, bir yandan da aynı zatı Vatikan'da Büyükelçiniz karşılayacak. Bu ne yaman çelişki böyle.

Tabi bütün bunlardan daha ilginci, "Hocaefendi"nin o malum ziyarette dönemin Cumhurbaşkanının selamını ve davetini Papa'ya sunması.

Tıpkı Ankara DGM'nin "Laik devlet yapısını değiştirerek yerine dini

kurallara bağlı bir devlet kurmak amacıyla yasadışı örgüt oluşturduğu ve bu amaç doğrultusunda faaliyetlerde bulunduğu" iddiasıyla hakkında dava açtığı bir insana, Başbakanın sahip çıkması çelişkisi gibi.

Bunlardan daha büyük çelişki, söz konusu Başbakanı yerin dibine batırmaya çalışan kimi mübarek medyanın bu çelişki üzerinde duramaması.

Hani bir söz var ya;

dostumun dostu dostum,

düşmanımın dostu düşmanım.

Yaptığıma çok pişmanın

Lakin menfaatten pek şişmanım.

Şu sözümü bir kenara yazın:

Gökyüzünde tesadüf olur ama yeryüzünde, hele de Türkiye'de asla.

BASINDAN

Fethullah Gülen'in savunma tanığı Vatikan temsilcisi...

Türkiye Katolik Cemaatleri Ruhani Reisler Kurulu Genel Sekreteri Georgi Marovistch, Fethullah Gülen hakkında "Laik devlet yapısını değiştirerek yerine dini kurallara bağlı bir devlet kurmak amacıyla yasadışı örgüt oluşturduğu ve bu amaç doğrultusunda faaliyetlerde bulunduğu" iddiasıyla Ankara 2 No'lu DGM'de görülen dava kapsamında "Savunma tanığı" sıfatıyla İstanbul DGM'de ifade verdi.

DGM'ye takım elbiseli olarak gelen Marovistch, daha sonra Ankara 2 No'lu DGM'nin gönderdiği talimat yazısının gereği için İstanbul 1 No'lu DGM'ye çıktı.

Savunma tanığı sıfatıyla Türkçe olarak ifade veren Marovistch, Fethullah Gülen'i önce basından tanıdığını, daha sonra da tanıştığını anlattı.

Aşırı dincilikten dolayı dünya ve insanlığın ızdırap çektiğini belirten Marovistch, "Gülen'i bütün dinlere açık bir şahsiyet sahibi olarak tanıdım. Dine dayalı devlet kurma amacıyla yasadışı örgüt kurduğunu duymadım" dedi.

Fethullah Gülen'in söylemlerinden kendisinin ve cemaatinin etkilendiğini kaydeden Marovistch, şöyle dedi:

"Gülen, 'Kelime-i şahadeti esas alarak herkes etrafındaki insanlara bakış açısını yeniden ayarlamalı. Hatta, Muhammed-ün Resul Allah demeyene bile merhametle bakmalı. Hadislerde anlatıldığına göre Allah'ın engin rahmeti ahirette öyle tecelli edecektir ki, Şeytan bile acaba bundan ben de istifade edebilir miyim diye ümide kapılacaktır. Böyle bir rahmet karşısında cimrilik yapmak bize yakışmaz. Hem bize ne, mülk onun, kul onun' şeklindeki konuşması bizi etkiledi. Müslümanları daha fazla sevmeye başladık."

Fethullah Gülen'in İstanbul'da diğer dini temsilcilerle görüştüğünü duyduklarında kendisini Papa ile görüştürmek için aracı olduğunu söyleyen Georgi Marovistch, "Beraber Vatikan'a gittik. Ben aralarında tercümanlık yaptım. Gülen ile ilgili gözlemlerimi ve biraz önce anlattığım söylemimi Papa'ya aktardım. 'İslamiyet budur' dedim" şeklinde konuştu.

Duruşmada hazır bulunan Gülen'in avukatlarından Abdulkadir Aksoy, tanığa "Papa ile Gülen görüşmesinin amacı neydi?" sorusunun yöneltilmesini istedi.

Mahkeme heyeti başkanının soruyu aktardığı Marovistch, "Gülen, Papa ile dünya müslümanlarının lideri olarak görüşmedi. Dini konularda fikir alışverişinde bulunuldu. Ayrıca, nezaket konuşmaları yapıldı" dedi.

Marovistch, sanık avukatı Aksoy'un "Gülen, kurmayı düşündüğü iddia edilen dini devlet için zemin mi hazırlıyordu?" şeklindeki sorusunu da, "Gülen'in dini devlet kurma hazırlığı iddiası konusunda bilgim yoktur" diye cevaplandırdı.

Marovistch, başka bir soru üzerine de, Gülen'i Vatikan'da Türkiye Büyükelçisi Altan Güven'in karşıladığını bildirdi.

İfade alma işlemi tamamladıktan sonra DGM'den ayrılırken basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Marovistch, Gülen'i, diyalog insanı olduğunu düşündükleri için Papa ile görüştürdüklerini söyledi. Marovistch, "Fethullah Gülen, bizi dostluğuna hayran bıraktı" dedi.

Marovistch, Fethullah Gülen ile tanışdıktan sonra islam dinine bakış açılarının değiştiğini de sözlerine ekledi.

[email protected]

 
Müslim Karabacak / diğer yazıları
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.