HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

Ata yâdigarı ilgi bekliyor

12.09.2001 00:00:00
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım ve eşi Latife Hanım'ın ölmeden önce bir süre yaşadıkları Latife Hanım Köşkü ilgi bekliyor.

İzmir'in Karşıyaka İlçesi'nde bulunan ve Atatürk'ün eşi Latife Hanım'ının babasına ait olan Köşk, harabe halinde restore edilmeyi bekliyor. Köşkün sahibi Cevdet Arıkan, Köşk'ü takas veya kamulaştırma yoluyla Kültür Bakanlığı'na devretmeye hazır olduğunu söyledi. Köşkü 1989 yılında 18 hissedardan satın aldığını belirten Cevdet Arıkan, Kültür Bakanlığı'nın köşkü restore etmek amacıyla kendisiyle görüşmeler yaptığını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Yaptığımız görüşmelerde Kültür Bakanlığı yetkilileri, hazine arazilerinden beğendiğimiz bir yeri, köşk ile takas edebileceklerini ve 2001 yılı içinde Köşk'ün devredilmesi işinin halledileceğini söylediler. Mavişehir'de yer beğendik. Ancak kabul etmediler. Kamulaştırmada da bir gelişme olmadı. Bana herhangi bir fiyat teklif etmediler. En son bir ay önce görüştük. Ancak o görüşmeden de bir sonuç çıkmadı. Köşk, SİT ilan edildiği için hiç bir şekilde kullanamıyorum. Zaten benim restore etmem mümkün değil. Çünkü restoresi 150 milyar liraya mal oluyor. Ben, köşkü takas etmek veya satmak istiyorum."

BİR AN ÖNCE BİTMELİ

Cevdet Arıkaya, "Bu işin bir an önce bitmesini bekliyorum. Burası SİT ilan edildiği için hiç bir şey yapamıyorum. Akşamları sarhoşlar, gelip bahçede içki içiyor ve şişelerini sağa sola atıyorlar. Böylesine değerli tarihi yapının korunması ve yaşatılmasınıben de istiyorum. Ama bunu yapacak olan ben değil, Kültür Bakanlığı'dır. Ben anlaşmaya hazırım" şeklinde konuştu. Arıkan, Köşk'ü hem korumak hem de boş bırakmamak amacıyla büro olarak kullandığını da sözlerine ekledi.

Kültür Bakanlığı yetkilileri ise ödenek yetersizliği nedeniyle Latife Hanım Köşkü'nün kamulaştırmasını yapamayacaklarını ifade ettiler. Yetkililer, 1999 yılında kamulaştırma işleminin tamamlanması için İzmir İl Kültür Müdürlüğü'ne yazı yazdıklarını ve ödeme emrinin İzmir Muhasebe Müdürlüğü'ne gönderildiğini, ancak Kültür Müdürlüğü'nün gönderilen ödenekten haberdar olmadığını belirterek, ödeneğin yeniden gönderilmesini istediğini kaydettiler. Yetkililer, 2001 mali yılı kamulaştırma ödeneklerinin yetersiz ve dağılımı yapılmış olması nedeniyle, köşkün ödenekler ölçüsünde önümüzdeki yıllarda değerlendirileceğini bildirdiler. İzmir İl Kültür Müdürlüğü yetkilileri de, kendilerine haber verilmeden ve hiç irtibata geçilmeden kamulaştırma işleminin tamamlanması için 17 Aralık 1999 tarihinde İzmir Muhasebe Müdürlüğü'nemüdürlük adına 9 milyar lira gönderildiğini, ancak "bilgilendirilmedikleri" için ödenekten haberdar olamadıklarını dilegetirdiler.

Bahçesiyle birlikte 3 dönüm arazi üzerinde bulunan Latife Hanım Köşkü, İzmir 1 Nolu Koruma Kurulu tarafından 15 Temmuz 1999 tarihinde korunması gerekli kültür varlığı olarak tescil edilmişti.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.