HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 17 MAYIS 2021, PAZARTESİ

Aynı kafa

21.07.2001 00:00:00
Bir "yenilik" tutturmuş gidiyorlar. Neyin yeniliği diye soran yok. Fikriniz mi yeni, programınız mı, zihniyetiniz mi; neyiniz yeni?

Recep Tayyip'in "en yeni" sloganı, "Türkiye düzgün sakallılarla, iyi Kur'an okuyanlarla yönetilemez" oldu. Sanki kendisine "sakal-Kur'an" konusunda bir soru sormuşlar gibi, bu toplumun iki önemli manevi sembolünü inkar ederek işe başlıyor.

"Güzel Kur'an okuyanlarla bu iş olmaz" diyen Tayyip, güzel Tevrat okuyan, Musevi örgütü ADL'nin başkanı Foxman ile gizli görüşme yapmaktan çekinmiyor.

Yahudi lobisi Winnep'in temsilcileriyle Washington'da görüşüp destek ve icazet almakta bir beis görmüyor.

"Minareler süngümüz" diyerek yola çıkan Kasımpaşa kabadayısının, "sinagoga, kiliseye" böylesine el pençe divan durur hale gelmesi hayli ilginç.

Malumunuz, "Dinlerarası Diyalog" adlı Vatikan menşeili modern misyonerlik faaliyetlerine Türkiye'de belediye çapında ilk desteği verip, ilk toplantıyı yaptıran kişi Recep Tayyip'ti.

Bu toplantıdan, Papa 2. Jean Paul'ün ve Bartholomeos'un ne kadar memnun kaldığını söylemeye gerek yok sanırım.

Şu anda Amerika'da mükim olan diyalog hocaefendisi de "seçtiği ülke" ile önemli bir mesaj verdi bize. Erdoğan da, Amerika'dan icazetle siyasete girme sinyali vererek yine önemli bir mesaj verdi bize.

İkisinin de yolu bir şekilde Amerika'da buluşuyor.

Birisi "başörtüsü furuattır" diyerek, "dinsel" kimlikten uzaklaştıklarını duyurmaya çalışıyor bir yerlere, öbürü de "sakalla Kur'an'la bu iş olmaz" diyerek aynı stratejiyi izliyor.

Abant'ta yapılan son "diyalog" toplantısına Bülent Arınç, Hüseyin Çelik, Meral Akşener gibi yenilikçilerin katılması da çok anlamlı.

Tablo net:

Yenilikçi hareket bir zamanlar "referansımız" diyerek sonuna kadar istismar ettikleri İslam yerine şimdi "kilise-sinagog" ikilisini referans almaya çalışıyor.

Ulusal çizgi yerine "küresel" çizginin boyunduruğuna girmeyi temel düşünce kabul ediyorlar. Milletten icazet almak yerine, "uluslararası güçlerden" icazet almayı daha mantıklı görüyorlar.

"Minareler süngümüz" diyerek gereksiz yere toplumu germe söylemlerinin fiyasko olacağını görünce "çanlar ilhamımız, Makovski büyüğümüz, Foxman efendimiz" söylemine terfi ediyorlar.

Yani bu cadde çıkmaz sokak.

Pardon, çıkar da, bu milletin ve bu milletin değerlerinin olduğu yere çıkmaz.

Daha çok sömürülmenin, uluslararası büyük şirketlere daha çok köle olmanın, dış siyaset odaklarına daha çok bağlanmanın, vahşi kapitalizmin daha çok esiri olmanın kapısına çıkar.

Deniz Baykal gibi bir solcunun bile bugüne kadar izledikleri politikaları yanlış görüp, Şeyh Edebali'yi örnek alarak yeni bir siyasi misyonu benimseme yolunu seçmesine karşın, "dindar Erdoğan'ın" Makovski, Foxman gibi "başka dinlerin önderlerini" icazet merkezi olarak seçmesi çok manidar.

Yenilikçilere tavsiyemiz "ulusal değerlerden, sakaldan, Kur'an'dan" böylesine korkmayın.

Güzel Kur'an okuyan siyasetçiden ürküp, güzel yalan konuşan siyasetçi profilini desteklemek sizi tamamen bitirir. Zaten siyasetçinin Kur'an okuyup okumaması da kimsenin umurunda değil. Siyasetin böyle şeylerle refere edilmesi ve "dinden uzaklaşma mesajının" böyle şeylerle verilmesi yenilikçilerin o eski istismarcı, kof, çıkarcı kimliklerinin suret değiştirerek devam ettiğini gösteriyor.

Sakaldan niye korkuyorsunuz ki?

Atatürk'ün etrafında bir çok insan sakallı idi. Şeyh Abdurrahman Efendi, Ankara Müftüsü Rıfat Börekçi, Şeyh Ata Efendi sakallarıyla birlikte ulusal mücadeleyi desteklediler, Atatürk'le omuz omuza mücadele verdiler.

Yenilikçilerin, devletin sakala karşı soğuk olacağı savıyla "sakalı da" anında reddetmeleri, aynı istismarcı, cıvık, samimiyetsiz mantığın eseri.

Yani bir zamanlar istismar ettikleri değerleri bugün "bir başka açıdan" yine istismar ediyorlar.

Siyaseti, siyasi kavramlarla değil, siyaset dışı kavramlarla vitrinlendirerek rant toplamaya çalışıyorlar.

Kafa aynı kafa.

Değişen bir şey yok.
 
Misafir Kalem (B) / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.