HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Barış görüşmelerine dinamit

04.08.2001 00:00:00
Makedonya'da, Makedon ve Arnavut siyasi partileri arasındaki görüşmelere dün yeniden başlandı.

Ulusal bayram dolayısıyla önceki gün ara verildikten sonra güneybatıda göl kenarında bulunan Ohri kentinde başlayan görüşmelerde, Arnavutların polis gücünde reform yapılması yolundaki talebi ele alındı.

İki taraf siyasi parti temsilcileri arasındaki görüşmelerin, bazı sertlik yanlısı Makedon liderlerinin "Arnavut milislerinin ayaklanmasını bastıracakları" yolunda konuşmalar yapması nedeniyle zorlu geçeceği belirtiliyor.

Arnavutların polis gücünde daha fazla temsil hakkı talebinin ele alınacağı toplantıda, tarafların kullanacağı üslubun toplantı atmosferini olumsuz etkileyebileceği kaydediliyor.

Makedonya'daki 2 milyon nüfusun yaklaşık üçte birini oluşturan Arnavutlar, yoğun olarak yaşadıkları bölgelerde yerel polis idaresi şeflerini seçme hakkı da isterken, Makedon tarafı, bunu toprakları bölmek ve ülkeyi parçalamak amaçlı bir strateji olarak değerlendiriyor.

Bu arada Makedonya Savunma Bakanlığı, yaptığı açıklamada, kuzeybatıdaki Kalkandelen kenti civarında Ulusal Kurtuluş Ordusu (UÇK) milislerini "ciddi saldırılar" düzenlemekle suçladı.

Açıklamada milislerin, Kalkandelen'deki ordu birliklerinin mevzilerine gece otomatik tüfek, ağır makinalı silah ve roketlerle saldırdığı belirtildi.

UÇK komutanı Leka ise, hükümet güçlerinin, Kalkandelen yakınındaki Neprosteno köyü civarına önceki gece topçu saldırısı düzenlediğini belirterek, Makedonya polis güçlerinin ateşkesi ihlal ettiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı'ndan

Arnavutlar'a mesaj

Makedonya Cumhurbaşkanı Boris Traykovski, ülkedeki krizin çözümü için siyasi diyaloğa öncelik tanıdıklarını, ancak askeri çözüme de hazır olduklarını söyledi.

Makedonya'da ulusal bayram dolayısıyla halka hitap eden Traykovski, "Makedonya, topraklarının her karışını savunacaktır ve bunu en az kayıpla yapma kapasitesine sahiptir. Siyasi yollardan çözümbulunmasına öncelik tanıyoruz, ancak etkili bir askeri çözüme de hazırız" dedi.

Arnavut milis hareketi ve hükümet güçleri arasında 5 Temmuz'da ateşkes yürürlüğe girmesine karşın çok sayıda ihlalin meydana geldiği Makedonya'da, önceki akşam Arnavut ve Makedon siyasi partiler, uluslararası arabulucuların katılımıyla Arnavutça'nın statüsü konusunda bir anlaşmaya varmışlardı.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.