HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 18 HAZİRAN 2021, CUMA

Başlıklar'da çözüm önerisi

14.11.2001 00:00:00
Bugün Washington'da başlayacak Bush-Putin zirvesi, yarın ve Perşembe günleri, ABD Başkanı'nın Texas eyaletindeki çiftliğinde "daha samimi bir ortamda" devam edecek. Bush, zirve öncesinde gazetecilere yaptığı son açıklamalarda, Putin ile görüşmelerinde nükleer silahsızlanma konusunda önemli ilerlemeler beklediğini söyledi.

Başkan Bush, "iki ülke de nükleer saldırı silahlarının sayısının azaltılmasını istiyor. Benim kafamda, şimdiki rakamlardan çok daha düşük bir rakam var. Bunu Putin'e açıklayacağım. Onun da benzer görüşleri olacağını umuyorum" dedi.

Amerikan diplomatik kaynakları, Bush'un, nükleer başlık sayılarının 3'te 2'den fazla oranda azaltılmasını önereceğini belirttiler.

Uzmanlara göre, kıtalararası balistik füzelere takılan nükleer başlıklardan halen ABD'nin elinde 7 bin, Rusya'nın elinde ise yaklaşık 6 bin adet bulunuyor. Amerikan savunma yetkilileri, 2 binin üzerindeki bir sayıyla ABD'nin savunma ihtiyaçlarının karşılanacağını belirtiyor.

Zirvede, ABD'nin Afganistan'da teröre karşı yürüttüğü harekata ilişkin son gelişmeler ve Afganistan'da Taliban'dan sonra kurulacak yönetimle ilgili konular da geniş şekilde ele alınacak.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.