HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 24 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Beyaz Enerji Operasyonu

17.05.2001 00:00:00
Şu sıralar Mesut Yılmaz'ın gündemindeki en önemli konu, Beyaz Enerji soruşturması kapsamında hazırlanan iddianamede, "suçu ANAP'la irtibatlandıranları geri püskürtmek".

İktidarı elinizde bulundurduğunuzda böyle bir mücadeleden "göreceli başarıyla" çıkmak hiç de zor değil. Soruşturmayı yürüten Savcı Talat Şalk Beyaz Enerji Operasyonundan uzaklaştırıldı, Jandarma Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Başkanı Kur. Albay Aziz Ergen başka bir göreve atandı, ardından Beyaz Enerji dosyası Nuh Mete Yüksel'den de alındı (!). Ankara DGM katiplerinden Yücel Topsakal hakkında iddianameyi basına sızdırdığı için 9 yıl hapis istemiyle dava açıldı. Konuyla ilgili haber yapan muhabir Nurettin Kurt hakkında da dava açılması istendi...

ANAP'ın ve tabii Mesut Yılmaz'ın bu kadar çok yönlü bir kuşatma harekatıyla Beyaz Enerji Soruşturmasını sindirmeye çalışmasının "dışarıdan görünüşü" komedinin de ötesinde bir yargıya müdahale profili çiziyor. Bu komedi ve müdahaleler daha ne kadar sürecek bilemiyoruz ama Şalk'ın, iddianamesinde yer alan ANAP'ın 50 milyon dolar rüşvet aldığı sözleri pek çok politikacının uykusunu kaçırıyor.

Bir savcının böyle bir ifadede bulunması anormal bir durum değil. Mahkeme sürecinde bir suç unsuruna rastlanmazsa parti de aklanır, Yılmaz da. Ama bırakınız yargı sürecini beklemeyi, iddianamenin açıklanmasından sonraki olağanüstü müdahale savaşları insanın midesini bulandırıyor.

Hatta Adalet Bakanı "bu ifadeler iddianameyi sehven konuldu" (!) deme trajikomikliğini bile gösterebiliyor.

Şalk, öylesine bunaltılıyor ki "Mesut Yılmaz'ın siyasi ahlaka aykırı davrandığını" söylüyor ve "50 milyon dolar rüşvet ifadesinin iddianameyi dalgınlıkla değil bilerek konulduğunu" ilave etmek zorunda kalıyor.

Yılmaz'lar Gasprom firmasının yetkilisiyle Moskova'da yaptıkları görüşmenin basında yer alması üzerine "o kişi heykeltıraştı" (!) diyerek sıyrılmaya çalışmalardı. Ardından Çernomirdin'le Gasprom firması başkanı iken yaptıkları görüşmeyi de "biz görüştüğümüzde Beyaz Ev Partisi Genel Başkanı" idi diyerek yalanlamaya çalıştılar ama söyledikleri herşey gerçek dışı çıktı. Çernomirdin "bal gibi de Gasprom başkanı idi."

Moskova Belediye Başkanı'nın yanındaki Gasprom temsilcisini "heykeltıraş" olarak değiştirmeye çalışan Mesut Yılmaz'ın, Şalk'ın iddianamesindeki ANAP'ı suçlayıcı ifadeleri aynı mantıkla değiştirmeye çalışması tipik bir Yılmaz klasiği.

Ama bu kadarı da çok ayıp oluyor ve hiç yakışmıyor.

"Bankaları zarar görmesi" diye bu açık komediye çanak tutan "bir kısım medya" da yargının siyaset gölgesinde kör-topal gidişinin sorumluları arasında yer alıyor.

Siyasetin tamamen gölgesi altında kalan iki kurum var. Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı. Adalet Bakanlığı, koalisyon zarar görmesin diye Cumhuriyet tarihimizin en kapsamlı soruşturmasındaki açık siyasi müdahalelere prim vererek büyük bir vebal altına giriyor.

İçişleri Bakanlığı ise "siyasallaşan ve siyasallaştıkça çok ciddi bir tehlike haline gelen" bir kurum haline alıyor.

Sadettin Tantan başlangıçta yolsuzlukların üzerine giden bakan olarak çizdiği profildeki yüzünün sahte görüntüsünü de ortaya çıkarıyor. Savcı Şalk'ı da, Albay Ergen'i de ortada bırakıyor. Jandarmanın 6 aylık soruşturması için siyasi çıkarı uğruna, "haberim yoktu, bana bilgi verilmedi" diyebiliyor.

Böylesine yoğun bir müdahaleler sürecinde sessiz kalarak, bir partiyi kurtarmak için olup biteni seyredenlerin de kendi sonlarını hazırladıkları gün gibi ortada.
 
Misafir Kalem (B) / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.