HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Beyaz Enerji'ciler Ağır Ceza'da yargılanacak

16.07.2001 00:00:00
"Beyaz Enerji" davasının ağır cezalık suçlarına ilişkin yargılama, bugün Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlayacak.

"Rüşvet alıp verme", "ihaleye fesat karıştırma" ve "görevi kötüye kullanma" suçlarından 9'u tutuklu 15 sanık, 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde saat 10.00'da hakim karşısına çıkacak.

İddianamede, eski TEAŞ Genel Müdürü Muzaffer Selvi, eski TEAŞ Genel Müdür Yardımcısı Ünal Peker ve eski TEAŞ Yönetim Kurulu üyesi Birsel Sönmez'in "rüşvet alma" suçunu düzenleyen 212/1-2-son (iki kez) maddeleri uyarınca 10'ar yıldan 24'er yıla kadar ağır hapis ve "aldıkları rüşvetin 5 misli ağır para cezasına" çarptırılmaları talep ediliyor.

İddianamede, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı eski Müsteşar Yardımcısı Mustafa Mendilcioğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı eski Enerji İşleri Genel Müdürü Osman İlhan, eski Enerji İşleri Genel Müdür Yardımcısı Yavuz Gürsoy, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı eski Hidroelektrik Santraller Daire Başkanı Hasan Hüseyin Çoğalan'ın "görevi kötüye kullanma" fiilini düzenleyen 240 (3 kez) ve "ihaleyefesat karıştırma" 366/2 (3 kez) maddeleri uyarınca 6'şar yıldan 18'er yıla kadar hapsi isteniyor.

Uyuşmazlık çıkmıştı

"Beyaz Enerji" davasının ilk olarak açıldığı Ankara 1 No'lu DGM'nin davadaki bazı suçlamalardan verdiği görevsizlik kararı üzerine, dosyanın gittiği Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi de görevsizlik kararı vermişti. Uyuşmazlığın, yasa gereği intikal ettiği Yargıtay 5. Ceza Dairesi, 9'u tutuklu 15 sanığın "rüşvet alıp verme", "ihaleye fesat karıştırma" ve "görevi kötüye kullanma" suçlamalarından 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmasına karar vermişti.

9 tutuklu sanık, "Cürüm işlemek için teşekkül oluşturma ve bu teşekküle üye olma" suçundan yargılandıkları Ankara 1 No'lu DGM'den tahliye olmuştu. Ağır ceza mahkemesinden de tahliye kararı çıkarsa, davada tutuklu sanık kalmayacak.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.