HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Bu ses

30.05.2001 00:00:00
Abide-i Hürriyet Meydanı'nda yapılan "tarihi bayrak mitingi" üzerine çok şey yazıldı, söylendi. Zaman zaman mitingden görüntüler, konuşmalar aktarıldı ekranlara. Çağlayan Meydanı'na gelemeyen milyonlar da, yeniden canlandırılmaya çalışılan bayrak ruhunu teneffüs etti.

"Bir sol parti" genel başkanının arayarak "o kalabalık oraya nasıl toplandı, hem de böylesine bir kriz ortamında? Doğrusunu isterseniz, biz bile o dalgalanan bayraklardan, tamamen unuttuğumuz Kuvayı Milliye ruhunun canlanmaya başlamasından büyük bir heyecan duyduk" demesi de geniş bir sosyal bütünleşmenin işaretini veriyordu.

Bir başka anlamlı işaret Kastamonu'dan gelen bir telefonda gizliydi: "Büyükannem 103 yaşında diyordu telefondaki ses. Yıllardan beri gözleri görmüyor. Her şeyi seslerle kavramaya çalışıyor. Televizyondan Haydar Baş Hoca'nın miting konuşmasını izliyorduk. O'nun "bu vatan bizimdir, bizim kalacak" sözlerini duyunca birden heyecanlandı. "Evladım, "dedi, "bu ses kimin, bu ses vatan sevgisi kokuyor. Hem de hakiki vatan sevgisi. Televizyonun sesini açın".

"Bu sese" bütün vatan sathının kulak vermesi çok anlamlıdır. Yurdun her tarafından, bütün ideolojik farklılıkları bırakarak, bütün siyasi kimlikler bir tarafa konularak "bu sese" yükselen alkışlar ülkenin içine düştüğü badirenin birinci dereceden hassasiyetle kavrandığının işaretidir.

"Bu ses" aynı zamanda bir "kavga ve küfür" ortamında yükselmiş bir sesti.

Her şeye, her değere küfretmenin moda haline geldiği bir kritik ortamdı bu ortam. Türkiye'yi, "Türkiye'nin değerlerine küfretmenin çok olağan karşılandığı" bir konjonktüre sokmuşlardı.

Devlete küfrediyorlardı, askere küfrediyorlardı, bayrağa küfrediyorlardı, vatandaşa küfrediyorlardı. Küfürler koro halinde yükseliyordu.

Ulusal bütünleşmenin yerini kavga, kaos ve küfretmenin aldığı bir konjonktürde "biz kavga ve küfür istemiyoruz" diyen yüz binlerce kişinin Abide-i Hürriyet Meydanı'na toplanması aynı zamanda bir çözümün de sinyallerini veriyordu: Çözüm birlik ve beraberlikte, çözüm Kuvayı Milliye ruhundaydı.

Bu nedenledir ki, Trabzon'dan Diyarbakır'a, İstanbul'dan Kayseri'ye, Edirne'den Hatay'a kadar gönlü vatan aşkıyla dolu bütün Türk evlatları Şişli'ye koşmuştu.

Türkiye'nin içindeki problemlere çözüm bulmak için içeride değil, dışarıda çare arayanlar; milyonlarca insanın akın akın "milli ruha" koşarken milli ruhtan kaçıp Washington'dan reçete alanlar nasıl bir acınası duruma düştüklerini de gösteriyorlardı millete. Nasıl milletle tenakuza düştüklerini de ispatlıyorlardı böylece.

Bayraklar sallanırken, dalgalanan bayraklardan rahatsız olan "dar bir kesim" vardı ki, onların en büyük telaşı, bu birlik ruhunun dalga dalga Türkiye'yi sararak Türk insanını şaha kaldırmasından gelen korkudandı.

Onlar için en büyük tehlike, yıllarca masallarda kalan birlik "hikayelerinin" artık gerçek kimliğine kavuşarak, Türkiye'yle Türk insanıyla kucaklaşmanın kapısının açıldığının görülmesiydi.

Bu ülkeyi "satacağız" diyenlerle, bu ülkeyi "sattırmayacağız" diyenlerin mücadelesiydi bu.

Çözüm "Kuvayı Milliye'de" diyenlerle "Çözüm Kuvayı gayr-i milliyede" diyenlerin mücadelesiydi.

Çözüm "Türk insanında" diyenlerle çözüm "ithal prenslerde" diyenlerin mücadelesiydi.

Ve bu mücadelede zafer "Türk bayrağının altında toplananların" olacaktı.

"Bu ses" işte orayı işaret ediyordu.
 
Misafir Kalem (B) / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.