HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 30 TEMMUZ 2021, CUMA

Burası Türkiye Krizden Çıkış Yok

28.06.2001 00:00:00
Sanayi ve Ticaret Odaları yetkilileri yaptıkları açıklamalarda Hükümet tarafından ortaya konan reçetelerin fos çıktığını ifade ederlerken, Türkiye'nin alışılagelen kriz ortamlarından biran evvel çıkması gerektiği ve daha rasyonel bir programın kaçınılmaz olduğu görüşünde birleşiyorlar

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı Celal Sönmez, krizden çıkış ve reel sektörün canlandırılması için vergilerin düşürülmesi gereken bir ortamda hükümetin ek vergi alınması çalışmalarına değinerek, "Hükümet ek vergilerle adeta çerez parasına muhtaç kaldı" dedi.

BTSO Başkanı Sönmez, ülkenin krizden çıkması için önlemler aldığını, ancak bazı siyasi konuların bunalıma dönüştürüldüğünü ifade etti.

Herkesin aynı gemide olduğunu, bu ana kadar sürekli iyimserliğini koruduğunu anlatan Sönmez, "Artık görmeden inanmayacağım. Futbolda dile getirilen söylem gibi 'Burası Türkiye krizden çıkış yok' anlayışı egemen olmaya başladı" diye konuştu.

Ek vergilere tepki

Türkiye'nin ekonomik kriz yaşadığı bir dönemde vergilerin düşürülmesi yerine ek vergi alınması yoluna gidilmesini eleştiren Sönmez, şöyle konuştu: "KDV, yüksek SSK prim oranları, ülkedeki yatırımcının kaçmasına neden oluyor. Yatırım cenneti olan Türkiye, firmaları komşu ülkelere kaptırıyor. Hükümet, ek vergilerle adeta çerez parasına muhtaç kaldı. Devletin bu kadar küçülmemesi gerekir. Pek onaylanacak bir tavır değil, ancak başa gelen çekilir. Bu hükümeti biz başa getirdik ama bir daha ki seçime kadar... Bu yaz reel sektörü iyileştirecek kararlar alınmazsa, ruhuna fatiha okuyacağız. Temennimiz, Meclis'in tatil yapmadan ülke menfaati için alması gereken kararları almasıdır."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.