HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 23 HAZİRAN 2021, ÇARŞAMBA

"Bütün cihan Elif Ba'ya dolanır"

24.07.2001 00:00:00
Hep ekonomi ile yatıp kalktığımız için son günlerin gündemini herkes duymuştur zannediyorum. Ülkemizin yeraltı zenginlikleri, var olan maden rezervleri kullanılamıyor, istifade edilemiyor tarzında açıklamalar ardarda yapılıyor.

Bu haberler kulağıma çalındığında dilime ilk gelen şu oldu; yerüstündeki değerlerimizi değerlendiriyor muyuz ki? Ecdadımızdan bize intikal eden pahabiçilmez eserlerimizin, vakıf eserlerinin durumunu biliyoruz, görüyoruz. Bunlar da bir tarafa bir milletin en önemli hazinesi, yetişmiş, sahasında zirveye ulaşmış insan unsurudur. Sahiplenmede en fazla ihmalkar davrandığımız konuların başında da yazık ki bu geliyor. Yaşarken kimsenin halini sormadığı, semtine uğramadığı bu tür insanlar, öldükten sonra, "kör ölür badem gözlü olur" kabilinden bir iki methiyeler dizilir geçer gider.

Halbuki hayatta iken bu insanlar birer hazinedir, kapıları çalınmalı, hatırları sorulmalı, gönülleri alınmalı, varsa ihtiyaları karşılanmalı ve birikimlerinden istifade edilmelidir.

Özellikle Erzurumluların dikkatlerine iki ismi sunmak istiyorum; biri yetmişe dayanmış ve halen Bursa'da hayatını sürdüren Aşık Yaşar Reyhani, diğeri de yine yetmiş yaş civarında ve İzmit/Tütünçiftliği'nde yaşayan Aşık Mevlüt İhsani. Bunlar, özelde Erzurum'un, genelde ise Türkiye'nin değerleridir, hazineleridir, kendi sahalarında ulu çınarlarıdır. Hele bu sanata gönül vermiş genç saz şairlerimiz için paha biçilmez değerlerdir.

Erzurum/Atatürk Üniversitesi 97 yılında her iki şairimizin de eserlerinden seçme yaparak birer eser yayınladı. Bu çalışmalarnı arkası kesilmemeli, Kültür Bakanlığı da devreye girmelidir. Bir çok ilimizde olduğu gibi İzmit ve Bursa'da bulunan Erzurum dernekleri de devreye girmeli hem bu çınarlarımızın şahısları ile, ihtiyaçları ile bizzat ilgilenmeli hem de eserlerinin sonraki nesillere intikali için seferber olmalıdırlar.

Şiirden, bu geleneğin inceliklerinden azıcık anlayanlar, aşağıya aldığımız şu tek örnekle bile bu insanların değerini takdir edeceklerdir. Beş-on dakika içinde karşılıklı olarak sazlarını çalıp söyledikleri dörtlükler...

İhsani:

Gafil olma şaşkın, uyan gafletten

Bütün cihan elif ba'ya dolanır

İste dileğini, dile kudretten

Mü'min olan bir illa'ya dolanır.

Reyhani:

Cahil kullar benim diyer alemde

Bilmem ki dünyada neye dolanır

Sadık kullar zikrolunur alemde

Sürer yüzün hak-i paye dolanır.

İhsani:

Kime dolanırsın, gezersin yaya

Söyle ne sebebe geldin dünyaya

Kara taş üstüne vursa da boya

Sonu yine kün ü yaya dolanır

Reyhani:

Meskenim olmadan ol rahm-i mader

Alnıma yazılmış takdir ü kader

Nice bin evliya, nice peygamber

Bir Habib-i Kibriya'ya dolanır.

İhsani:

Dünya cilvesidir bizi kandırır

Gaflet gömleğidir hep dolandırır

Hayat merdivendir geri indirir

Nice hükümdarlar yaya dolanır

Reyhani:

Çalışanlar hakkın alır götürür

Hakikat insanı dosta yetirir

Bir gün müddet dolar, gelir götürür

Herkes bir taksime paya dolanır

İhsani:

Mevlüt İhsani'yim kalmasam naçar

Ömür rüzgar gibi tez gelir geçer

Kamiller pınarın bendinden içer

Ahmak kabın almış suya dolanır

Reyhani:

Reyhani sözünden varip hisse al

Gördüğün kamilin sözlerinde kal

Sevda aşıkları etmiştir hilal

Mecnun gezer bir Leyla'ya dolanır.
 
Aziz Karaca / diğer yazıları
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.