HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

Çin'de değişen BİRŞEY YOK!

15.07.2001 00:00:00
Eğer 2008 Olimpiyatları Pekin yerine diğer favori şehir Toronto'ya verilseydi, Çin'i reform yolunda ilerletmeye çalışan liderler, reform karşıtlarının eleştirilerine maruz kalacaktı. Pekin'in kazanması büyük çaba harcayan Çinli heyet, Uluslararası Olimpiyat Komitesi'ne 2008 Olimpiyat Oyunları'nın Çin'de ekonomik ve demokratik reformlarda ilerleme sağlanması açısından ne kadar önemli olduğunu anlattı. Çin Halk Cumhuriyeti başkenti Pekin'in Olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapması için çalışmalar yürüten heyet üyesi Tu Mingde, Çin'de pek çok değişimin gerçekleştiği, Olimpiyat Oyunları sayesinde bu değişimlerin hızlanacağı konusunda Uluslararası Olimpiyat Komitesi'ni ikna etmeye çalıştı. Mingde, "Bu, evinizde çok önemli bir konuk ağırlamaya benziyor. Güzel eşyalarla evinizi süsleyip konukları bekliyorsunuz" diye konuştu.

Sekiz yıl önce, 2000 yılı Olimpiyat Oyunları'nın ev sahibi adayı olan Pekin, son anda iki oyla Sydney'e yenilmişti. Uluslararası Olimpiyat Komitesi, kararını verirken, Çin'de 1989'da meydana gelen Tiananmen olaylarını göz önüne almıştı. 2000 Olimpiyat Oyunları'nın Avusturalya'ya verilmesi Çin'de büyük hayal kırıklığı yaratmıştı. Uluslararası Olimpiyat Komitesi, bu kez de kararını verirken Çin'deki insan hakları ihlallerinden kaygı duyan örgüt ve grupların baskısını hissetti.

Geçtiğimiz günlerde merkezi ABD'de bulunan insan hakları örgütü Human Rights Watch, Çin'in, Olimpiyat Oyunları'nı "baskıdan ve ayrımcılıktan uzak bir ortamda gerçekleştireceğine dair" garanti vermesini istedi. Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin oylamayı gerçekleştirdiği Moskova'da da Tibet'in özgürlüğünü savunan bir grup, Çin aleyhtarı gösteri gerçekleştirdi. Göstericiler, Olimpiyat halkalarının içinde kurşun delikleri bulunan bir pankart açtılar


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.