HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Çocukları kazalardan uzak tutun

28.06.2001 00:00:00
Trafik Gönüllüleri Derneği Başkanı ve Ankara Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamit Hancı, otomobille yolculuğa çıkmadan önce 10 saniyede yapılacak basit uygulamalar ile büyük tehlikelerin önlenebileceğini söyledi.

Çocukların yolculuk sırasında, mutlakla arka koltukta, emniyet kemeri takılı biçimde veya çocuk koltuğunda oturtulması gerektiğini vurgulayan Hancı, şu bilgileri verdi:

"Türkiye'de sürücülerin yüzde 90'ı otomobillerinde çocuk koltuğu kullanmıyor. 10 yaşından küçük çocuklara daima arka koltukta yolculuk yaptırılmalı. Çocuklar ön koltukta her zaman tehlike altındadır. Emniyet kemeri bağlansa bile kaza anında emniyet kemeri, çocuğun boğulmasına neden olabilir. 50 kilometre hızla giderken meydana gelen kazada, 4 yaşındaki bir çocuk öne doğru 400 kilogramlık bir güçle savrulur. Bu da küçük bir filin ağırlığına eşittir. Otomobil içindeki 2 kilogramlık bir kitap veya ajanda da, 50 kilometre hızla seyahat sırasında, 40 kilogramdan fazla ağırlıkla kafanıza çarpabilir. Eşyalar, bagajda veya koltuk arkasında taşınmalıdır."

Prof. Dr. Hamit Hancı, otomobil koltuğuna doğru biçimde oturtulan çocukların, kazaların yüzde 75'inde hiç zarar görmediğinin, büyük kazalarda ise yüzde 67 korunduklarının tespit edildiğini söyledi.

Türkiye'de 12 yılda emniyet kemeri takılması uygulamasının alışkanlık kazandığını anlatan Hancı, "İnsanlar kemer takma konusunda bilinçlendi. Bir de çocukların otomobilde risk altında olduğu konusu yerleşirse, kazalarda ölüm veya sürekli sakat kalma riski azalır" dedi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.