HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 24 HAZİRAN 2021, PERŞEMBE

Çözüm milli olmaktır

26.05.2001 00:00:00
Tohum küçüktür, fide küçüktür, yavru küçüktür, fakat zamanı gelir, şartlar oluşur, küçükler büyük olur. Bu ilahi bir konudur.

İbni Haldun, toplumları ferde benzetir. Onların da doğma, büyüme ve ölme dönemlerinin olduğunu söylüyor.

Evet, bazı insanlar dünyaya yön veren büyük devletlere bakıp ümitsizleşiyor. Herşeyin bu kutup ülkelere tabi olmakla mümkün olabileceğini zannediyorlar. Halbuki hem tarihte ve hem de günümüzde bunun böyle olmadığı görülmektedir. İbni Haldun'un tespitinde herhangi bir değişiklik sözkonusu değildir.

Büyük devletlerin de bir ihtiyarlama zaman, hatta ölümü söz konusudur. Milletleri korkutması gereken asıl sebep bu kutup ülkelerin varlığı değil kendi benliklerinden ve kendi niteliklerinden kopmalarıdır. Globalleşme teklifi, yeni dünya düzeni gibi projeler, belki de diğer ülkeleri, kendi varlıklarından ve milli kimliklerinden uzaklaştırmak için bir projedir.

Dıştan öneriler kültürel, ekonomik ve siyasi reçeteler peşinen kabul edilmemelidir. Her ülke kendi kimliğini koruyacak, geliştirip güçlendirecek programlar üretmeli, dıştan gelen tekliflere, proje ve fikirlere adeta gümrük uygulamalıdır.

Durum bu olduğu halde, ülkemizde iki ciddi sıkıntı görüyoruz.

Birincisi; globalleşmenin kaçınılmaz olduğu iddiasıdır. Bu anlayışa göre, milli değerler, milli ekonomiler, milli siyasetler artık devrini tamamlamıştır. Halbuki globalleşme sürecinden sonra zenginler daha zengin olmuş, fakirler de daha fakirleşmiştir.

Bir tespite göre 1/35 olan fark artık 1/70'lere çıkmıştır.

Buna göre globalleşme projesi, büyük devletlerin sömürü aracıdır. Bu anlayışa tabi olan diğer ülkeler küçülecek, her gün kan kaybedecektir. Bilerek veya bilmeyerek bu tezi savunanları uyarmak istiyoruz. Hiç bir kuvvet, sonsuz ve sınırsız değildir.

İkincisi; bazı insanlara göre var olabilmek, ya da bir projeyi realize edebilmek için, kutup ülkelerin onayı gerekir. Aksi halde bir şey yapamazsınız.

Bu anlayış da gerçekten uzak bir anlayıştır. Tarihte de, günümüzde de bu kuralın işlemediği görülmüştür. Mantıklı, tutarlı, inançlı ve gerçeklere dayanan milli projeler, ister siyasi, ister iktisadi, isterse de kültürel nitelikte olsun asla engellenemez. Bu konudaki spekülasyonlar, yorum ve yaklaşımlar, büyük devletlerin yaygarasından başka bir şey değildir.

İnsanımızın adeta bir yol ayırımında olduğunu görüyoruz.

Sosyolojik bilgiye, tarihe, aktüel haberlere son derece ihtiyaç vardır. Gerçek odur ki, dengeli, makul, tutarlı ve milli yapıya mal olmuş bir proje her zaman başarabilir. Hem de dev kabul edilenler istemese de başarabilir.

Üstün moralle, milli kimliğimizi koruyup, yürüyüşümüzü sürdürmeliyiz. Başkalarının oluruna, tasvibine, taktirine muhtaç değiliz.
 
Baki Bektaş / diğer yazıları


Senteks
Panax nedir
logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.