HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 15 HAZİRAN 2021, SALI

Derviş de aynı mantıkta

19.08.2001 00:00:00
Devlet Bakanı Kemal Derviş, Hazine'den Yatırım Teşvik Belgesi isteyen Petlas ile İhlas Holding'in irticai sermaye ile ilgileri olup olmadığını MİT Müsteşarlığı'na sordu. MİT'in Derviş'e verdiği cevap, Petlas'ın Milli Görüş, İhlas'ın ise "Işıkçı" kesimin kontrolünde şeklinde oldu.

Devlet Bakanı Kemal Derviş, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarlığı'na gönderdiği yazıda, ulusal menfaatler ve önceliklere aykırı davranan firmalara yatırım teşvik belgesi verilmemesi hakkında hükümler olduğunu hatırlattı.

Derviş bu kapsama girebileceği düşünülen firma müracaatları ile ilgili karar vermekte güçlük çektiklerini belirtti. Derviş, MİT'e gönderdiği yazıda, bu konudaki çekincelerini daha önce Başbakanlık Müsteşarlığı'na da ilettiklerini, ancak kendilerine gönderilen cevabi yazıda, Hazine'nin talepleri, mevzuatlar çerçevesinde değerlendirerek sonuçlandırmasının uygun olacağının bildirildiğini aktardı.

Derviş, bu konuyla ilgili Başbakanlık, Adalet Bakanılığı, MGK Genel Sekreterliği, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Hazine Müsteşarlığı yetkililerinin katılımı ile yapılan toplantıda ise şu görüşün ortaya çıktığını anlattı.

"İrticai sermaye ile ilgisi olduğu sanılan firmaların talepleri ile ilgili olarak ilgili askeri ve sivil güvenlik istihbarat kuruluşlarından konuya ilişkin bilgi ve belge alınması ve Hazine Müsteşarlığı'nca değerlendirilmesi uygun olacaktır."

MİT Müsteşarlığı'na gönderilen Kemal Derviş imzalı yazıda Yatırım Teşvik Belgesi vermek üzere bilgi istenen kuruluşlar da sıralandı.

Yazıda şöyle denildi: "Petlas Lastik Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'nin savunma sanayimiz açısından da stratejik bir önemi haiz olması hususları da dikkate alınarak bu firmanın teşvik belgesi düzenlenmesi hakkındaki talebine ilişkin görüşlerin bildirilmesi, diğer taraftan, İhlas Gazetecilik Anonim Şirketi'nin gazete basımı yatırımı konusunda yapacağı yatırımı ile ilgili olarak yatırım teşvik belgesinin düzenlenmesi konusundaki görüşlerin bildirilmesini arz ederim."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.