HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 18 HAZİRAN 2021, CUMA

Derviş taklidi yapmak

14.11.2001 00:00:00
Kaç aydır AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'ı izliyorum dikkatle izlemeye çalışıyorum.

Söylemlerine bakıyorum; milletimize ne vaad ediyor, hangi mantık ve mantalite sıçramasına sahip, hangi projelere talip diye bakıyor milletim adına üzülüyorum.

Üzülüyorum çünkü Atlantik ötesinden estirilen rüzgar medyanın "vur-tut" taktiği ile iyice şişirmesi sayesinde siyasette tutunan Erdoğan'ın, heybesinin ne kadar boş olduğunu görüyorum.

Her siyasetçinin diline pelesenk ettiği "çöplükten ekmek toplayan halkımız", "tüyü bitmemiş yetimin hakkını korumak", "hortumlamaları kesip, faiz belasından kurtarmak" gibi edebiyat faslını çıktıktan sonra geriye "proje ve tez olarak" bir şey kalmıyor.

Erdoğan, Türkiye'yi kalkındıracak proje ve bilgi birikimine sahip olduklarını ifade ediyor.

Bu, takıl peşime hayatını yaşa meydan okuyuşunu açınca koskocaman bir "fiyasko çıkıyor".

Şu cümlelerini birlikte değerlendirelim isterseniz. Erdoğan, YAŞANAN EKONOMİK KRİZİN SEBEBİNİN HÜKÜMETİN UYGULADI?I EKONOMİK PAKETİN, YETERSİZLİ?İ DE?İL, YÖNETİM OLDU?NU SÖYLÜYOR. (Akit 12 Kasım 2001).

Yanlış duymadınız. Bu sözler bir iktidar vekiline değil, sözümona hükümete alternatif iddiasındaki bir muhalefet partisi liderine ait.

Erdoğan, AKP olarak bir paket hazırladıklarını, çözüm önerilerini içeren paketi 19 Kasım'da açıklayacaklarını ifade ediyor.

Ama şimdiden vatandaşın fazla heyecanlanmamasını, dağ fare doğurdu hissine kapılmamasını istercesine ekliyor; "Bizim hazırladığımız pakette, durumun tespiti ve çözüm önerileri var. Burada ANAP'la MHP ile DSP İLE ORTAK ALANLARIMIZ OLACAK.

Amerika'yı yeniden keşfetmiyoruz. Türkiye'deki krizin sebebi kötü yönetim. Bu hükümetle bir yere gitmek mümkün değil."

Bu ifadeler çözüme talip bir liderin değil, olsa olsa zihin tembelliği, ufuk yoksunluğu ile malul bir kifayetsiz muhterisin acziyet itirafı olabilir. Adam Amerika'ya öyle kilitlenmiş ki, ABD'den şırınga edilen liberal küresel modele aykırı düşmeyi "aklından bile geçirmiyor".

Amerika'ya Derviş olmanın kendisini iktidar edeceğine öyle ikna edilmiş ki. Aksini düşünmeyi günah sayıyor. Bu ruh halini zaman zaman öyle yansıtıyor ki, Bush'un haçlı şuuraltının fışkırdığı günlerde Erdoğan'ın da zünnarı yere düşmüştü.

Hatırlayın o günlerde Erdoğan'ın yaptığı duayı: "Kiliselere doluşan ABD halkı gibi ben de dua ediyorum. Tanrı Başkanı, kongreyi ve ABD halkını korusun. İsa Mesih'in duasını tekrarlıyorum. (Akit, 14 Eylül 2001).

ABD'ye teslimiyeti itikat boyutuna varan, ABD'ye şirin gözükmek için Türk askerini ABD'nin levazımatçısı yapmaya kalkan IMF politikalarına uymayı devlette devamlılık esası sayacak kadar devlet yönetiminden habersiz, IMF politikalarını kamçısız uygularız diyecek kadar sömürülmekten zevk alan eziklik içindeki bir insanın ekonomide vereceği mesaj da ancak bu olabilir: "Yok aslında birbirimizden farkımız, biz Osmanlı bankasıyız".

Yazık çok yazık. İktidar ortaklarının dahi suret-i haktan görünmek ve yükselen milli duruş rüzgarından istifade etmek için IMF politikalarına alternatif paketler açıkladığı bir dönemde Erdoğan'ın bu akıl tutulmasına rağmen bazı kesimlerce hala ümit olarak pompalanmasına ne demeli.
 
İbrahim Berk / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.