HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 06 AĞUSTOS 2021, CUMA

Din-Bir-Sen kuruldu

16.08.2001 00:00:00
Kısa adı Din-Bir Sen olan Türkiye Diyanet ve Vakıf Hizmetleri Birliği Sendikası kuruldu.

Sendikanın Kurucu Başkanı, Ankara vaizi İsmail Karakaya genel merkezde düzenlenen basın toplantısında, belirledikleri ilke ve hedefler hakkında bilgi verildi.

Karakaya, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü'nde çalışan 40 kamu görevlisi ile başladıkları sendikal mücadelede "üyelerinin ekonomik, sosyal ve mesleki haklarını tam bir şekilde kazanmayı, korumayı ve savunmayı" amaçladıklarını bildirdi.

Kamuoyunda uyanan "kötü sendika" imajını yıkmayı da kendilerine ilke edindiklerini belirten Karakaya, "Daima ülkemizin ve tüm çalışanların haklarını önde tutarak çok seviyeli, barışçı toplumun gelişmesine katkı sağlayacak faaliyetlerde bulunacağız" dedi.

Karakaya, grevli ve toplu sözleşmeli sendika kanunundan yana olduklarını, ancak din görevlilerinin meslek gereği grev hakkı bulunmadığını belirterek, demokratik tepkilerini farklı yöntemlerle dile getireceklerini kaydetti. Karakaya, aynı şekilde sendikaların siyasetle uğraşmasını istediklerini, fakat din görevlisi olarak günlükpolitikanın dışında kalacaklarını belirtti.

Üyelerinin eğitim seviyesini yükseltmeyi de çalışma esasları içinealdıklarını belirten Karakaya, "Mensuplarımızın eğitim haklarını sonuna kadar savunacağız. Artık tek tip insan yetiştirme devri geçti, çok seslilikten zarar gelmeyeceğine inanıyorum" diye konuştu.

Karakaya Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu gereği, sendikanın hangi konfederasyona bağlanacağının genel kurulda belirleneceğini kaydederek, Memur-Sen'e yakın konumda olduklarını ifade etti.

Karakaya başkanlığında kurulan sendikanın yönetiminde, Genel Başkan Yardımcısı Zeki Çolak, Genel Sekreter Cengiz Kon, Genel Teşkilatlanma ve Eğitim Sekreteri Süleyman Bahadır, Genel Mali Sekreter Mustafa Altunkaya yer alıyor.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.